Z diáře producenta Diedericka Santera

11. srpna 2008 v 18:43 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2006
Týden 0 - 20 - 26. 2. 2006
Přijel jsem pozdě a neunikl jsem ostřížímu zraku výkonného producenta Phillipa Gilese. Je to velmi zkušený producent a působil v takových skvělých titulech jako je North and South a Gallowglass. Já nejsem zkušený dramaturg, proto jsem se mnohokrát "opíral" o Phillipa a těžil z jeho dlouholetých zkušeností a několikrát mě dostal z maléru. Je vnímavý a "kousavý", má talent a velkou chuť do práce. Po mém pozdním příchodu se mě zeptal: "Proč jste přišel tak pozdě když bydlíte skoro za rohem ?"
Nemáme skripta. Důvěřuji Sandy Welch - tvrdě pracuje a za poslední rok vytvořila své vlastní, zbrusu nové pojetí Jane Eyre. Její scénář je nádherný. Ukazuje nám neuvěřitelně poutavý příběh lásky - je to plné krásných chvil, je to vtipné, je to chytré, je to vášnivé. Myslím, že je to naprosto originální, čerpala mnoho z románu, ale jsem přesvědčený, že i lidé, kteří tuto knihu neznají, budou potěšení. Zní to jako sen.
Není to jen hlavními herci - myslím, že jsou báječní. Vím, že z Ruth, kterou jsme obsadili, bude hvězda. Jsem nadšený z Tobyho Stephense jako pana Rochestera, Francescy Annis, Pam Ferris, Georgie Henley. Máme i další skvělé lidi - nastupující hvězdy Andrew Buchana, Christinu Cole, Aidana McArdla, stejně tak jako oblíbené Lorraine Ashbourne a Taru Fitzerald.
Důvod, proč jsem nervozní je ten, že chci nastavit správný "tón" - profesionální ale uvolněný, dynamický, ale jednoduchý. Chci zjistit, že jsme tým, který společně spolupracuje na velkém projektu, který kombinuje naše znalosti, zkušenosti a talent. Máme skripta a jsou mnohem lepší, než jsem si představoval.
Týden 1- 27. - 28 . 2. 2006
Po několika měsících psaní a deseti týdnech příprav začíná natáčení Jane Eyre.Během příštích 4 týdnů já, Suzanna White (režisérka), Helga Dowie (producentka), Rad Seville (1. asistent režie) a všechni ostatní členové "posádky" nasedneme do autobusu a pojedeme do míst, kde plánujeme natáčení. Suzanna má plány pro každou scénu a každý člen řeší své úkoly: " Špatné světlo" "Příliš mnoho hluku" "Jak tam dostaneme náklaďáky?" "Je to bezpečné?" atd.
Je to velmi rušná doba pro Helgu Dowie, která si při vyřizování různých požadavků přijde na své: "Můžeme mít ten jeřáb ještě dnes?" "Musíme postavit 100m lešení ještě dnes" Jediná cesta, jak se tam dostaneme je traktorem!"
Je konec února a všude v krásném Derbyshiru, kde jsme se rozhodli natáčet je mráz. Když jsme se probudili, byl venku sníh, tak jsme se nemohli dostat do všech lokalit, kam jsme potřebovali. Musíme počkat do druhého dne.
Tento týden je toho hodně najednou. Na každou natočenou scénu padá většina energie mé i režisérky - ale to je spíš tím, že často a dlouho telefonujeme s castingem a zajišťujeme pracovní smlouvy hercům. Proč vždycky každý volá a něco potřebuje zjistit, když nejsem ve své kanceláři a nemám všechna data a smlouvy před sebou …
Máme naději, že brilantní herečka Pam Ferris bude hrát Grace Poole. Má sice omezený počet scén, ale je "charakterní postava". Je hodně obsazovaná a hodně žádaná, tak uvidíme. Zrovna když lezeme od autobusu směrem na vrchol Stanaře Edge, dostávám zprávu od Thalii Reynolds, že Pam je "na palubě".
V hale Bolsover Castle diskutujeme o umístění interiéru Lowoodské školy a o financování a mám potvrzeno, že Francesca Annis bude hrát Lady Ingram. Mám radost. Ilam Hall bude sloužit jako exteriér Lowoodské školy. Hurááá, hvězda nedávné Narnie Georgia Henley je naše.
Už jsme sestavili nádherné části a Derbyshire a Peak District mají skvělé umístění.
Týden 1 - 6. - 12. 3. 2006
Plnohodnotná vařená anglická snídaně v 7 hodin ráno - začíná natáčecí den. Jsme na parkovišti Haddon Hallu - je to středověký hrad v Derbyshire, který teď bude domovem Edwarda Rochestera - bude to Thornfield. Je to krásné místo.
Po měsících plánování je vzrušující tady být a konečně začít. Ruth Wilson je fantastický nováček a bude hrát Jane a talentovaný a okouzlující Toby Stephens jako Rochester jsou sehraní a my teď začínáme s jednou ze svých velkých scén z 1. dílu.
Plánování je umění. Vezmeme-li všechny scény, které tvoří 4 hodiny celkového času, musíme sladit všecho - dostupnost, denní světlo, pozadí a všechny různé náklady - je to těžký úkol. Kromě plánování natáčení Suzanna a Seville vyhotovili velmi podrobný plán obsahující každý jeden natáčecí den z téměř 400 scén, které se musí natočit.
Konvenční moudrost diktuje , že je nejlepší zahájit natáčení menšími scénami, které přicházejí v polovině příběhu. Suzanna a Red Seville první 3 dny natáčejí velké scény z 1. dílu, které ukazují první setkání Jane a Rochestera. Je to riskantní - v případě, že pokud scény budou slabé a nezáživné, tak by mohl být film ohrožen. A herecká láska mezi herci - to znamená, že mohou svým prostřednictvím uzpůsobovat scény společně.
Třetí natáčecí den jsme v údolí podél řeky Dove. Je to krásné místo nedaleko Ashbourne velmi populární na procházky a pro výletníky. Pršelo celé dny a celé údolí se proměnilo v blátivou řeku. Deštivé mlhavé počasí bylo to pravé pro první setlání Jane s Rochesterem.
Bahno, zima, kůň, pes, mlha - do toho prší celý den. Ruth, Toby a ostatní jsou skvělí. I přes tyto podmínky scéna vypadá brilantně - dramatická, romantická a vzrušující.
Je tu další speciální efekt při natáčení další den - jsme v Ilam Hall a natáčíme malou Jane při příjezdu do Lowoodu. Zvláštní tým sprejuje masivní plochy bílou pěnou - chceme, aby to vypadalo jako mrazivý a studený sníh v té strašné škole. Stojí to celé jmění - publikum uvidí sníh, ale já vidím jen peníze.
Je to první natáčecí den Georgie Henley - je jí 10 a její temperament, talent a koncentrace jsou ohromující. A co víc - vypadá přesně jako malá Ruth Wilson a to je skvělé.
Týden 2 - 13. - 19. 3. 2006
Usadili jsme se v Haddon Hallu. Teď nebudeme nikam jezdit - minulý týden jsme byli na různých místech a stěhování zahrnuje přepravu spousty zařízení a nákladní vozy v okolí. Budeme šetřit a zůstaneme na místě.
Haddon je magické místo. Vítají nás zde zaměstnanci lorda Edwarda Mannerse i on sám. Sál není otevřen pro veřejnost až do dubna, tak máme čas. Pokoje jsou robustní a krásné a dekorace Grenvilla Hornera a jeho týmu z nich dělá brilantní místa. Naše základna je blízko a je to pohodlné pro nás pro všechny.
S výjimkou té zimy. Nosíme na sobě hodně vrstev oblečení - víc než kdy předtím - troje ponožky. A kabáty, které jsou spíše jako přikrývky, ale i tak jsme stále zmrzlí. Radiátory jsou k ničemu ! Máme jich asi 12 z galerie, ale náš dech je stále mrznoucí. Je to stejné, jako když kamenný Haddon udržuje všechen chlad a my nemůžeme udělat vůbec nic. V této době cítím, že jsme byli unavení - mám pocit, že jsme se ztratili v ledu.
Je to horší pro herce, samozřejmě, musejí se objevovat při natáčení bez vrstev kabátů. Francesca Annis dorazila na natáčení v péřové bundě a sněhulích. Je málo lidí, kteří vypadají oslnivě i v obrovské bundě a této obuvi, ale Francesca je jedním z nich. Při natáčení odhodí bundu a odhalí nádherné šaty, které Andrea Galer vytvořila pro natáčení. Když je scéna úplná,odchází zpět zachumlaná. Vlasy a make-up je lehký,ale i tak, když natáčíme návštěvu Ingramových na Thornfieldu - všechny ty nádherné šaty, účesy - začínáme již v 6 ráno a končíme v 19 večer. Je to náročné.
Máme skvělé pomocníky - jsou to místní chlapci Honest John Stanton a Mick. Jsou to "veteráni" filmové a televizní produkce. Mick byl horník byl zaživa 2x pohřben pod závalem. Nyní sbírá historické autobusy. John byl profesionální závodní řidič, ale nyní se víc těší na bruslení s dcerou. Jsou to pánové ze staré školy a nesmírně si vážím jich i práce s nimi.
Týden 3 - 20. - 26. 3. 2006
Kdy bude té zimě konec ? Je to nesnesitelné. Udělali jsme tento týden několik scén mimo Haddon Hall - venku je tepleji než uvnitř.
Máme dnes několik návštěvníků - Caroline Skinner (skript editot) a Phillippa Gilese(producenta). Phillipp je zvědavý a chce se ujistit, zda jsme drželi krok s kvalitou - ale ne na úkor financí. S Carolinou mám spoustu hovorů o scénách, nákladech, koních, přepravách - co je důležité a co ne.Co můžeme snížit ? Požár nebo désť - potřebujeme je ? U televizních filmů je hlavní otázkou co potřebujeme, u velkých rozpočtových filmů co chceme. Je to neustálý boj, abychom dodrželi rozpočet a musím je je stále ujišťovat, že uvidí kompletní, fantastické dílo za tyto náklady.
Jedno klidné odpoledne - vše je na dobré cestě. Jsem v kanceláři a trochu surfuji po internetu. Dosud se nevydalo tiskové oznámení a na webu se hodně mluví o naší Jane Eyre. Hodně informací, ale i drbů, mnoho spekulací - kéž bychom už mohli zveřejnit naši tiskovou zprávu, protože by to zastavilo některé zmatečné zprávy. Ale zatím nemají žádné foto. Jsem spokojený, protože tak vím, že žádná informace nepronikla od nás - z našeho týmu.
Na jedné webové stránce se objevila hloupá zpráva, že jako Jane jsme si vybrali 48-letou herečku. Copak nevědí, že Jane má být mladinká ? Je to tím, že na IMDb jsou dvě Ruth Wilson a herečce narozené v roce 1958 připisují roli Jane Eyre. Mnoho spekulací je vyhrazeno tomu, zda je dobré nebo špatné to, že roli pana Rochestera hraje Toby Stephens. Mám zlost nad tou pedantskou posedlostí některých bloggerů, týkajících se fyzických vlastností jak Rochestera tak Jane. Jinde jsem četl, že pusa Ruth je špatná a že je to tudíž katastrofa. Je to divné, fyzický vzhled je bezpochyby významný, ale to co s herci uděláte abyste je přiblížili knize je hlavní znak.
Týden 4 - 27. 3. - 2. 4. 2006
Natáčíme svatbu. Natáčení svateb je vždy legrace, ale zvláštní. Je to hodně práce pro kostymérky a make-up. Natáčení trvalo 12 hodin." Natáčení je život v pomalém rytmu" řekl kdysi někdo chytrý.
Musíme ušetřit nějaké peníze. Helga Dowie (link producent) a Caroline Skinner (skript editor) hledají stále úspory při přepravě, je tu spousta cestování. A samozřejmě jsou někdy zmatky při scénách s koňmi a kočáry. Ne vždy to funguje. Jane nemůže cestovat v přesně stejném kočáru při cestě k paní Reedové a stejným do Lowoodu, zpět do Thornfieldu. Bylo by to hloupé.
I když jsme tento týden byli zaneprázdněni natáčením svatby, i tak je již hotovo hodně ostatních scén. První příznaky jara jsou ve vzduchu. Ještě se ráno občas někde objeví i námraza, ale vysadili jsme do země narcisy - nemůžeme čekat tak dlouho, než vyrostou doopravdy.
Una Jaguare, naše skvělá publicistka, pořádá tiskovou konferenci pro místní noviny a televizi. Režisérka Susanna White, Ruth Wilson a já pořádáme tiskovou konferenci v kavárně v Haddon Hallu, potom odvádíme tým asi 15ti novinářů a fotografů do okolí našeho Thornfieldu. Ruth nikdy předtím nedělala takovéto rozhovory, ale je velmi přirozená. Je okouzlující, vtipná a zajímavá a má je ve svých rukou všechny. Já jsem naopak mluvil samé "clichés" - nezapomněl jsem poděkovat. Při rozhovoru a fotografování jsem na sobě měl teplou bundu - vypadal jsem jako Michellin.
Týden 5 - 3. - 9. 4. 2006
Vyrostly výhonky jarních květin. Tento natáčecí ten nám začíná až od 13 hodiny a končíme o půlnoci. Strávil jsem ráno v posteli, pak jsem se šel projít a po obědě začínáme. Potřebujeme noc pro velký záběr.
Nechci zacházet příliš daleko (ale pokud chcete vědět, přečtěte si knihu), ale v jedné fázi příběhu Thornfield hoří. Ed Smith a jeho tým z SFX GB tráví dny vybavením Haddon Hallu účinkem ohně. Vypadá to neuvěřitelně! Příští den jsem četl, že několik lidí uvádělo, že Haddon Hall hořel doopravdy. To dokazuje, jak byl tým doopravdy dobrý.
Tento týden budeme natáčet některé kaskadérské kousky. Nebojácná kaskadérka Lucy Allen udělá neuvěřitelnou věc - uvidíte na konci 2. dílu. Obdivuji ji, že není nervozní. Proč předstíráte, že nejste vyděšení, když jste ? Když skončila, pocit euforie je obrovský.
Pam Ferris je zde. Pracoval jsem s ní už před lety. Byl jsem stážista skript editora a Pam ke mně byla vždy milá.Je profesionální a pracovitá, je to velmi pozitivní osoba. Byla prý nadšená, když dostala nabídku hrát Grace Poole. Jak projde v Thornfiledu do kuchyně a nalije si sklenici s pitím, tak mě mrazí v zádech. Nevím, proč je to tak zajímavé.
Willow je sova pálená a je velmi klidná. Uvidíte ji při scéně, kdy Jane poprvé dorazí do Thornfieldu a pak při požáru. Výstřel značí, aby vyletěla asi 30 metrů od hořícího hradu a potom směrem za kameru. První noc se to natáčelo asi 8x, ale byl příliš silný vítr. Willow se rozletěla ke mně a sedla si mi na hlavu a poškrábala mě. Ale asi se jí na mé hlavě líbí, nechce odletět.
Týden 6 - 10. - 16. 4.2006
Potřebujeme přestávku. Susanna, Helga já a mnozí ostatní děláme vedoucí u mini skautů. Brilantní - skvělý způsob jak strávit volný den. Uvažujeme o některých lokalitách, na které jsme neměli čas a nebo jsme o nich nevěděli. Gilda Edelston zajistila pro ubytování celého týmu komplex čtyř budov s bazénem.
Patrick Rolfe je příjemný a hlavně velmi talentovaný kuchař. Jeho jehněčí a pečené brambory jsou nejlepší, jaké jsem kdy měl. A navíc celá řada fantastické zeleniny - fialová brokolice a fenykl.
Musíme pracovat i na Velký pátek.
Je duben a Haddon Hall je otevřený pro veřejnost - ale jen o víkendu a v pondělí. Je to divné pracovat s turisty kolem nás. Po dobu pěti týdnů, co jsme tady, máme pocit, že je to jen naše soukromé místo Máme pocit, že přišla invaze. Ale je čas odejít z Haddon Hallu tak jako tak. Na konci natáčení se sem ještě vrátíme, ale teď jsme na cestě jinam. Na Velký pátek jsme ve Wingfield Manor. Je to zámek, který použijeme pro některé záběry zničeného Thornfieldu.
Dick Manton je náš zvukový recordist. Je to odborník na spoustu věcí a zkušený muž a neuvěřitelně talentovaný. V oboru pracuje už tři desetiletí a k práci přistupuje s optimismem a radostí jako dítě. Po týdnu je však podrážděný - oprávněně - naše jinak výborné stravovací návyky byly odbývány teplými houskami. Dnes na Velký pátek kupuji 100 velikonočních vajec - píšu na každé z nich štítek a při obědě je rozdávám - jedno vejce pro každého člena posádky. Je to malé gesto a já doufám, že lidé to budou brát jako znamení uznání za jejich tvrdou, specializovanou a odbornou práci.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aďulkaaa Aďulkaaa | Web | 12. srpna 2008 v 8:15 | Reagovat

Jeejo....super blog. Jamám ukurát predsebou ešte posledných pár stránok knihy a chcem sa spítať či ten film vyšiel aj s českym dabingom a kde by sa dal stiahnuť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama