Firelight (1997)

11. září 2009 v 17:51 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA

V roce 1838 Elisabeth Laurier - švýcarská vychovatelka, souhlasí, že porodí dítě neznámému Angličanovi. Muž na oplátku zaplatí všechny dluhy jejího otce. Po tři noci se scházejí v hotelu na osamělém ostrově. Navzdory všem okolnostem se mezi nimi vytváří pouto a jejich milování se stává vášnivějším. Když spolu hovoří na pláži u hotelu, je jasné, co k sobě cítí.
Za devět měsíců porodí Elisabeth holčičku - jak bylo dohodnuto, dá dítě pryč. Zpočátku nedělá nic, aby se nějakým způsobem s dcerou spojila - jen každý rok kreslí krásné akvarely květin - vždy na dceřiny narozeniny.
Anonymní Angličan se jmenuje Charles Goodwin a je to statkář a zemědělec. Jeho manželka Amy je ochrnutá - po pádu z koně. Poslední dobou má problémy splácet neustálé dluhy, které dělá jeho otec. Amyina sestra, Constance, vede Charlesovu domácnost a stará se o jeho dceru Louisu. Sedm let poté, co se holčička narodila, najme Constance chůvu - a tou je právě Elisabeth. Charles s tím zpočátku nesouhlasí, ale Constance na tom trvá - ukáže jí také ochrnutou Amy. Charles po Elisabeth chce, aby nikdy neprozradila Louise, kdo doopravdy je. Holčička je rozmazlená, nafoukaná a nemilovaná nikým jiným, než svým otcem. Ačkoliv má Charles s dcerou láskyplný vztah, Elisabeth je zděšena nedostatkem kontroly, nad jejím chováním a tím, jak se odmítá cokoliv učit. Z tohoto důvodu ji zamkne ve třídě - Charles zuří a snaží se od ní získat klíč, ale je překvapený a šokovaný, když zjistí, že stačí jen jediný dotek Elisabeth a hned se mu vybavují společně strávené noci. Elisabeth se jen snaží, aby s holčičkou vycházela a slibuje, že jí neublíží. Mimo vyučování tráví Louisa veškerý volný čas v Lakehouse - malém domečku uprostřed jezera, kam se dá dostat jedině loďkou. Tam si hraje a předstírá, že má maminku. Elisabeth ji tajně pozoruje. Ve třídě ji učí číst a psát a pomáhá jí soustředit se.
Charlese Elisabeth přitahuje stále více, ale přesto ji žádá, aby mu síbila, že si už nikdy nebudou tak blízko, jak tomu bylo v minulosti - ale ona není schopna takový slib dát. Oheň se stává metaforou pro jejich vztah - stejně jako to, že se vždy milují jen v jeho pokoji při záři ohně. Charlesův otec - lord Clare - odhalí jejich vztah, ale neodszuje je - souhlasí, aby byla milenkou jeho syna. Louisa ale příliš začíná tušit, že ti dva jsou něco více, než se zdá. Poté, co je jednoho rána uvidí spolou v posteli, utíká do Lakehousu - ale jezero je zamrzlé a Louisa se propadá pod led. Elisabeth ji zachrání. Holčička prohledává její pokoj a najde knihu s ilustracemi které Elisabeth kreslí - "Anglické dceři" a pochopí, že je její matka.
Dluhy lorda Clareho rostou a Charles se rozhodne, že musí prodat majetek. Jeho tajným přáním je ukončit jeho mnohaletý manželský vztah s ochrnutou Amy. Jedné mrazivé noci, kdy dlouho zpytoval svoje svědomí, jde do její ložnice, otevírá okno a sundavá z Amy přikrývku - nechává ji zemřít. Po její smrti Constance očekává, že si Charles zvolí jako druhou ženu ji, ale nakonec připouští hloubku jeho citů k Elisabeth. Film končí prodejem majetku - Charles, Elisabeth a Louisa společně odjíždějí začít nový život - jako rodina.
NAVRCHOLU.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 markiss markiss | 13. září 2009 v 14:52 | Reagovat

mužu se prosím zeptat ,kdo napsal knihu a jestli je přeložená do českého jazyka díky předem

2 Ellinka Ellinka | 13. září 2009 v 18:02 | Reagovat

No právě, žádná kniha nebyla předlohou - napsal to a zároveň režíroval William Nicholson ... taky bych si ráda přečetla knižní předlohu - určo by byla zajímavá, ale ....  ;-)

3 markiss markiss | 13. září 2009 v 21:46 | Reagovat

jo díky a zhlédla jsem film v ang. a je výborný děkuju za typ opravdu pěkné,ale na janu eyrovou nic nemá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama