Pokání - Atonement (2007)

8. března 2008 v 19:36 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

Pokání - Atonement (2006)

Jedna nevinná dětská lež a svět se pro několik životů rázem obrátil úplně naruby
Joe Wright Pýchou a předsudkem navnadil a překvapil, Pokáním už ale vstupuje mezi největší mistry svého řemesla.
O některých filmech se mluví těžko, aniž byste se přitom zakoktali vzrušením či marnou snahou postihnout své pocity a zformulovat je do souvislé věty. Je to, jako když někoho milujete a kamarád se vás na něho/ni zeptá. Těkáte v mysli, snažíte se najít ta správná slova a stejně předem víte, že nedokážete obejmout všechny nálady, emoce a zážitky spojené s tak výjimečnou osobou. Pokání je přesně z téhle skupiny filmů. Nemáte před ním úctu jako před nesmrtelnými klasikami od filmových mistrů, po jeho zhlédnutí však získáte respekt, který vás nutí vážit každý tah perem. Pokusím se vám zprostředkovat dojmy z největšího milostného příběhu, který letos proletěl světovými kiny.
Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti ve spojení s romantickou dušičkou a sérií nedorozumění - nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale zničí život i Bronině sestře Cecilii, která Robieho bezhlavě milovala.
Když si záhy už o něco starší a zralejší Briony uvědomí co způsobila, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu a hlavně ji a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie za výměnu zkrácení trestu narukuje do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující německou armádu.
Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kurzu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i její rozhodnutí - postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoliv trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit …. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování … Možná čeká všechny tři jiný konec ….
Jste zvědaví, jak to všechno dopadne ??? Doporučuju si přečíst knížku - je fantastická - nebo zajít do kina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 severn severn | 14. března 2008 v 17:41 | Reagovat

ahoj mám nový blog na počest tohot velkolepého díla, tak se mrkni a řekni co ty na to. www.atonement.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama