Listopad 2007

The Best Man - Svědek

26. listopadu 2007 v 7:38 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Znají se a přátelí již od dětství. Vyrůstali spolu, chodili do stejné školy, bydleli na stejném internátě - bylo víc než samozřejmé, že se jejich cesty nerozdělí ani po vstupu do dospělého života. Peter byl odjakživa ten silnější z nich, který slabšího, křehčího a méně průrazného Michaela chránil a bránil. A až do dneška by se mohlo zdát, že to oběma dokonale vyhovuje. Jenomže zdání klame - protože pokud by tomu tak bylo, nemohl by teď Michael ležet ve vaně plné vody, do níž spolu s jeho krví odtéká pomalu i jeho život. Nebylo však ještě psáno v knize osudu, aby zemřel. Bylo v ní však psáno, aby se v psychiatrické léčebně potkal s Kate, s níž chce začít nový život, osvobozený od tíživých tajemství minulosti. Jenmože je tu ještě Peter .... a ten se nedokáže se ztrátou přítele tak snadno vyrovnat ...
Tak na tenhle film jsem byla fakticky zvědavá ... podle výše uvedené upoutávky se bylo nač těšit .... a film nezklamal ... do poslední chvilky jsem neměla pořádně jasno, KDO byl vlastně vrah mladé dívky. Už od začátku to vypadalo na další záporáckou roli Tobyho Stephense - (chvílemi byl opravdu dost nepříjemný), ale v podstatě se stále snažil chránit Michaela před ním samým. Opravdu jsem od začátku věřila tomu, že vraždu spáchal Peter, aby ochránil Michaela .... ale není to tak. Nevýrazný a neprůbojný Michael byl ten, který kdysi zabíjel a naopak Peter ho celý život "hlídal", aby se další ženě nestalo totéž .... vlastně se také dopustil vraždy (detektiva) a jednoho pokusu (Katiny kamarádky) a možná že v minulosti bylo tajemství víc. V podstatě mi Petera bylo líto, Kate ho nenáviděla, protože si myslela, že ON ji chce zabít a chtěla přetrhat veškeré přátelské svazky obou mužů - což se jí také podařilo - ale netušila, kdo je ten, koho by se měla bát. Poté, co Peter zavraždil detektiva (který také varoval Kate před Michaelem ), vydal se za Kate do víkendového domku na pobřeží, kde vyrůstal ... chtěl jí všechno vysvětlit, ale Kate ho shodí ze skály a Peter umírá ... Přítelova smrt je "spínač", který v Michaelovi opět probouzí vraha a pokouší se Kate zabít .... ale konec "dobrý" - všechno dobré .... Kate se brání a aby přežila ona i její nenarozené dítě - musí Michaela zabít ... což se jí také podaří ....
Film je velmi zajímavý, prolíná se tam minulost obou chlapců spolu s přítomností - ale až ke konci se dozvídáme to tajemství, které Petra a Michaela celý život spojovalo a i proč si dali slib, který na začátku Michaela tak tížil a proto se snažil spáchat sebevraždu. Peter nebyl (podle mě) špatný člověk, jen se snažil Michaela chránit - až moc - před okolním světem, vlastně ho celý život vedl ... ze začátku jsem moc nechápala PROČ, ale pochopila jsem to až když se "provalila" vražda mladé dívky, kterou Michael spáchal v 15ti letech ...
Doporučuju ke shlédnutí - zajímavý thriller .....

Kriminálka Las Vegas

21. listopadu 2007 v 20:40 CSI
C.S.I. Las Vegas a Miami - to jsou moje oblíbené seriály - i když většinou usínám po 21:00 hodině, tak 2x v týdnu se "donutím" být vzhůru a dívat se. Líbí se mi metody vyšetřování různých případů, podrobné popisování a zjišťování důkazů ... kdyby to tak fungovalo i v opravidckém životě .....
Takže - úterý a čtvrtek po 21:00 hodině na Nově - a jinak každý podvečer reprízy od 17:30 :o)
William Petersen - Gil Grissom
Marg Helgenberger - Catherine Willows
Gary Dourdan - Warrick Brown
George Eads - Nick Stokes
Jorja Fox - Sara Sidle
Paul Guilforde - Jim Brass
Eric Szmanda - Greg Sanders

CSI - Kriminálka Miami

21. listopadu 2007 v 20:24
David Caruso - Horatio Cain
Emily Procter - Calleign Duquesne
Adam Rodriguez - Eric Delco
Khandi Alexander - Alexx Woods
Jonathan Togo - Ryan Wolfe
.... další snímky


Sharpe´s Challenge (2006)

18. listopadu 2007 v 19:58 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

Sharpeova výzva

Dva roky poté, co vévoda z Wellingtonu uštědřil Napoleonovi zdrcující porážku u Waterloo, má Británie další problém ...maharadža Khande Rao pod vedením zrádce Williama Dodda v Indii ohrožuje britské zájmy. Vévoda z Wellingtonu vysílá na misi Richarda Sharpeho a jak se zdá, Sharpe bude čelit svojí největší výzvě. Sondování místního života nezačíná právě nejlépe - nepřítel unesl krásnou generálovu dceru a Sharpe nemá jinou možnost, než nepřítele pronásledovat kamkoliv, kam se jen pohne. Hluboko v nepřátelském území zůstává život generálovy dcery i osud britského impéria v rukou jediného muže a jeho jednotky.
Hrají:
Col. Richard Sharpe - Sean Bean
Sgt. Patrick Harper - Daragh O´Malley
Col. William Dodd - Toby Stephens
Madhuvanthi - Padma Lakshmi
Celia Burroughs - Lucy Brown a další ....
_______________________________________________________________________
Fotografie z natáčení (2006)
Škoda, že se k nám nedostaly všechny díly "Sharpeovek" - mám ráda historické filmy a bitvy mi nevadí. Sharpeovu výzvu mám ve slovenském znění - zvláštní, slyšet po tak dlouhé doby film ve slovenštině, ale má docela dobrý dabing, takže jsem ráda, že ho mám. Toby Stephens má v tomhle filmu postavu snad největšího záporáka a hnusáka - fakt jsem fandila Sharpeovi, aby ho už konečně vyřídil :o)
.... další záporácká role Tobyho Stephense (předtím to byl Gustav Graves v bondovce Die Another Day - Dnes neumírej) .... :o)

Dnes neumírej - Die Another Day

18. listopadu 2007 v 19:53 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS

Ruth Wilson - Capturing Mary

9. listopadu 2007 v 7:32 RUTH WILSON
Upoutávka na Capturing Mary .....
BBC Breakfest - 7.11. 2007
Ruth Wilson a Stephen Poliakoff
videoklipy z filmu Capturing Mary


Evžen Oněgin

6. listopadu 2007 v 19:05 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Evžen Oněgin - tenhle román ve verších byl pro mě kdysi při čtení "tvrdý oříšek" - nemohla jsem ho "přelouskat" - ale to bylo asi tím věkem - poprvé jsem ho četla, když mi bylo 15 a asi jsem ho správně nepochopila. Ale teď, když už jsem "velká", se mi do rukou dostalo nejdřív DVD. Byla jsem docela zvědavá na zfilmovaného Oněgina, proto jsem si ho pustila ... začátek sice nic moc - trošku nezáživný (jako v knize), ale po chvilce, když se děj začíná rozvíjet, dávám 1 *.
Doporučuju - klasická literatura krásně zfilmovaná.
Mile mě překvapila Liv Tyler - znala jsem ji jen z Armagedonu a myslela jsem si, že je to jen další hezká herecká tvářička - ale po shlédnutí tohoto filmu je to pro mě herecká hvězda - hrála úžasně, ačkoliv jí v té době bylo pouhých 22 let.
Ralph Fiennes a Toby Stephens - výborní herci sami o sobě, takže bez komentáře :o)
Děj tototo románu se odehrává na ruském venkově a v Petrohradu počátkem 19. století. Hlavnm hrdinou je Evžen Oněgin, mladý šlechtic, jemuž výchova sice zajistila společenské postavení a vzdělání, ale nenaučila ho další důležité věci, tolik potřebné k životu - nepřipravila ho pro práci, a především ho nenaučila pochopit smysl života. Oněgin nenávidí společnost, kterou je obklopen. Chce se věnovat literární činnosti, k tomu ale nemá dost síly. Je pesimista, vše vidí černě, a život ho nebaví. Stále se jen nudí... Po smrti svého strýce, po kterém zdědil nemalý majetek, odjíždí na venkov. Nudí se, ale rozhodne se chvíli zůstat. Nachází zde přítele - Vladimíra Lenského - statkáře, básníka a především snílka. Spolu s ním je uveden do rodiny statkářky Larinové, kde se seznamuje s jejími dcerami - něžnou a zadumanou Taťánou a lehkomyslnou Olgou. Chladný Oněgin s ironií sleduje bezbrannou naivitu Lenského a jeho vztah k Olze. Taťáně se Oněgin líbí, představuje pro ni jakéhosi hrdinu a proto se rozhodne, že mu napíše dopis plný vroucí lásky k němu. Oněgin ale není schopen ušlechtilý cit opětovat a proto ji odmítne. Přitahuje ho spíše Olga, která je ale zasnoubena s Lenskym. Larinová uspořádá oslavu Taťánina svátku a ta se musí chtě nechtě objevit ve společnosti a přihlížet, jak Oněgin flirtuje s Olgou. Lensky žárlí a vyzve Oněgina na souboj. Vladimir ještě před ním přemýšlí o svém životě a své lásce k Olze .... V souboji vítězí Oněgin, ale není to vítězství v pravém slova smyslu - Oněgin je tím, že zastřelil svého přítele tak otřesen, že odjíždí do ciziny a snaží se zapomenout.
Když se po několika letech vrátí do Petrohradu a na plese spatří krásnou Taťánu, vzplane tentokrát láskou on. Tentokráte je to on, kdo píse milostný dopis. Ale Taťána je již vdaná a i když přizná, že Oněgina stále miluje, zůstává věrná svému manželovi, princi Nikitinovi. Oněgin tím ztrácí smysl svého života a opět odjíždí ....
DVD Onegin
Natočeno v roce 1999
Režie : Martha Fiennes
Hrají:
Ralph Fiennes - Evžen Oněgin
Liv Tyler - Taťána Larina
Toby Stephens - Vladimir Lensky
Lene Headey - Olga Larina
Martin Donovan - prince Nikitin
Harriet Walter - madam Larina
a další
Natáčelo se v Anglii v Hampshiru a pouze několik scén se doopravdy natáčelo v Rusku v St. Petersburgu. Jinak vše bylo vytvořeno uměle, i kluziště a veškeré stavby typické pro Rusko.

... další videoklipy :o)

5. listopadu 2007 v 11:43 YOUTUBE
Return To Innocence
Far Away

Něco málo o Jane Austen a o filmu

1. listopadu 2007 v 20:12 FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány. Roku 1795 bylo pro mladou dámu hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austen však věří na lásku. Ve svých 20ti letech se konečně setkává s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem. Jeho intelekt a opovážlivost jí naprosto uchvátí a Jane brzy nemyslí na nic jiného, než na Toma. Může si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku s vnukem lady Gresham, vzepřít se autoritě svých rodičů a uprchnout před sociálními konvencemi ?
Jane Austenová ohromila okolí svým talentem, důvtipem a inteligencí. Její život je ale plný vášně a romantiky. Ze vztahu s Tomem Lefroyem vznikl příběh tak opravdový a romantický jako její nejskvělejší literární díla.
V anglické společnosti na konci 18. století byl sňatek z lásky jen bláznivou pohádkou. Hlavní hybnou silou byly peníze. Manželé Austenovi mají dceru na vdávání a moc dobře si to uvědomují. Jane dostane nabídku k sňatku od synovce Lady Gresham pana Wisleyho. Jí se to ale nelíbí. je obdařena divokým a nezávislým duchem dvacetileté a vidí jiný svět, než třídní rozdíly a obchod - svět mimo pýchu a předsudky. Chce se vdát z lásky.
Setká se s mladým Irem Tomem Lefroyem, který je advokátním asistentem a přijel z Hampshiru. Je krásný, inteligentní, ale chudý. Nemá rád nevzdělané venkovanky. Ale v mladé Jane Austenové najde víc, než by očekával ....
Jejich cesty se propojují čím dál tím víc. Podnikají divoké slovní turnaje v místním lese, tančí spolu, Jane ho porazí v kriketu a on jí dá k přečtení román "Tom Jones" ... Postupně se jeden do druhého zamilují.
Jsou ale pod přísným dohledem. Sestra Cassanndra a sestřenice jí nabádají, jaké by tato aféra mohla mít následky. Lady Greshamová se urazí, Tomův strýc soudce Langlois, který osobně i finančně ivnestuje do Tomovi budoucnosti, stále doufá a nechce ani vidět, že by jeho snaha přišla vniveč. Manželé Austenovi se marně snaží svou nejmladší dceru přesvědčit.
Milenci se musí rozhodnout. Tom navrhuje, aby utekli. To by ale mělo katastrofické následky. Rodina Jane není bohatá a hrozí jim, že zůstane bez prostředků a zahanbena. I Lefroyiova rodina v Irsku na Toma spoléhá a je ne něm závislá co se týče financí a budoucnosti.Pokud utečou, o všechno přijdou - o rodinu, přátele a majetek ... Jsou připraveni udělat poslední krok k tomu, aby urazili rozum a cit té doby ???? ......


V roce 2003 zahýbal spisovatel Jon Spence literárním světem, když odhalil, že slavná bezdětná spisovatelka si prožila románek a vášeň takové lásky, o které psala ve svých knihách. Vědělo se o tom jen málo, přestože to bylo ve většině biografiích Jane Austenové zmiňováno. Až Jon Spence v této oblasti provedl rozsáhlejší průzkum, pídil se po tom, zda jsou domněnky a teorie podložené a důkazy, kterých se dobral sepsal do biografie "Becoming Jane Austen". Jeho biografie otřásla dosavadním vnímáním Jane Austenové a Toma Lefroye. Z biografie rovněž vychází, že jejich vztah byl vážný a mnohem trvalejší než jen krátký flirt.

Toto milostné setkání zaujalo scenáristku Sarah Williams a oslovila producenty Douglase Rae a Roberta Bernsteina, kteří se námětu hned chytili. Jane Austenová za svým přísným zevnějškem skrývá divoce bijící srdce, které tento vztah probudil a díky němuž se z ní stala nepochybně nejlepší ženská spisovatelka, která kdy žila. Jon Spence byl najat jako historický konzultant pro natáčení. Vášeň a cit se natáčel v Irsku od března do května 2006.

Filmové adaptace díla Jane Austenové, jako například Pýcha a předsudek, většinou působí nadpozemsky, silně romanticky, protože jsou to její příběhy a povídky. Tento film se ale více zaměřuje na těžkosti života samotné Austenové, na fakt, že pokud by ve své době nevdala pro peníze, její život by se zhroutil. Austenovi nebyli zámožní a spoléhali na ni.

Dům Austenových zobrazený ve filmu je klíčovým místem. Žili na skromné faře ve vesnici Steventon v Hampshiru, kde pan Austen působil jako místní farář. Dům určoval postavení rodiny: "Hledala jsem něco, co bude v anglickém stylu a to se na Irském venkově hledalo těžko," říká výtvarnice Stewartová, "Vhodné místo jsme našli v Higginsbrooku. Hledala jsem dům, který bude připomínat sídlo Bennetových z Pýchy a předsudku. Po dlouhém hledání jsme zjistili, že Austenovi žili v mnohem menším a ošuntělejším domě, než Bennetovi. Máme hodně vizuálních dokladů, jak to tam vypadalo, včetně rytin a maleb, které místo vykreslují. Higginsbrook byl ideální, protože Austenovi žili namačkáni v malém domě. Pan Austen byl řadový farář na malé faře, u které měli malou zahrádku, kde si pěstovali zeleninu pro vlastní spotřebu."

Se sídlem Austenových ostře kontrastuje dům Lady Greshamové, druhá hlavní lokace scénáře: "Zjistila jsem, že rodina, která zaměstnávala pana Austena jako faráře, žila v honosné budově v gotickém stylu," vysvětluje Stewartová, "Byla to rodina Tuitových, ve filmu Greshamových. Dočetla jsem se, že šlo o velmi lakomou rodinu. Nikomu nedali žádné peníze, s nikým se příliš nepřátelili, ani neměli dům příliš vyzdobený, v podstatě nechali dům chátrat. Takže jsme ve filmu ukázali, že přesto, že šlo o obrovský architektonicky pozoruhodný dům, nebylo o něj dostatečně pečováno." Dům Lady Greshamové se natáčel na dvou lokacích: exteriéry se točily u Kilruddery House ve Wicklow, ale interiéry o 70 mil dál, v Tullamore v Offaly. Fara pana Austena se natáčela v Cloghlee Bridge v Dublinských horách. Kostel byl mírně zanedbaný a starý, tak jak to dost pravděpodobně bylo ve skutečnosti, protože Austenovi neměli dostatek financí, aby ho udržovali v perfektním stavu.
Hlavní fakta příběhu, podle Jona Spence:

I. Jane Austenová se setkala s Tomem Lefroyem při jeho návštěvě u tety a strýce v Hampshiru o Vánocích roku 1795, tehdy bylo oběma 20 let.

II. Jane Austen navštívila v srpnu 1796 krátce Londýn a bydlela v domě Tomova strýce, kde tou dobou žil i Tom.

III. Tom se vrátil do Irska ke své práci advokáta. Na konci roku 1798 se oženil se setrou svého kamaráda ze školy a svou prvorozenou dceru pojmenoval Jane.

Scenárista Kevin Hood byl příběhem nadšen: "Projekt mě nadchl, protože jde o velmi zásadní příběh, který navíc sloužil jako inspirace pro román "Pýcha a předsudek". Lidé zapomínají na to, jaký genius Jane Austenová byla, jedna z hlavních autorek všech dob. Její vztah s Tomem Lefroyem byl naprosto zásadní pro její následující práci. Film se opírá o fakta tak, jak jsou nám známa a většina postav skutečně existovala, stejně jako mnoho situací a okolností ve filmu," vysvětluje scenárista Kevin Hood, "Některé události jsme upravili, propojili jsme je s tím, co o Jane Austenové známe z jejích knih a dopisů, vše dohromady dotváří obraz života Jane Austen."

"Milostný příběh Jane Austenové a Toma Lefroye je nový a překvapující. Navíc nabízí fascinující pohled do jejího života a jedná se pravděpodobně o zkušenost, která jí pomohla k tomu, stát se velkou spisovatelkou. Podle mě byl scénář zajímavý tím, že se zaměřuje na Jane jako na mladou nevázanou a živou ženu a je to hloubavý a imaginativní obraz jejího života a práce."

Obsazení rolí
Jane Austen
Jane Austenová je obyčejně zobrazována jako velmi upjatá a strojená. Jako žena, která svůj život oddala psaní. V tomto filmu máme možnost spatřit i další aspekt její osobnosti. Proslula jako pravděpodobně nejlepší anglická spisovatelka od dob Williama Shakespeara a zde je zobrazena jako mladá žena, která je nejen oddaná svému spisovatelskému talentu, ale také divoká a nezávislá. Žena, která prožívá to, čím prosluly hrdinky jejích románů.
Jane je nejmladší dítě z rodiny: má šest bratrů a jednu sestru. Ve filmu je jí dvacet jedna let, je na vrcholu svého ženství, a její rodiče chtějí, aby se provdala do bohaté rodiny.
Pro režiséra Juliana Jarroldse je právě mítá podřídit nátlaku ohledně sňatku. Je to nezávislá žena, která k sobě hledá tato mladistvá nevázanost klíčem k postavě Jane ve filmu: "Tvrdohlavě se odněkoho se stejným intelektem. Takže, když se objeví inteligentní šibal Tom Lefroy, začnou přeskakovat jiskry."
Americká herečka Anne Hathaway, kterou jsme naposledy viděli v komedii o prestiž-ní módě Ďábel nosí Pradu, se pro roli Austenové nejprve zdánlivě moc nehodila. Ale pak se ukázalo, že je nejlepší.
"Když jsem se setkal s Annie, bylo mi jasné, že to bude ta pravá herečka pro roli Jane," vysvětluje režisér Jarrold, "Jane Austenovou miluje a zná všechny její romány. Je velice chytrá, pracovitá a zapálená. Byla odhodlaná zjistit si o Austenové všechny informace, zapracovat na dokonalém anglickém přízvuku, naučit se hrát na piáno, zvládnout všechny klasické tance a naučit se zvyklostem konce 18. století. Dokonce se naučila základy znakové řeči, kterou jí učí Filip, který je částečně neslyšící, a hraje jejího bratra George. Annie má živé, provokativní vystupování, které je pro roli mladé ženy, která se bouří proti pravidlům sňatků v 18. století, příhodný. Věřil jsem, že mezi Annie a Jamesem McAcoyem to bude fungovat a moc se mi líbil její film Zkrocená hora."
Anne Hathawayová říká: "Byla jsem unesena, jak inteligentně byl scénář napsán a jak citlivý a vášnivý byl. Je to příběh nejslavnější anglické ženy všech dob a lidé si obyčejně Angličany s vášní nespojují. Také se mi líbilo, jak je v něm zachyceno, jak se do sebe zamilují dva mladí lidé. Přestože příběh nemá pohádkový happy-end, je závěr filmu nesmírně dojemný. Je to tak klasické drama, tak nadčasové jako byla třeba Casablanca."
"Myslím, že v době, kdy žila Jane Austenová, bylo velice těžké být dcerou," pokračuje Anne Hathaway, "Očekávalo se od Vás strašně moc, a tolik se očekávalo i od Jane a ona se proti tomu bouřila. Soudím, že měla velice krásný vztah se svým otcem, a že s ní vycházel mnohem lépe, než její matka. Myslím, že byť byl její vztah s matkou založen na lásce, byl velice prchavý. Její matka byla velice pečující žena, která pro svou dceru chtěla, aby se dobře vdala a usadila se, a to podle ní bylo to hlavní. Jane to viděla jinak a tak často docházelo k vypjatým konfliktům."
Tom Lefroy

"O Tomovi Lefroyovi v době, kdy se znal s Jane Austen, víme velmi málo. Vše co víme, víme z jejích dopisů," říká Jon Spence, "To, že o něm Jane říká, že by si měl přečíst román Tom Jones, nám o Lefroyovi říká asi víc, než kterýkoli jiný známý detail."

Ve tomto filmu je Lefroy ambiciózní inteligentní muž. Pro režiséra Juliana Jarrolda bylo podstatné ve filmu ukázat, jak Lefroye změnilo jeho seznámení s Jane. Skotského herce Jamese McAvoye už režisér znal, režíroval ho v televizním seriálu White Teeth: "Jsem Jamesův fanoušek už dlouhá léta. Je to velmi nadaný a inteligentní herec. Hlavní úkol při ztvárnění postavy Toma Lefroye bylo charisma a rošťácký šarm jeho postavy. Také musel dokázat oponovat slovním turnajům, které s ním Jane vedla. Nakonec se, přes svoje přesvědčení, do Jane po uši zamiluje, i když je mu jasné, že to nemá žádnou budoucnost. To všechno se Jamesovi podařilo s lehkostí a šarmem."

Jameseova rodina v Irsku na něj spoléhala. Proto studoval práva v Londýně, aby byl schopen finančně ji zajistit: "Je to muž, na kterého je vyvíjen obrovský nátlak, potvrzuje McAvoy, "Jeho úkol, jakožto nejstaršího syna, je obnovit pokulhávající movitost rodiny. To si uvědomuje už asi od svých 11 nebo 12 let. Jeho strýc Langlois ho odvedl od rodiny a přátel již v ranném věku, aby se učil v Londýně právům. Je to pro něj příležitost, jak si polepšit, dobře se oženit a obnovit bohatství rodiny. Tom je sice v jádru nekonformní, ale cítí to obrovské břemeno zodpovědnosti."

Pan a paní Austenovi

Matku Jane si zahrála Julie Waters. Hraje ženu, která se vdala z lásky. V tehdejší společnosti to nebylo ani populární ani výhodné. Nyní se paní Austenová snaží, aby se její dcera nevydala stejnou cestou. Chce pro ni to, co považuje za nejlepší.

Zpočátku věděla Julie Waters o Jane Austenové jen velice málo: "Nevěděla jsem o ní nic, nečetla jsem žádný její román," říká herečka, "Nikdy mě nijak zvlášť nepřitahovala. Pak mi dal bratr přečíst memoáry, které o ní napsala její rodina. Prošla jsem si je a přečetla jsem si Pýchu a předsudek, který mě naprosto uchvátil: bylo to velice vtipné a současné."

"Při natáčení plesových a rodinných scén jsme si užili spoustu legrace. Nikdo z nás moc dobře netančí, tak to byla legrace. Legrace už ale nebyla dobová móda. Vždycky jsem byla šťastná, když jsem si mohla sundat korzet, tenkrát ženy musely tolik trpět! S korzetem se nemůžete pořádně hýbat. Třeba si nemůžete zavázat tkaničky, je to hrůza."

Manžel paní Austenové je místní duchovní. Vede si celkem dobře, je pyšný na svých osm dětí a velmi dobře vychází se svou nejmladší dcerou. Reverenda George Austena si zahrál James Cromwell, který si zahrál například roli dobrosrdečného farmáře ve filmu Prasátko Babe, zkorumpovaného policistu v L.A. - Přísně tajné nebo roli prince Filipa ve filmu Královna. Pan Austen je štědrý gentleman, vzdělaný muž a především podporující otec Jane.
Rodina, přátelé a nepřátelé

Maggie Smithová, dvojitá držitelka Oskara je legendární filmová herečka, zde byla obsazena do role úžasné Lady Greshamové.

Anna Maxwell Martinová si zahrála Cassandru, jedinou sestru Jane a její nejbližší přítelkyni: "Je to velmi hodná žena, velice zaměřená na rodinu a moc milá," říká Martinová, "Je celkem zásadová, a přeje si, aby byla Jane šťastná. Říká, že rodina a společenské postavení jsou velmi důležité a nelze to jen tak zahodit. Je velice oddaná Jane a jejímu psaní. Z pozdějšího života se dozvídáme, že si byly velmi blízké." Cassandra přichází o svého snoubence Thomase, který umírá nakažen žlutou zimnicí v Karibiku, kde pracoval jako vojenský kněz. Tato ztráta Cassandře způsobí velký zármutek: "Velmi miluje tohoto muže, za kterého se chystá provdat," pokračuje Martinová, "Znala ho dlouhá léta , vyrůstali spolu. Vypadá to, že z nich bude skvělý manželský pár a najednou se všechno zhroutí. Stane se z ní zničená, v jádru zlomená žena, která se musí vyrovnávat s obrovskou bolestí."

Joe Anderson si zahrál Henry Austena. Podle scénáře je mu 25 let, je to pohledný švihácký student v šarlatové uniformě, milicionář s velmi nízkým příjmem. V Londýně se přátelí s Tomem Lefroyem. Henry je nejmilejší bratr Jane, chytrý a optimistický muž, který vystudoval Oxford: "Zažili si spolu mnoho milých chvil," vysvětluje Anderson, "Zjistil jsem si, že když byli malí, tak si spolu vymýšleli a psali různé příběhy. Byli si velmi blízcí, a Henrymu se na Jane vždycky líbilo, že na dívku je celkem rozpustilá."

Svět Jane Austenové

Snímek Vášeň a cit je zasazen do prostředí, které se nepodobá žádné z předchozích filmových adaptací jejích knih. Tento příběh, byť je inspirován skutečnými postavami a místy, nenajdete v žádném z jejích románů.

Výtvarnice Eve Stewartová se před natáčením zcela ponořila do dobové literatury - regentského období v Anglii, konce 18. století, a zjistila si o Jane Austenové maximum: "Nenatáčeli jsme dokumentární film, takže jsme nechtěla, aby to tak ve výsledku vypadalo," vysvětluje Stewartová, "Když chcete diváky přenést do jiného světa, nechcete při tom zabřednout do přílišného pedantství. Takže se z Vášně a citu stalo dobové drama. Je odvážnější, zemitější a tvrdší než předchozí filmové adaptace: ostré hrany nejsou zjemňovány a slunce vždycky nezáří zlatě. Je to obraz toho, jaký život vedla Jane Austenové."

Najít vhodné lokace pro natáčení nebyl až tak veliký problém ve městě, kde je gregoriánská architektura téměř neporušena včetně řadových domků (Henrietta Street) a hlavní městské pamětihodnosti, radnice. Horší to bylo s vhodnými lokacemi na venkově: "Dublin má skvělou gregoriánskou architekturu, ale venkovské lokace byly problém, protože se vůbec nepodobají Hampshiru. Nejsou tam žádné kopce ani porost, takže pro výtvarníka byla krajina nejtvrdší oříšek."
Zdroj: 365.cz


Fanynky na každém kroku ....

1. listopadu 2007 v 12:12 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS