Cowan Bridge alias Lowood school

23. října 2009 v 16:16 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË

Tak tohle je dívčí škola Cowan Bridge, kam pastor Brontë poslal svoje dcery Marii, Elizabeth, Charlotte a Emily. Dívky se zde měly naučit vše, co by mohly využít později v dospělosti jako vychovatelky - tj. anglickou gramatiku, cizí jazyky, hře na klavír, zpěvu a kreslení, ale také finanční účetnictví - měly se naučit odolnosti, trpělivosti, pokoře a sebezapření ...
Školu vedl Carus Wilson, muž dobré pověsti, který si získal své jméno psaním vzdělávací literatury - Charlotte ho pak velmi věrně popsala ve svém největším díle Jane Eyre jako pana Brocklehursta. Všechno, co se dělo ve škole v době, kdy tam dívky chodily, by se v dnešní době dalo nazvat otevřeným zneužíváním dítěte - nebo sadismem. Chovanky ústavu trpěly podvýživou, fyzickým i psychickým týráním a školou prošla také epidemie skvrnitého tyfu a tuberkulózy. Marie a Elizabeth na následky umírají a zdraví Charlotte a Emily bude už navždy oslabeno.Celkem tam Charlotte s Emily strávily více než 2 roky, než si je otec odvezl domů - nikdy se nedozvíme, proč je neodvezl hned, co onemocněly obě jejich sestry, které zemřely po návratu domů ... Charlotte pak ve věku 14 let nastoupila do nové školy - Roe Head, kde se jí už vedlo mnohem lépe.
Cowan Bridge poznaly v knize Jane Eyre - popsanou jako Lowoodský ústav - i ostatní dívky, které přežily. Když byla kniha vydána, ohradil se proti ní syn reverenda Wilsona a nutil vydavatele, aby některé části popisu Lowoodu odstranil a nebo zmírnil - ale to všechno až po Charlottině smrti ... jestli se tak stalo, to jsem nezjistila, ale doložil prý dostatek děkovných dopisů od některých chovanek ... No, pochybuju, že děkovných - četla jsem, že mnoho bývalých chovanek potvrdilo, že všechno, co se popisuje v knize Jane Eyre se opravdu stávalo.
Cowan Bridge - starý pohled
Carus Wilson
NAVRCHOLU.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama