Zelená míle - Green mile (1999)

17. března 2008 v 11:23 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

Zelená míle (1999)

Nádherný dojemný snímek s nádechem mystiky jako adaptace knihy Stephena Kinga. Vynikající výkon Toma Hankse v hlavní roli Paula Edgecomba, jeho kolegy Davida Morse a také černého obra M.C. Duncana jako Johna Coffeyho.
V roce 1935 pracoval Paul Edgecomb jako vrchní dozorce v celách smrti v lousianské věznici, kam přivezli nového odsouzence, obrovitého černocha Johna Coffeyho. Ač působil mírumilovným dojmem, byl odsouzen za vraždu dvou malých děvčátek. Mnohem víc starostí než vězni odsouzení k smrti dělá v tu dobu Paulovi těžký zánět močového měchýře a sadistický, všemi nenáviděný dozorce Percy, kterého se však nedokáže zbavit, protože ten má jako synovec guvernérovy ženy protekci. Percy slíbí, že pokud bude moci vést příští popravu, podá si žádost o přeložení. V tu dobu je přivezen nový vězeň, nebezpečný Bill Wharton, který hned po svém příchodu napadne dozorce. Jednoho dne chce s bolestí zkrouceným Paulem mluvit Coffey, když se dozorce přiblíží, chytí ho rukou v rozkroku. Když pak šokovaného Paula pustí, vidí muž, jak černoch vypustí z úst černý oblak a současně si uvědomí, že jeho bolestivý zánět zmizel. Další zázrak předvede později, když Percy se potěšením zabije ochočenou myš, kterou choval jeden z vězňů. Svou nadpřirozenou mocí ji před šokovanými dozorci znovu oživí. Při následující popravě Percy záměrně nenamočí houbičku, která se přikládá na odsouzencovu hlavu, a popravovaný muž se místo rychlé smrti ve strašlivých bolestech uškvaří. Paul ho donutí napsat žádost o přeložení. Když je pak svědkem bolesti, svého přítele, ředitele věznice, který se stará o umírající manželku s neléčitelným mozkovým nádorem, přesvědčí kolegy, aby mu pomohli dostat k trpící ženě Johna Coffeyho, který by ji možná dokázal pomoci. Černoch skutečně ženu uzdraví. Zpátky ve věznici pak nečekaně napadne Percyho, vypustí do něj černý oblak a omámený dozorce vzápětí zastřelí Billa Whartona, který se ho pokusil napadnout. Jako vysvětlení předá Paulovi pravdu, kterou dozorce tušil. Vrahem dvou malých děvčátek nebyl John Coffey. Zoufalý dozorce hledá způsob jak zabránit popravě nevinného.
Pro mě je tenhle film smršť emocí, kdy se houpu mezi nadáváním na dozorce Percyho a pláčem. Úžasnej film, smutnej ale nááááádhernej... John Coffey - jako kafe, ale jinak psaný....tenhle obrovský chlap mě dostal. Rozbrečí mě, když popraví Johna - toho obra s obrovským srdcem, který už dál neunese tíhu lidské zloby a špatností...Takových ''Kafíček'' by mělo být na světě strašně moc, abychom mohli být všichni šťastnější ....
Brutus Howel - David Morse
Paul Edgecombe - Tom Hanks
Dean Stanton - Barry Pepper
Jan Edgecombová - Bonnie Hunt
John Coffey - Michael Clarke Duncan
Eduard Delacroix - Michael Jeter
Arlen Bitterbuck - Graham Greene
William - Sam Rockwell
Percy Wetmore - Doug Hutchinson
Burt Hammerschmith - Gary Sinise
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama