Schindlerův seznam - Schindler list (1993)

3. března 2008 v 10:35 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

Schindlerův seznam - Schindler list (1993)

Děj se odehrává koncem roku 1939, kdy do Krakova přijíždí Oskar Schindler - člen NSDAP, nacista a neúspěšnýobchodník, který má zálusk na bohatství v podobě továrny na smaltované nádobí. Uzavírá dohodu s židovskými předáky na poskytnutí finanční pomoci za odkup továrny. Ta je právě na pokraji nově vzniklého krakovského ghetta. Schindler zaměstnává Židy právě z ghetta a s jejich hledáním mu pomáhá bývalý účetní židovského původu Itzak Stern, který se snaží zaměstnat co největší počet lidí. Továrna prosperuje a Schindler začíná vydělávat a bohatnout. Vše běží, avšak jen do té doby, než se novým správcem ghetta stává Amon Goeth, který má odpor nejen vůči židům, ale i vůči životu jako takovému. Ke konci války se správa Třetí říše rozhodla přesunout všechny krakovské židy do Osvětimi. Schindler tomu chce za každou cenu zabránit a zachránit co největší počet lidí. Domlouvá se proto s Goethem, že od něj Židy koupí. Spolu s Itzakem sepisují seznam Židů (Schindlerův seznam)na němž se objeví více než 1200 jmen. Židé jsou poté transportováni do nové továrny na výrobu granátů ve Svitavách - Brněnci.
Při přesunu se jeden vlak omylem vypraví do Osvětimi. Když se to Schindler dozví, neprodleně tam odjíždí a za úplatek vykupuje ženy a děti, které tam byly odvezeny. Paradoxem jeho nové továrny je to, že žádné funkční granáty nikdy nevyrobí. Aby se výroba nezastavila a továrna nezavřela - Schindler nakupuje granáty jinde a vydává je za své. Je jisté, že takhle to nemůže fungovat donekonečna. Přichází den, kdy Schindlerův účetní Stern sděluje, že došly peníze. Shodou okolností je to poslední den války a kapitulace Německa. Vojáci, kteří mají příkaz všechny Židy zastřelit tak však neučiní a odcházejí a opouštějí továrnu. Schindler jako člen NSDAP a nacista musí uprchnout, jinak by byl souzen jako válečný zločinec. "Schindlerovi židé" mu sepisují dobrozdání, ve kterém popisují, jak je zachránil a všichni se pod dopis podepisují. Na památku mu také dávají zlatý prsten, který odlijí ze zubů jednoho z nich, na který vryjí úryvek z Talmudu: "Ten, kdo zachání člověka - zachrání svět". Po velmi dojemné scéně, kdy si Schindler uvědomuje, že mohl zachránit ještě více lidí, kdyby prodal auto, odjíždí. Druhý den přijíždí Rudá armáda, která Židy "osvobozuje". Konec příběhu je situován do dnešního Jeruzaléma, kde je pohřben Oscar Schindler - k jeho hrobu přicházejí přeživší "Schindlerovi židé" a jejich potomci a jako symbol úcty pokládají na jeho hrob kameny.
Kniha Thomase Keneallyho sepsaná podle výpovědí pamětníků byla inspirací pro natočení tohoto filmu slavným režisérem židovského původu Stevenem Spielbergem, jenž za něj dostal prvního režijního Oskara své kariéry. Splnil tím "povinnost" vůči Židům a za tržby filmu nevzal do vlastní kapsy ani dolar.
Přestože si film nehraje na dokument, byl kritizován některými historiky - především v Polsku a v České republice - že především jeho druhá polovina překrucuje historická fakta (např. záchranná mise v Osvětimi, nesmyslné tvrzení, že v brněnecké továrně se žádný válečný materiál nevyráběl, přecitlivělá scéna loučení s vězni atd.) což ovšem uměleckou kvalitu a výsledný dojem z filmu nikterak nesnižuje.
Herecké výkony byly skvělé - Liam Nelson v roli Schindlera - dokonalá proměna ze sobeckého obchodníka v lidskou bytost, Ben Kingsley jako Itzak Stern - hraje úžasně, ale největší herecký výkon podle mě předvedl Ralph Fiennes (už se u mě asi nedokáže bavit image "zloducha", i když třeba v Anglickém pacientovi nebo v Oněginovi byl skvělý, ale..) …Amon Goeth - tato role ukázala, jak skvělý je herec - úplně mě zamrazilo, když se poprvé objevil na scéně - jeho ztvárnění sadistického úchyláka, velitele pracovního tábora Plaszow, který ráno místo rozcvičky odstřelí člověka, jenž se provinil jenom tím, že se mu jako první dostal do hledáčku, je neuvěřitelně věrohodné a autentické. Při natáčení filmu údajně Spielberg představil Fiennese v kompletní nacistické uniformě a s ulízanými vlasy- stařence, která Goetha zažila na vlastní kůži, a ta toto setkám téměř neustála.Škoda, že za tuto roli nedostal Oskara - i když byl nominován - určitě by si ho za tento výkon zasloužil.
oficiální stránky: http://www.schindlerslist.com/
Oskar Schindler - Liam Neeson
Itzak Stern - Ben Kingsley
Amon Goeth - Ralph Fiennes
Emilie Schindler - Caroline Goodall
Helen Hirsch - Embeth Davidtz
a další …
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 severn severn | 14. března 2008 v 17:41 | Reagovat

četla jsi knížku? hodně dobrá, i když dost velké skákání v ději

2 Tiny.2 Tiny.2 | 22. dubna 2009 v 16:44 | Reagovat

Musím říct,že film mě opravdu dostal.Spielberg tímto dokázal nejen to že je geniální režisér,ale taky to,že má srdce na správném místě.Je strašné vidět to,co se stalo v té době..Doufejme,že nebude potřeba aby bylo víc lidí tak jako Oskar Schindler.Každopádně si zaslouží můj obdiv!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama