Kouzelná chůva Nanny McPhee (2005)

18. května 2008 v 19:01 | Ellinka :o)

Kouzlená chůva Nanny McPhee (2005)

Už hodně dlouho mě žádná pohádka tak nepobavila a zároveň nerozbrečela - nojo, fakticky mě trošinku rozbrečela....
Osamělý, věčně zaneprázdněný otec pozve chůvu, aby vychovávala jeho nezvedené děti. Oproti slavnému filmovému muzikálu Mary Poppins má nový anglický snímek Kouzelná chůva Nanny McPhee všeho více: zlobivých dětí je sedm; "odrovnaných" chův není jen šest, ale hned sedmnáct. A ta poslední, která se ujme jejich nápravy, přichází nepochybně z nějaké pohádkové říše - každopádně vládne nevídanými kouzly. A tatínek je opět nad všední problémy povznesený nekňuba, jenž si se svými potomky vůbec neví rady, ať již pracuje v bance (Mary Poppins) nebo nyní v pohřebním ústavu.
Kouzelná chůva Nanny McPhee má bizarní, cynický humor, ašak přístupný i těm nejmenším dětem. Tatínek pan Brown si rád rozpráví s nebožtíky a děti děsí své vychovatelky stále ukrutnějšími žerty. Sedmnáctá chůva v panice prchla, když své svěřence podezírala, že snědli nejmladšího sourozence. Ohlodávaná nožička navlečená do ponožky ji vyhnala z domu. Zlomyslné děti s rozkoší ovládly kuchyni, kam měly vstup zakázán, s chutí spoutaly kuchařku a jaly se podle svých zběsilých představ kuchtit.
A tu do příběhu vstupuje bradavičnatá, bambulovitě nosatá chůva McPhee s jedním převislým zubem. Stačí, aby uhodila svou sukovicí o podlahu, a zlotřilosti dětí se obracejí proti nim samým. Chůva McPhee, která se nikdy nerozčílí a za všech okolností si je vědoma výchovných cílů, si předsevzala, že dětem udělí pět lekcí dobrého chování. Po každém výchovném úspěchu jí zmizí některá z ohyzdností, které trčí na jejím obličeji. Příznačné je tlumené zakašlání na spokojenosti s výsledkem. Děti se naučí poslouchat, chodit včas spát i vstávat, poděkovat, cítit zodpovědnost za své skutky.
Převýchovou projde i ovdovělý tatínek, zprvu závislý na výpomoci své žlučovité tetičky, která jej nutí do opětovné ženitby. Důvtipné děti se však s pomocí laskavé chůvy zbaví ohavné ženštiny, která by naplnila i ty nejčernější představy o zlé maceše. Nejprve chystají bezpočet nástrah na roztahovačnou návštěvnici, kterou tatínek na poslední chvíli zachraňuje před pavouky i jinou havětí.
Kouzelná chůva Nanny McPhee je zasazena do pozdně viktoriánské epochy, prolnuté do úsměvně i strašidelně pohádkového světa. Rozjívená děcka - v protikladu k viktoriánské upjatosti - odkazují k dnešním domácím zbojníkům, zbaveným jakéhokoli usměrňování. Odmítají každou autoritu. Tvůrci karikují a zveličují směšnost postav - např. upjatá teta či sňatkuchtivá obstarožní nápadnice. Mnohé konflikty mění v grotesku, napěchovanou zběsilými gesty i pohyby. Takové jsou úvodní spoušť v kuchyni, námluvy i následná svatba.
Kouzelná chůva drží palce nezvedeným dětem. Probudí v nich nakonec soucit i svědomí - oproti dospělým uvíznuvším v tenatech přetvářky a zkostnatělé konvence. To je základní prioritou scénáře, který podle předlohy Christianna Branda sepsala Emma Thompsonová (byla rovněž autorkou scénáře filmu Rozum a cit). Vytvořili moderní pohádku, za jejíž kulisy si zvolila viktoriánskou éru.
Nanny McPhee - Emma Thompson
Pan Brown - Colin Firth
Evangeline - Kelly McDonald
Simon - Thomas Sangster
Tora - Eliza Bennett
Lily - Jennifer Rae Daykin
Eric - Raphael Coleman
Sebastian - Sam Honywood
Christianna - Holly Gibbs
Agatha jako dítě - Hebe a Zinnia Barnes
Teta Adelaide - Angela Lansbury
Paní Quicklyová - Celia Imrie
Paní Blatherwicková - Imelda Staunton
Letitia - Elizabeth Berrington
Pan Wheen - Derek Jacobi
Pan Jowls - Patrick Barlow
Vicar - Adam Godley
Nanny Whetstoneová - Claire Downes
Paní Partridgeová - Phyllida Law
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama