The Rising - Ballad of Mangal Pandey

14. ledna 2008 v 15:53 |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Název: Mangal Pandey - The Rising
Premiéra:
12. srpna 2005
Režie: Ketan Mehta
Hrají: Aamir Khan (Mangal Pandey), Toby Stephens(Captain William Gordon), Rani Mukherjee (Heera), Amisha Patel (Jwala)
Hudba: A R Rahman
Jazyk: Hindi, Angličtina
Podivuhodně nezidealizovaný historický snímek o počátku prvního indického boje za nezávislost se odehrává v polovině 19. století a vypráví o několika letech, během kterých se z věrného vojáka Východoindické společnosti Mangal Pandeye stane bojovník za svobodnou Indii
Je až s podivem, proč Indie, která má nevyčerpatelně bohatou historii, natáčí tak málo historických filmů. V roce 2005 vznikl například pouze tento, který navíc díky opravdu nevábnému traileru nepřilákal do kin mnoho diváků. Je to ale škoda, na hlavního hrdinu se totiž pohlíží bez růžových brýlí - jako dobrý voják Východoindické společnosti, která v té době vládla v Indii a bohatla z obchodu s opiem, je Mangal Pandey dobrým vojákem. Když je potřeba střílet do vlastních lidí - bezbranných farmářů - sice s výčitkami, ale udělá to, co musí. Jeho nejlepším přítelem je britský důstojník William Gordon, kterému důvěřuje i ve chvíli, kdy jsou vojáci nuceni použít prachovnice, o kterých se doslechli, že jsou potřené prasečím nebo kravským tukem, který je pro obě hlavní náboženství - hinduisty a muslimy - zakázaný. Sám jde tedy příkladem a prachovnice použije. Za čas ale vyjde najevo, že informace o tuku byly pravdivé a to vede nejen ke konci jejich přátelství ale vlně odporu mezi indickými vojáky, do jejichž čela se Mangal postaví. Tvůrci filmu se netají tím, že některé události a postavy jsou smyšlené anebo přesně neodpovídají skutečnosti. Pokud by vás zajímala skutečný osud Mangal Pandeye, můžete si ho přečíst na http://en.wikipedia.org/wiki/Mangal_Pandey
Jwalu, dívku, kterou před upálením zachrání důstojník Gordon, měla původě hrát Aishwarya Rai. Ta ale musela být kvůli přespřílišným finančním nárokům vyškrtnuta. Nahradit ji měla Rani Mukherjee, ta ale dala přednost roli prostitutky Heery, která kvůli ní musela být rozšířena.
Nejveselejší stránkou filmu je bezesporu to, že britští herci, kterých je dobrá polovina, brebentí dobrou, jen mírně poangličtělou hindštinou. Dalšími klady je určitě skvěle vybraní herci představující titulního hrdinu a jeho anglického přítele. Aamir Khan je naprosto perfektní ve všech divokých scénách, kterých je ve filmu dostatek. I když celý film hraje na vlasteneckou strunu, která je v Indii jednou z nejsilnějších, téměř úplně si odpouští veškerou sentimentalitu a prázdná gesta, což mu v očích Evropanů jistě přidává na důvěryhodnosti a zajímavosti. A protože je vcelku realistickým obrazem toho, jak se žilo Indům za koloniální éry, je skvělým filmem pro ty, kdo se chtějí o Indii něco dozvědět příjemně zábavnou formou.
Film mě zaujal - je to opravdu nenásilná forma, jak přiblížit dějiny Indie. Rozmlsaný český divák není zvyklý na takový typ filmu - ale opravdu příjemně překvapil. Chvílemi mi to sice připomínalo muzikál (ale opravdu jen trošičku) - hudba je příjemná, dobře se poslouchá a děj vykresluje mimo jiné i opravdové přátelství mezi dvěma muži, které navzdory společenskému postavení přetrvalo. Na konci je řečeno, že kapitán William Gordon se po smrti Mangal Pandeye přidal na stranu povstalců - tj. indického lidu a dál bojoval za jejich práva a za svobodnou Indii. Zvláštní - po shlédnutí totoho filmu mám chuť dozvědět se něco víc o indických dějinách … Jdu na to ….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 webtram webtram | Web | 14. ledna 2008 v 15:53 | Reagovat

mas to tu pekny

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama