" Byronic Hero - Edward Rochester "

19. srpna 2009 v 11:51 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
Jak začít ........ ?
Narazila jsem na googlu na docela zajímavou diskusi na téma "Byronic Hero - Edward Rochester" a docela by mě zajímal i Váš názor ...
Je to opravdu romantický hrdina a nebo ho vidíte jen jako muže, který se skoro dopustil bigamie?

Když jste četli knížku Jana Eyrová - jak se vám jevil ...? Čím vás zaujal nebo naopak čím se vám protivil ... ?
Mnoho čtenářů v průběhu let bylo Rochesterem fascinováno, ale CO ho dělalo tím hrdinou ? Nemůžeme srovnávat filmové verze - tam byl pokaždé jiný a asi by nás dost ovlivnili herečtí představitelé ( mě teda určitě :o) ) - prostě jen knížku ... Jako byste nikdy žádnou filmovou verzi neviděly...

Byl často kousavý a nepříjemný, ale zároveň uměl dát najevo cit i lásku - měl "nežádoucí" minulost ( s klidem přiznal, že spal s jinými ženami, vydržoval si je a měl dokonce i nemanželské dítě ). Hodně čtenářů - tedy spíš čtenářek - ho kritizovalo za NERESPEKTOVÁNÍ SOCIÁLNÍHO POSTAVENÍ (nezajímal ho názor ostatních, když se rozhodl oženit s chudou ženou a ještě k tomu vychovatelkou svého nemanželského dítěte) - Charlotte Brontëová ho takového "stvořila" - aby odmítl uznávat morální kodexy tehdejší společnosti - byla to její malá "vzpoura" proti upjatým a puritánským názorům i chování.
Já jsem tuhle knižní postavu milovala proto, že se mi zdál tak lidský a reálný i se všemi svými nedostatky. Například postava Johna Riverse mi vůbec neseděla - studený a bezcitný ( i když pohledný a vzdělaný ) ... nee, nic pro mě .... Rozhodly byste se v té době stejně jako Jana - a daly přednost svému srdci (Edward) před rozumem (John) ?

Tak .... budu se moc těšit na Vaše odpovědi a díky :o) ....


NAVRCHOLU.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 markiss markiss | 23. srpna 2009 v 19:47 | Reagovat

já bych asi dala přednost edwardovi,protože john byl jak říká ellinka bezcitný třeba i hodný ,ale edward má takovou povahu ,že dokáže okouzlit ženu umí být i tvrdý i něžný a jana by se s johnem nudila.Edward ji uměl rozesmát. Ale bigamii bych dlouzho odpouštěla.

2 Maya Maya | E-mail | 29. srpna 2009 v 14:49 | Reagovat

Jednoznačně bych dala přednost Edwardovi před Johenm-to byl studený čumák. Nerespektování sociálního postavení máme v tomto případě přeci rády,ne? Nehleděl na to, zda má Jana titul, peníze, majetek, ale- dobré srdce. Zní to jako z červené knihovny, ale je to přeci tak. No a ohledně té bigamie - to už je opravdu otázka závažnější, ale když to vezmem z pohledu dnešní doby, kdy i přes svazek manželský se lidé podvádí...a on to dělal opravdu s dobrým úmyslem...no tak budiž mu odpuštěno ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama