Září 2009

"Byronic Hero"

25. září 2009 v 10:59 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Když už jsem před několika týdny měla na Blogu anketu nazvanou "Edward Rochester - Byronic Hero", tak jsem byla docela zvědavá, jestli té charakteristice odpovídá …. Našla jsem přesný popis na Wikipedii a myslím, že to sedí. Jen nevím, proč bylo zrovna v době, kdy Charlotte Brontë psala své romány, "v módě" přirovnávat hrdiny z knih ke Gordonu Byronovi - i když vlastně asi trochu tuším - Byron byl dost extravagantní básník - v některých směrech až moc (byl obviněn z incestu a sodomie) - a kdo je odlišný, vždycky tak trochu přitahuje pozornost …..
Ale Charlotte měla ráda jeho básnické sbírky - a to ji asi ovlivnilo při psaní natolik, že své literární postavě vtiskla rysy svého oblíbeného básníka. Ale tím vlastně tu postavu dělá TOLIK zajímavou - pro nás čtenářky :o) Kdyby měl být hlavní hrdina typ studeného a bezcitného Jana Riverse - vím jistě, že by mě to čtení tak nebavilo :o) Nikde by nic "nejiskřilo" .... :o) Sice jsem za poslední rok přečetla dost dobrých knížek (miluju Šifru mistra Leonarda nebo Osvícení a všechny knížky od Robina Cooka a Jamese Herriota), ale prostě J.E. bude stále ta, ke které se vždycky ráda vrátím a s chutí si ji znovu přečtu .... i když už jí vlastně znám skoro nazpamět ... :o)Charakter "Byronského hrdiny"

. vysoká úroveň intelektu a vnímání
. vychytralý a schopný přizpůsobit se
. sofistikovaný a vzdělaný
. sebekritický a introspektivní
. tajemný, přitažlivý a charismatický
. usilující o mravní integritu
. má velkou schopnost svádění a sexuální přitažlivost
. společenský a sexuálně dominující
. emočně nevyrovnaný, náladový
. žijící v exilu - vyděděnec, psanec
. s "temnými" vlastnostmi, které se obvykle hrdinům nepřipisují
. pohrdající hodnotami a výsadami
. v jeho minulosti jsou tíživá tajemství
. cynický
. arogantní
. sebedestruktivní
Tak co myslíte, sedí to ? :o)
NAVRCHOLU.cz

The Prisoner (2009)

25. září 2009 v 8:01 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
NAVRCHOLU.cz

Opět Ruth Wilson jako modelka

23. září 2009 v 7:24 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
NAVRCHOLU.cz

Ruth Wilson a Riverside v Shepperton Lock

22. září 2009 v 12:10 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
Fotka z poslední doby :o)

Někde na začátku, když jsem psala něco o Ruth, o jejím dětství a dospívání, tak v nějakém článku uvedla, že když jí bylo 14 let, tak ve volných chvílích pracovala v malém občerstvení Riverside v Shepperton Lock - roznášela zmrzlinu a servírovala čaj. Milovala tuhle práci a zmínila se, že kdyby nevyšla její filmová kariéra, tak je rozhodnutá otevřít si svoji soukromou malou čajovnu, kde by byla hromada knih ke čtení a kde by se mohli lidé scházet a povídat si. Čajovnu by prý asi pojmenovala Jane Eyre Tea Shop - to jméno by snad přežila, jak se se smíchem zmiňuje. A jejím snem to zůstává i nadále, i když její kariéra pomalu vzkvétá - takže třeba se jednou doopravdy dočkáme ...

A tady je Riverside v Shepperton Lock v Surrey ...
NAVRCHOLU.cz

Kostýmy ...

18. září 2009 v 8:21 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Při večerním "googlování" jsem narazila na opravdu nádherné fotografie na Flickeru. Je to přehlídka dobových kostýmů - zřejmě se některé z nich používají na natáčení, ale zatím jsem nehledala žádné informace - jen jsem si prohlížela fotky.
Tak jednoduchý a přitom krásný - a nejsou na nich dlouhonohé Barbie s umělým úsměvem (a nejen tím) ... Vlastně skoro nikde není vidět celý obličej - a přesto jsou ty obrázky tak zvláštní - tajemný, smutný ....
Mám ráda fotky, které se mi na zalíbí na první pohled - které mě prostě "něčím praští do oka" ...
NAVRCHOLU.cz


Anglický venkov

17. září 2009 v 11:16 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
No není to nádhera ?
Hmmm, tak posekat tuhle louku - to by byla práce tak na týden - i se sekacím traktůrkem .... ale je to krása
NAVRCHOLU.cz

Enigma - The Return to Innocence

15. září 2009 v 18:58 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
NAVRCHOLU.cz

Toby Stephens - další směs fotek ... :o)

14. září 2009 v 20:56 | Ellinka :o)
... jako "chameleon" - každý rok jiný vzhled.....

Mangal Pandey - premiéra
Premiéra "bondovky" Die Another Day - s Halle Berry
... a jen tak ....
... ale tahle se mi líbí nejvíc - jeho manželka Anna Louise Plowman - krásně se na něj dívá ("That look ...") :o)
NAVRCHOLU.cz

Small Island (2009)

14. září 2009 v 15:52 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
NAVRCHOLU.cz

Korzet a Ruth Wilson

14. září 2009 v 10:50 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2006
Po celou dobu natáčení, tj. po dobu 13 týdnů, musela Ruth Wilson nosit korzet o velikosti "15 palců" (nevím, kolik je to přesně v centimetrech ... ale asi nic moc příjemného:o( ). Nebylo snadné ji do něj obléknout a museli u toho vždy asistovat 2 další členové natáčení a Ruth se musela vždy zhluboka nadechnout, aby bylo možné ho zapnout.
Nebyla to oblíbená součást jejího oblečení a stále si na něj nemohla zvyknout - omezoval ji v pohybu a nemohla se ani pořádně najíst, kostice ji tlačily, po těle se jí tvořila vyrážka a otlačeniny.
Brrr, opravdu nezávidím. Kostýmy té doby byly nádherné, ale za to utrpení by mi to asi nestálo ....

NAVRCHOLU.cz


Firelight (1997)

11. září 2009 v 17:51 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

V roce 1838 Elisabeth Laurier - švýcarská vychovatelka, souhlasí, že porodí dítě neznámému Angličanovi. Muž na oplátku zaplatí všechny dluhy jejího otce. Po tři noci se scházejí v hotelu na osamělém ostrově. Navzdory všem okolnostem se mezi nimi vytváří pouto a jejich milování se stává vášnivějším. Když spolu hovoří na pláži u hotelu, je jasné, co k sobě cítí.
Za devět měsíců porodí Elisabeth holčičku - jak bylo dohodnuto, dá dítě pryč. Zpočátku nedělá nic, aby se nějakým způsobem s dcerou spojila - jen každý rok kreslí krásné akvarely květin - vždy na dceřiny narozeniny.
Anonymní Angličan se jmenuje Charles Goodwin a je to statkář a zemědělec. Jeho manželka Amy je ochrnutá - po pádu z koně. Poslední dobou má problémy splácet neustálé dluhy, které dělá jeho otec. Amyina sestra, Constance, vede Charlesovu domácnost a stará se o jeho dceru Louisu. Sedm let poté, co se holčička narodila, najme Constance chůvu - a tou je právě Elisabeth. Charles s tím zpočátku nesouhlasí, ale Constance na tom trvá - ukáže jí také ochrnutou Amy. Charles po Elisabeth chce, aby nikdy neprozradila Louise, kdo doopravdy je. Holčička je rozmazlená, nafoukaná a nemilovaná nikým jiným, než svým otcem. Ačkoliv má Charles s dcerou láskyplný vztah, Elisabeth je zděšena nedostatkem kontroly, nad jejím chováním a tím, jak se odmítá cokoliv učit. Z tohoto důvodu ji zamkne ve třídě - Charles zuří a snaží se od ní získat klíč, ale je překvapený a šokovaný, když zjistí, že stačí jen jediný dotek Elisabeth a hned se mu vybavují společně strávené noci. Elisabeth se jen snaží, aby s holčičkou vycházela a slibuje, že jí neublíží. Mimo vyučování tráví Louisa veškerý volný čas v Lakehouse - malém domečku uprostřed jezera, kam se dá dostat jedině loďkou. Tam si hraje a předstírá, že má maminku. Elisabeth ji tajně pozoruje. Ve třídě ji učí číst a psát a pomáhá jí soustředit se.
Charlese Elisabeth přitahuje stále více, ale přesto ji žádá, aby mu síbila, že si už nikdy nebudou tak blízko, jak tomu bylo v minulosti - ale ona není schopna takový slib dát. Oheň se stává metaforou pro jejich vztah - stejně jako to, že se vždy milují jen v jeho pokoji při záři ohně. Charlesův otec - lord Clare - odhalí jejich vztah, ale neodszuje je - souhlasí, aby byla milenkou jeho syna. Louisa ale příliš začíná tušit, že ti dva jsou něco více, než se zdá. Poté, co je jednoho rána uvidí spolou v posteli, utíká do Lakehousu - ale jezero je zamrzlé a Louisa se propadá pod led. Elisabeth ji zachrání. Holčička prohledává její pokoj a najde knihu s ilustracemi které Elisabeth kreslí - "Anglické dceři" a pochopí, že je její matka.
Dluhy lorda Clareho rostou a Charles se rozhodne, že musí prodat majetek. Jeho tajným přáním je ukončit jeho mnohaletý manželský vztah s ochrnutou Amy. Jedné mrazivé noci, kdy dlouho zpytoval svoje svědomí, jde do její ložnice, otevírá okno a sundavá z Amy přikrývku - nechává ji zemřít. Po její smrti Constance očekává, že si Charles zvolí jako druhou ženu ji, ale nakonec připouští hloubku jeho citů k Elisabeth. Film končí prodejem majetku - Charles, Elisabeth a Louisa společně odjíždějí začít nový život - jako rodina.
NAVRCHOLU.cz

Ruth Wilson ....

10. září 2009 v 22:19 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON

Moje oblíbené "ploužáky" ... :o)

10. září 2009 v 18:37 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Say my name - Within Temptation


Bittersweet - Within Temptation
Wherever will you go - The Calling
NAVRCHOLU.czRuth Wilson a Emma Thompson ...

9. září 2009 v 8:26 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Herečky Emma Thompson a Ruth Wilson spojily své síly, aby uskutečnily divadelní festival z děl, které napsaly a režírovaly ženy.
"Tato akce se bude skládat ze sedmi krátkých filmů a koná se kvůli nedostatků příležitostí pro ženy pracující ve filmovém průměyslu i mimo obrazovku."
Ačkoliv festival je ještě v plenkách, Ruth Wilson nám sdělila, že scény z festivalu bude vysílat televize nebo v kinech a bude se jí účastnít mnoho britských talentů.
Herečka říká, že v moderních dílech není tradiční "velká ženská role", a zejména u starších žen a myšlenkou a cílem tohoto festivalu, bude upozornit na problém, že "stále existuje", i když je trochu v pozadí, protože Spojené království je posedlé mládeží a její imagí.
"Je to strašidelné a trochu smutné. Jak se zdá, ženy nemají "místo" když jsou ve zralém věku. Z nějakého důvodu se o nich nepíše."
Ruth Wilson vysvětlila, že upřednostňuje kampaň Emmy Thompson, ale dodala, že je pravděpodobné, že bude nějakou chvíli trvat, než budou všechny detaily dokončeny.
Herečku uvidíme ve hvězdné úpravě BBC "Small Island" od Andrea Lévy a jak sama říká, byla znepokojena nedostatkem rolí pro starší ženy a dodala:"Myslím, že je to strašné a situace se opět zhoršuje. Emancipace je jen někde a přitom by byla spousta příležitostí. Máme za sebou, ale hlavně před sebou dlouhou cestu. bude to nějakou dobu trvat, ale nevzdáme to."NAVRCHOLU.cz

Vexed (2010)

9. září 2009 v 8:00 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
First photo ... :o)
Lucy Punch a Toby Stephens
NAVRCHOLU.cz

Ruth Wilson ... směs fotek

8. září 2009 v 19:53 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
NAVRCHOLU.cz
NAVRCHOLU.czDopis Charlotte Brontë Constantinu Hegerovi

7. září 2009 v 8:34 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
Constantin Héger - učitel v brusselském penzionátu, kam Charlotte spolu se sestrou Emily v roce 1842 odcestovaly - nejprve za vzděláváním, ale později po Emilině smrti se tam Charlottě opět vrátila - již jako učitelka. V té době byla okouzlena - nedá se asi mluvit o lásce - spíš o okouzlení , Constnantinem Hegerem, ale ten byl ženatý a její cit - který mu stejně nikdy do očí nikdy nevyjevila - neopětoval - bral ji jen jako přítelkyni. Charlotte se v Brusselu trápila - Constantinova žena si všimla jejích utajovaných citů a dělala ji ze života v penzionátu doslova peklo. Charlotte poté odjela a své zkušenosti vložila do knihy Villette - v knize se vlastně také vyznala ze své lásky k profesorovi - ale jako Lucy Snowe. Z Anglie poslala Hégerovi několik dopisů - přátelských, ale plných nevyslovených citů - ale on jí odpověděl pouze jednou.

NAVRCHOLU.cz
NAVRCHOLU.cz

Bannery

7. září 2009 v 8:10 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)


Charlotte Brontë

5. září 2009 v 19:31 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
Pohled z oken fary v Haworthu - domu, kde sestry Brontëovy prožily skoro celý svůj život - pohled na hřbitov. Nic veselého. Smrt se v jejich životech ocitala velmi často - nejprve to byla jejich matka v roce 1820 , poté sestry Maria a Elizabeth v roce 1825 ... zemřely ve stejném ústavu pro dívky, který Charlotte tak věrně popsala ve sné knize Jane Eyre.... Charlotte i její další sestra Emily v té škole strávily také nějaký čas a pobyt tam zničil jejich zdraví již navždy ... ale měly štěstí - přežily. Další smrt přišla do Haworthu pro bratra Branwella v roce 1840 když mu bylo 31 let . Emily zemřela ve věku 30ti let v roce 1847 a Anne v témže roce ve věku 29 let.. Charlotte Brontë zemřela v 38letech v roce 1855. Jejich otec - Patrick Brontë - zemřel až v roce 1861 .... takže přežil všechny své děti ... smutná představa.

NAVRCHOLU.cz

Charlotte Brontë - Jane Eyre

5. září 2009 v 19:11 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
To je jedna ze stránek originálního rukopisu od Charlotte Brontë - Jane Eyre

NAVRCHOLU.cz

The Prisoner (2009)

5. září 2009 v 19:08 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
auto, ve kterém Ruth v The Prisoner jako "313" jezdí

NAVRCHOLU.cz

Toby Stephens

5. září 2009 v 19:05 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS
Tak jde čas ..... Fotografie z mládí ... no, nevím, čím je starší, tím se mi líbí víc ... :o)

NAVRCHOLU.cz


Bazén ....

3. září 2009 v 17:34 | Ellinka :o) |  ZAJÍMAVÉ ODKAZY ...

Léto nám brzy končí - tak alespoň malá inspirace na to příští .......
Hned bych ho šla vyzkoušet.


Beyoncé - Halo ....

1. září 2009 v 19:21 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Další moje oblíbená písnička


d


NAVRCHOLU.cz