Širé Sargasové moře (2006)

21. května 2008 v 8:58 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

Wide Sargasso Sea

Autorka románu Jean Rhys inspirovaná jedním ze stěžejních děl 19. století Janou Eyrovou od Charlotty Brontëové i vzpomínkami na karibské prostředí svého dětství v knize mistrně zpracovává příběh, který "předcházel" romantickému svazku mezi majitelem thornfieldského panství Rochesterem a chudou vychovatelkou Janou. Mlhavá postava "šílené ženy v podkroví" ukryté před očima světa zde nabývá podoby půvabné a vášnivé kreolky Antoinette Coswayové, která je okolnostmi donucena ke sňatku s mužem, s nímž má málo společného. Na pozadí podmanivé tropické přírody se zde odvíjí příběh o odcizení pramenícím z nepřekonatelných traumat dětství, o vzájemném nepochopení a citové krutosti, příběh, který současně vypovídá i o střetu kultur na přelomu historických epoch a který nakonec vyúsťuje v tragédii.
_______________________________________________________________________________________
Tak včera jsem dočetla výše uvedenou knížku a musím říct, že klobouk dolů - začetla jsem se do ní tak, že jsem ji musela dočíst ještě ten den - tedy spíš večer. Prostě jsem se nemohla odtrhnout - byla jsem zvědavá, jak to dopadne, i když v podstatě jsem věděla jak - to je popsáno v románu Jana Eyrová.
Ale knížku opravdu doporučuju - vlastně mi bylo Antoinette líto - geny jsou prostě geny ... a vynucený sňatek s mužem, který ji nemiloval vše jen nastartoval. Nebyla špatná ani zlá, jen prostě nešťastná ... snažila se Rochestera udržet všemi prostředky - a opravdu všemi - fyzickou přitažlivostí a dokonce i "čarováním", které má na Jamaice tradici. Ale jak všichni víme - nepodařilo se a všechno dopadlo jinak .... Po přečtení Širého Sargasového moře už budete vědět vše o domluveném a tak trochu zvláštním sňatku Rochestera s Antoinette i to, proč v knize od Charlotty Brontë Jane Eyre je pan Rochester zpočátku takový zatvrzelý, zamračný a životem zklamaný morous ....
_______________________________________________________________________________________
Širé Sargasové moře bylo 2x zfilmováno - poprvé v roce 1992 - ten film jsem kdysi viděla, ale už je to opravdu dost dlouho. Naposledy ho zfilmovala BBC (prostě klasika) v roce 2006. Vkládám info o filmu a pár fotek ....
Raffe Spall - Edward Rochester
Rebecca Hall - Antoinette Cosway
Nina Sosanya - Christophine
Victoria Hamilton - teta Cora
Fraser Ayres - Daniel Cosway
Lorraine Burroughs - Amelie
Alex Robertson - Richard Mason
Karen Meagher - Grace Poole

NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 17. srpna 2013 v 18:38 | Reagovat

Tohle jsem viděla jako film a docela mě zaujalo. Knihu jsem nečetla a může být zajímavá. Přesto Rochester pro mě zůstane oběť manželství, ze kterého se nemůže vyvázat jinak než smrtí.

2 Robertwoure Robertwoure | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 5:10 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama