Donmar Warehouse Theater London - další představení

17. dubna 2009 v 14:10 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Donmar Warehouse Theater bude hrát od 23. července do 3. října 2009 další zajímavé představení. Jedná se o hru spisovatele Tennessee Williamse "Tramvaj do stanice touha".


V hlavních rolích se představí:

Jack Ashton jako mladý vypravěč
Elliot Cowan jako Stanley
Rachel Weisz jako Blanche duBois
Barnaby Kay jako Mitch
Ruth Wilson jako Stella
(Ruth jako Stella ? Jsem strašně zvědavá na ohlasy těch, kteří hru uvidí - nějak si ji v té roli neumím představit)
takže Toby Stephens a Ruth Wilson "opět spolu" :o) .... tedy jen na stejných divadelních prknech ....ale každý v jiném představení ....

_______________________________________________
Děj se odehrává v jednom domě chudinské čtvrti New Orleansu. Dům má dvě poschodí, v prvém bydlí Stanley se Stellou, nahoře Eunice se Stevem. Hru podbarvuje černošská hudba, která se line z baru za rohem.

Stejně jako Kočka na rozpálené plechové střeše je hra založena na perfektně propracovaných charakterech postav. Hlavními hrdiny jsou Stanley - polský přistěhovalec (věk kolem 30 let), tupec duší i tělem, který myslí pouze svým mužstvím a ví, že jen takto může svou ženu ovládat. Jinak pracuje v továrně, hraje karty a souloží s

ženami. Rodinu chce naprosto ovládat, neumí si představit jiný způsob fungování , než že žena ho bude ve všem poslouchat. I když je Stella těhotná, zbije ji, rozbije v bytě věci jen proto, že vyslovila vlastní názor. V době, kdy Stella rodí prvního syna, na kterého se Stanley velmi těší, neváhá znásilnit její sestru, která s nimi bydlí.
Jeho manželka Stella pochází z vyšších kruhů než Stanley, on to těžce nese a má z toho "mindráky". Za Stanleyho se provdala z velké lásky, je na něm sexuálně závislá.I když ji těhotnou zbije, stačí mu jí dát ruku kolem pasu a zbytek noci stráví opět ve shodě. Stella by se dala charakterizovat jako zmanipulovatelná puťka, která i když sestru velmi miluje, poté, co se dozví, že spala se Stanleyem, neváhá ji nechat zavřít do blázince. Na druhou stranu ale děj není tak jednoznačný a svou úlohu v tomto jejím postupu sehrály i další vlivy.
Třetí hlavní postavou je Blanche, stárnoucí svobodná žena, která nemůže pochopit, jak sestra může žít v tak nuzných poměrem, jak může mít za manžela Stanleyho. Blanche ztratila jako mladá manžela, protože byl homosexuál- přistihla ho s mužem a když mu to po čase opilá na zábavě připomněla, zastřelil se. Od té doby žije sama a velmi vehementně shání chlapa. Poté, co ztratila honosné rodinné sídlo Belle Reve, pracovala jako učitelka na střední škole v Laurenu, odkud ji vyhodili pro románek se 17letým studentem. Jinak muže sháněla po hotelích - její pokoj byl vyhlášený svou sexuální svobodou, takže i odtud ji vyhodili a musela opustit městečko. Neměla kam jít, kromě sestry nemá žádné další příbuzné a nemá ani dolar. Její touhou je ulovit muže, za kterého by se provdala a živil by ji. Svou honbu prokládá alkoholem a ke konci hry po znásilnění se z ní stává blázen. Očekává, že pro ni přijede bohatý naftový magnát, který dýchá jen pro ni, ale který ve skutečnosti ji nikdy neviděl.Blanche, po té, co musela opustit Laurene, neměla kam jít, proto odjela do New Orleansu za sestrou, kterou ale neviděla od doby, co se Stella odstěhovala z Belle Reve. Přijíždí tramvají a vystupuje ve stanici Touha (odtud název hry), je překvapená až zděšená tím, jak chudě sestra žije.

Byt má jednu místnost a po celou dobu svého pobytu musí Blanche od manželů spát pouze oddělená látkovým závěsem. Od počátku cítí, že Stanley je primitiv, který ji nenávidí, ale ona nemá jinou volbu než zůstat. Nemá kam jít a nemá ani peníze. Zjistí, že jeden z karbanické party švagra - Mitch je naivní chlapeček, proto se ho snaží ulovit, dokonce má šanci, že by si ji Mitch vzal. Mitch pečuje o svou starou umírající matku a bojí se toho, že by po její smrti zůstal sám. Stanley mu však z mužské ješitnosti a solidarity řekne, co všechno o Blanche zjistil, jak se v Laurenu chovala a Mitch jí dá najevo, že by se s ní vyspal, ale nikdy si jí nevezme, protože by to mamince nemohl udělat. To Blanche velmi urazí.
Stella je těhotná, očekává narození prvního dítěte, ale Blanche se nechce z jejich bytu hnout, nic nedělá, jen pije whisky a stále se koupe. To už Stanley nevydrží a přes odpor Stelly koupí Blanche lístek na autobus zpátky do Laurenu a dá jí to jako dárek k narozeninám. Jeho jednání Blanche velmi zraní a Stellu odvezou s porodními bolestmi do porodnice. Blanche zůstává v bytě sama se Stanleyem, ten se jí chce za každou cenu zbavit, proto jí říká vše, co se o ní dozvěděl. Blanche to rozzuří, rozbije láhev a se střepem jde proti němu. Stanley ji přemůže, probudí se v něm mužství a Blanche znásilní.
V dalším obraze přichází do bytu lékař s ošetřovatelkou, které zavolala Stella a odvážejí Blanche do blázince. Eunice chlácholí Stellu, že jinak nemohla jednat po tom znásilnění, když dál u nich Blanche nemůže zůstat a nemá kam jít. Blanche ještě není ani v lékařově voze a Stanley laská Stellu a jdou spolu do postele...

NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Basta Basta | E-mail | Web | 24. října 2011 v 16:32 | Reagovat

Díky za info, hledám informace, poněvadž co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama