Srpen 2007

Stručný životopis

31. srpna 2007 v 20:37 RUTH WILSON
Ruth Wilson
narozena 13. ledna 1982 v Middlesexu (Londýn) v Anglii
Barva očí: modrozelená
Výška: 167 cm Váha: 54 kg
Má 3 starší bratry (Sam, Toby a Matt)
Jako teenager pracovala jako modelka. Studovala historii na University of Nottingham, poté na London Academy of Music and Dramatic.
Zatím nejznámější rolí je Jane Eyre . Za tuto roli byla nominována na cenu Best Actress Awards2007(Nejlepší herečka roku 2007) a cenu Bafta Television za rok 2006. Dále hrála v situační komedii Suburan Shootout, objevila se v seriálu Miss Marple (Nemesis) a v dramatu Capturing Mary (mladá Mary). V současnosti hraje v Gorkého hře Philistines (Tanya).
Oblíbená zpěvačka: Madonna a Kylie Minogue
Oblíbena kniha: Ian McEwan - Atonement (Vykoupení), v dětství kniha od Roalda Dahla - Matilda
Záliby: lyžování v Alpách (italských), vaření a válení na pláži, jízda na koni, tenis
Oblíbený muzikál: Cabaret a Chicago

Videoklipy z Youtube

31. srpna 2007 v 8:19 YOUTUBE
FLOWERS IN DECEMBER
BBC MUSIC VIDEO
WHEN YOU LOVE SOMEONE
WHEREVER YOU WILL GO
WHY ?
IT´S ALL COMING BACK
THAT´S WHERE YOU FIND LOVE
HUNGRY EYES

Fotečky

30. srpna 2007 v 22:44 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
z nového filmu Freezing
Capturing Mary:
Chiffon and silk 1950's party dress for Ruth Wilson in
Stephen Poliakoff's BBC drama Capturing Mary, which also stars
Dame Maggie Smith and David Walliams. 2007


Fota

30. srpna 2007 v 22:00 TOBY STEPHENS
... bez vousů je to lepší ....

jako z pohádky

30. srpna 2007 v 21:19 | Ellinka :o) |  HADDON HALL - DERBYSHIRE
Tady se taky natáčelo .........
... Belton House - dům, ve kterém vše začíná (Gateshead Hall)
... Wingfield Manor - představoval trosky vyhořelého Thornfieldu
... poznáváte ? Cesta na které se poprvé setkali :o¨) Dove Dale - Hay Lane
... North Lees Hall - (Ferndean)
Ilam Park - představoval Lowoodskou školu
... Ilam Church - kostel v Lowoodu
.... a tady spal štáb a herci v době natáčení

foto

30. srpna 2007 v 21:14 JANE EYRE 1983

DVD obaly a novinové články

30. srpna 2007 v 21:10 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2006

Biografie

30. srpna 2007 v 20:35 | Legolaska.sblog |  TOBY STEPHENS

Biografie
Toby se narodil 21. dubna roku 1969, jeho rodinu rozebírám podrobněji pod tímto článkem. Vzhledem k tomu, že ale všichni, s kterými během dětství přišel do kontaktu, byli z herecké či filmové branže, nemohlo to dopadnout jinak než tím, že sám začne hrát. Během svojí divadelní kariéry získal dvě prestižní ocenění, Cenu sira Johna Gielguda pro nejlepšího herce a Cenu Iana Charlesona za jeho výkon v představení Coriolanus s Královskou shakespearovskou společností v roce 1994. Mezi jeho další hry ve společnosti patří např. Antonius a Kleopatra, Sen noci svatojánské, Measure for Measure, Wallenstein, Konec dobrý, všechno dobré a Unfinishes Business.
Svůj televizní debut si odbyl v Orlandu, potom se objevil v takových filmech jako Tenant of Wildfield Hall či Photographing Fairies, filmech, ve kterých zůstal pro Hollywood a potenciálně i pro české země neobjeven. Potom přišla proměna v podobě Velkého Gatsbyho, který ho konečně prosadil. Následoval Oněgin s Ralphem Fiennesem a Liv Taylorovou. Ve filmu Vesmírní kovbojové si už zahrál mladého Clinta Eastwooda a je pravda, že s nalepenou umělou bradavicí byl od westernového veterána skutečně k nerozeznání.
V českých televizích jsme ho také mohli zaznamenat v minisérii Napolenon s Christianem Clavierem v hlavní roli, kde si střihnul ruského cara Alexandra I. Jeho arogantní panovník byl tak trochu podoben jeho další, tentokrát skutečně průlomové roli, jež ho ale nejspíš bohužel navždy pro Hollywood zaškatulkuje jako záporáka. Toby totiž ztvárnil hlavního oponenta nezničitelného britského agenta Bonda, Jamese Bonda, Gustava Gravese v díle -Die Another Day - Dnes neumírej.Právě tohle byla role, ve které přivedl moje oči směrem k sobě a od té doby jsem byla jeho herectvím naprosto okouzlena. Od Jamese Bonda účinkoval v několika dalších projektech, ze kterých jmenuji třeba jedno z nových zpracování detektivních případů Hercula Poirota. Byl také zvažován pro roli Robina ve filmu Batman a Robin, ale tu potom dostal někdo jiný. Škoda.
Toby vyniká tím, že narozdíl od svých některých kolegů dokáže naprosto dokonale mluvit angličtinou s americkým přízvukem. Právě to mu pomohlo získat roli ve Velkém Gatsbym a podle jeho slov mu to umožnilo se během okamžiku do role okamžitě vžít.
Toby je velkým fandou filmů jako Vetřelec a thrillerů jako např. Shining, přesto jeho nejoblíbenějším filmem zůstává film Sleuth (1972) s Laurencem Olivierem a Michaelem Cainem. Je to mysteriózní film adaptovaný Anthonym Shafferem podle jeho vlastní hry. Jako svůj poslední film ho režíroval Joseph L. Mankiewicz.
Toby je synem britské herečky Maggie Smith (narozena 28. 12. 1934). Ta získala titul dáma britského impéria v roce 1989 a také má doktorát z literatury z Oxfordu a St. Andrew's College. V roce 1988 jí byla diagnostikována Gravesova choroba, bohužel se mi zatím nepodařilo zjistit, co to obnáší. Podle svojí biografie je pět stop vysoká (zhruba 155 cm) a baví ji čtení a kreslení portrétů tužkou. Pokud jsem správně porozuměla textům na anglických stránkách, tak za svůj život zatím získala dva Oskary, bohužel ale nevím české názvy filmů. Anglicky to jsou California Suite a The Prime of Miss Jean Brodie. V našich vodách je známá jako představitelka profesorky McGonnagalové ze série filmů o Harrym Potterovi.
Tobyho biologickým otcem je zesnulý sir Robert Stephens (narozen 14. 6. 1931), který zemřel 12. 12. 1995, ve stejném roce, kdy byl jmenován rytířem, a dvacet let potom, co se rozvedl s Maggie Smith. Za svého života hrál a vyprodukoval něco kolem šedesáti snímků, nejlépe je znám svojí rolí Teddyho z The Prime of Miss Jean Brodie, na němž pracoval se svojí aktuální manželkou Maggie, mimo ni byl ještě třikrát ženatý. Film měl premiéru v roce 1969, což je i rok Tobyho narození, takže Maggie musela být těsně po nebo před porodem. Toby svého pravého otce neviděl celých deset let po tom, co se jeho rodiče rozvedli, a ke svému otci nacházel cestu většinou skrze práci, teprve posledních několik let Robertova života spolu přátelili. Toby o svém otci řekl: "Byl jsem rád, že jsem ho mohl poznat před jeho smrtí. Byl jsem na něj neskutečně pyšný, a věděl jsem, že on je pyšný na mě."
Tobyho bratr, Chris Larkin (19. 6. 1967), má stejného otce i matku jako on, ale příjmení si změnil na Larkin, protože obdivoval práci básníka Philipa Larkina. Křestní jméno Christopher dostal po svém kmotru herci Christopheru Downesovi. Přestože je o dva roky starší než Toby, skončil se studiem herectví na LAMBDA o rok později než on. V roce 2003 se po delším divadelním období vrátil na plátna kin v trháku Master and Commander: Odvrácená strana světa, kde postřelil mého dalšího oblíbence Paula Bettanyho, když lovil kormorána. (Samozřejmě ho zranil jenom ve filmu, aby si někdo nemyslel.)
Toby se 15. 9. 2002 v Londýně oženil s herečkou Anne Luise Plowmanovou, která pochází z Nového Zélandu a ve Spojených státech je nejlépe známá příznivcům seriálu Hvězdná brána, který se vysílal i u nás. Anne tam ztvárnila roli doktorky Sarah Gardnerové alias Osirise. Studovala LAMBDA, stejnou školu jako Toby a jeho bratr, ale později. Během začátků svojí kariéry hodně cestovala. Pracovala například v divadle, televizi a filmu v Londýně, Tokiu, Hong-Kongu, Dublinu, Sydney a Paříži. Hrála také v dokumentu spolu s Tobym, ve filmu Fairy Tale's: True Story, který vznikl jako podpůrný projekt k Tobyho snímku Photographing Fairies.
Toto je muž, kterému Toby jako malý říkal tati, jeho nevlastní otec Alan Beverley Cross (narozen 13. 4. 1931, zemřel 20. 3. 1999). Narodil se do divadelní rodiny, studoval historii na Oxfordu a tam také začal psát svoje první hry. Za svůj život napsal zhruba 25 divadelních her a muzikálů, dva romány, několik televizních filmů, několik operních libret a také scénářů, včetně těch k filmům Sindibád a Tygří oko, Jáson a Argonauti a legendární Souboj Titánů. Maggie byla jeho třetí ženou.
Filmografie
1. Marathon (2006) (ohlášeno)
2. "Jane Eyre" (2006) (mini) TV Series (dokončuje se) .... Edward Fairfax Rochester
3. Dark Corners (2006) (dokončeno) .... Dr. Woodleigh
4. Severance (2006) .... Harris
5. Sharpe's Challenge (2006) (TV) .... William Dodd
6. The Best Man (2006) (TV) .... Peter
7. The Queen's Sister (2005) (TV) .... Tony Armstrong Jones - Lord Snowdon
8. "Waking the Dead" - Subterraneans (2005) TV Episode .... Dr. Nick Henderson
9. The Rising: Ballad of Mangal Pandey (2005) .... Captain William Gordon
10. Sueno de una noche de San Juan, El (2005) (hlas: anglická verze) .... Demetrius
11. London (2004) (TV) .... Casanova
12. "Poirot" - Five Little Pigs (2003) TV Episode .... Philip Blake
13. Cambridge Spies (2003) (TV) .... Kim Philby
14. Dnes neumírej (2002) .... Gustav Graves
15. "Napoléon" (2002) (mini) TV Series .... Tsar Alexander I
16. Posedlost (2002) .... Fergus Wolfe
17. Perfect Strangers (2001) (TV) .... Charles
18. Vesmírní kovbojové (2000) .... Young Frank
19. Velký Gatsby (2000) (TV) .... Jay Gatsby
20. The Announcement (2000) .... Ross
21. Oněgin (1999) .... Vladimir Lensky
22. Madam Bette (1998) .... Victorin Hulot
23. Photographing Fairies (1997) .... Charles Castle
24. Sunset Heights (1997) .... Luke Bradley
25. The Tenant of Wildfell Hall (1996) (TV) .... Gilbert Markham
26. Twelfth Night: Or What You Will (1996) .... Duke Orsino
27. Orlando (1992) .... Othello
28. "The Camomile Lawn" (1992) (mini) TV Series .... Young Oliver
Základní údaje
vlastní jméno: Toby Stephens
datum narození: 21. 4. 1969
místo narození: Middlesex Hospital, Londýn, Anglie
výška: 1, 78 m
stav: ženatý, manželka Anna-Louise Plowman, syn Eli Alistair
ocenění: Cena sira Johna Gielguda pro nejlepšího herce, Cena Iana Charlesona za jeho výkon v představení Coriolanus s Královskou shakespearovsou společností v roce 1994.

Životopis

30. srpna 2007 v 19:23 CHARLOTTE BRONTË
Charlotte Brontëová na portrétu George Richmonda
Charlotte Brontëová
(21. dubna 1816- 31. března 1855)
byla anglická spisovatelka, nejstarší ze sester Brontëových. Její romány se, stejně jako romány jejích sester, počítají ke klasickým dílům anglické literatury.
Narodila se ve vsi Thornton poblíž Bradfordu v rodině kněze Patricka Brontëho. Její dvě mladší sestry, Emily Brontëová a Anne Brontëová, byly také spisovatelky. V roce 1820 se rodina přestěhovala do Haworthu, kde byl Partick Brontë jmenován vikářem. V roce 1824 byla se svými třemi sestrami poslána do dívčí školy v Cowan Bridge v Lancashire (tuto školu později popsala v románu Jana Eyrová). Chudé poměry, v nichž tam žila, ovlivnily její zdraví a psychický vývoj a uspíšily smrt jejích dvou starších sester, Mary a Elizabeth, které obě zemřely v roce 1825 na tuberkulózu. Vrátila se tedy domů na faru v Haworthu, kde začala spolu se sestrami Emily a Anne a bratrem, básníkem Branwellem Brontëm, popisovat životy a potíže obyvatel svých imaginárních království. Charlotte a Branwell psali povídky o své zemi Angrii a Emily a Anne články a básně o své - Gondalu. Příběhy byly velmi propracované a vzájemně spjaté - část rukopisů se dochovala dodnes. Tento zájem je upoutal po dobu jejich dětství a dospívání a připravil je pro jejich pozdější literární život.
Charlotte pokračovala ve studiu na škole v Mirfieldu v letech 1831 - 1832. Zde potkala mnoho svých celoživotních přátel. V roce 1833 publikovala pod pseudonymem Wellesley relativně bezvýznamnou novelu The Green Dwarf (Zelený skřítek), později se živila jako učitelka a guvernantka v mnoha rodinách po celém Yorkshire. V roce 1842 Charlotte a Emily odcestovaly do Bruselu, kde se chtěly nechat zaměstnat v penzionátu - Charlotte učila angličtinu, Emily hudbu. V říjnu 1842 ale Emily zemřela a Charlotte odjela zpět do Anglie, nicméně v lednu 1843 se do penzionátu vrátila. Druhý pobyt ale byl velmi nešťastný, stýskalo se jí po domově. V lednu 1844 se tedy vrátila do Haworthu. Zkušenosti z penzionátu zúročila v románech Profesor a Villette.
V květnu 1846 sestry Brontëovy společně publikovaly básnickou sbírku pod vypůjčenými jmény Currer, Ellis a Acton Bellovi. Ačkoliv sbírka byla mimořádně neúspěšná (prodaly se pouze dva výtisky), sestry se rozhodly pokračovat v literární tvorbě psaním románů (které publikovala pod pseudonymem Currer Bell, které bylo patrně vypůjčené od jiné - blíže neznámé - osoby, není ani známo, zda je toto jméno míněno jako mužské či ženské). Kritika její romány odsoudila jako brakové.
V září 1848 zemřel její bratr Branwell, jediný syn rodiny na bronchitidu a celkovou sešlost, posílenou silným alkoholismem. Charlotte ale věřila, že zemřel na tuberkulózu. Na tuberkulózu také zemřely Emily Brontëová (v prosinci 1848) a Anne Brontëová (v květnu 1849).
Po smrti svých sourozenců tedy Charlotte Brontëová žila sama se svým otcem. Oslněna vidinou nesmírného úspěchu, který měl vzejít z Jany Eyrové několikrát navštívila Londýn a odhalila svou pravou identitu a začala se pohybovat ve vznešenějším prostředí, spřátelila se s lidmi jako Harriet Martineau, Elizabeth Gaskell, William Makepeace Thackeray a George Henry Lewes. Nikdy se už nevrátila do Haworthu na víc než několik týdnů.
V červnu 1854 si vzala Arthura Bell Nichollse, otcova vikáře. Její úmrtní list označuje za příčinu její smrti tuberkulózu, její časté zvracení v posledních dnech života by ale svědčilo o těhotenství. Existují také náznaky, že mohla zemřít na tyfus, který by mohla dostat od Tabithy Ackroydové, své služebné, která zemřela na tyfus krátce předtím. Byla pohřbena v rodiné hrobce v Haworthu.

Romány

· Jana Eyrová (1847, v originále Jane Eyre)
· Profesor (publikováno posmrtně 1857, napsáno ještě před Janou Eyrovou, v originále The Professor)
Všechny romány Charlotte Brontëové byly přeloženy do češtiny, některé dokonce vícekrát
· Jana Eyrová (1847, v originále Jane Eyre)
· Profesor (publikováno posmrtně 1857, napsáno ještě před Janou Eyrovou, v originále The Professor)


Jane Eyre 2006 - Toby Stephens a Ruth Wilson

30. srpna 2007 v 9:15 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2006
Tak tohle zpracování je fakt super. Náhodou jsem našla několik videoklipů na www.youtube.com ... ani jsem nevěděla, že byl seriál nově natočený, tak jsem byla jen zvědavá a nakoukla jsem .... nakonec to dopadlo tak, že jsem si stáhla asi 15 videoklipů, které lidi posílají na youtube a nakonec i celou verzi . Opět natočila BBC TV :o) - jejich seriály se mi líbí, mají na to asi nějaký druhý smysl, protože vždycky když zfilmují nějaký román, většinou se to povede.
Stejně se povedla i tato verze - Rochester v podání Toby Stephense je úžasný a podle ohlasů na netu mu po této roli přibylo hoooodně fanynek :o). No, nedivím se, je fakt sexy ... Rochester jak má být - asi tak nějak jsem si ho vždycky představovala. Viděla jsem i film s Williamem Hurtem, ale to podle mě fakt nebylo ono - v té verzi nebyla cítit žádná romantika, přitažlivost, láska - prostě nic o čem ta knížka pojednává. Zato tady to jiskří docela dost .... Pohledy, gesta a polibky ...
Jana v podání Ruth Wilsonové sice není ošklivá, jak by měla v knížce být - spíš naopak - je moc hezká, ale hrála (teda podle mě) moc dobře - krásně naivní, stydlivá,ale se svým názorem .
Poslední verze je k dostání na www.bbcshop.com - tam jsem si ji také koupila. Jen tak jsem zkoušela poslat e-mail do České televize, jestli náááhodou neuvažují o koupi tohoto seriálu, ale odpověděli, že spíše ne, že už dávali 2 verze JE, takže máme asi smůlu ... škoda ...
Ale naštěstí je tady ještě Youtube - kde je možnost si po sekcích stáhnout celý film .... není to sice ono, ale .....
Pokud se mi podaří, vložím sem odkazy na jednotlivé videoklipy (moc hezké) ....

NAVRCHOLU.cz

Jane Eyre 1983 - Timothy Dalton a Zelah Clarke

30. srpna 2007 v 9:00 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 1983

Tak tato verze byla ještě donedávna mojí nejoblíbenější. Poprvé jsem tento 5ti dílný seriál BBC TV viděla, když mi bylo asi 14 .... a hned potom jsem si sehnala knížku. Nejsem sice nijak zvlášť milovnice "červených knihoven", ale tahle je fakt úžasná - čte se úplně sama, je napínavá, romantická, prostě nádherná. Opravdu doporučuju.
Prostě klasická literatura - snad (a doufám v to), že se nepřestane číst nikdy a aspoň někdo se k ní bude občas vracet. Já teda určitě :o)
Mám pocit, že dnešní generace už snad zapomněla číst - moje 14ti letá dcera nečte skoro vůbec, nebo spíš jen pár moderních holčičích knížeček a časopisů ... Je to škoda ....
Deene Park
NAVRCHOLU.cz