Širé Sargasové moře (2006)

21. května 2008 v 8:58 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

Wide Sargasso Sea

Autorka románu Jean Rhys inspirovaná jedním ze stěžejních děl 19. století Janou Eyrovou od Charlotty Brontëové i vzpomínkami na karibské prostředí svého dětství v knize mistrně zpracovává příběh, který "předcházel" romantickému svazku mezi majitelem thornfieldského panství Rochesterem a chudou vychovatelkou Janou. Mlhavá postava "šílené ženy v podkroví" ukryté před očima světa zde nabývá podoby půvabné a vášnivé kreolky Antoinette Coswayové, která je okolnostmi donucena ke sňatku s mužem, s nímž má málo společného. Na pozadí podmanivé tropické přírody se zde odvíjí příběh o odcizení pramenícím z nepřekonatelných traumat dětství, o vzájemném nepochopení a citové krutosti, příběh, který současně vypovídá i o střetu kultur na přelomu historických epoch a který nakonec vyúsťuje v tragédii.
_______________________________________________________________________________________
Tak včera jsem dočetla výše uvedenou knížku a musím říct, že klobouk dolů - začetla jsem se do ní tak, že jsem ji musela dočíst ještě ten den - tedy spíš večer. Prostě jsem se nemohla odtrhnout - byla jsem zvědavá, jak to dopadne, i když v podstatě jsem věděla jak - to je popsáno v románu Jana Eyrová.
Ale knížku opravdu doporučuju - vlastně mi bylo Antoinette líto - geny jsou prostě geny ... a vynucený sňatek s mužem, který ji nemiloval vše jen nastartoval. Nebyla špatná ani zlá, jen prostě nešťastná ... snažila se Rochestera udržet všemi prostředky - a opravdu všemi - fyzickou přitažlivostí a dokonce i "čarováním", které má na Jamaice tradici. Ale jak všichni víme - nepodařilo se a všechno dopadlo jinak .... Po přečtení Širého Sargasového moře už budete vědět vše o domluveném a tak trochu zvláštním sňatku Rochestera s Antoinette i to, proč v knize od Charlotty Brontë Jane Eyre je pan Rochester zpočátku takový zatvrzelý, zamračný a životem zklamaný morous ....
_______________________________________________________________________________________
Širé Sargasové moře bylo 2x zfilmováno - poprvé v roce 1992 - ten film jsem kdysi viděla, ale už je to opravdu dost dlouho. Naposledy ho zfilmovala BBC (prostě klasika) v roce 2006. Vkládám info o filmu a pár fotek ....
Raffe Spall - Edward Rochester
Rebecca Hall - Antoinette Cosway
Nina Sosanya - Christophine
Victoria Hamilton - teta Cora
Fraser Ayres - Daniel Cosway
Lorraine Burroughs - Amelie
Alex Robertson - Richard Mason
Karen Meagher - Grace Poole

NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 17. srpna 2013 v 18:38 | Reagovat

Tohle jsem viděla jako film a docela mě zaujalo. Knihu jsem nečetla a může být zajímavá. Přesto Rochester pro mě zůstane oběť manželství, ze kterého se nemůže vyvázat jinak než smrtí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama