Cranford (2007)

6. října 2009 v 20:01 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Příběh vycházel původně na pokračování v časopise Household Words, do kterého autorka přispívala. První dvě kapitoly románu byly vydány pod názvem Our Society at Cranford 13. prosince 1851. Dalších šest dílů se v nepravidelných intervalech objevovalo až do roku 1853, kdy byl román vydán už i v celistvé podobě.
Děj se nesoustředí na závažné společenské problémy, ale spíše zaměřuje pozornost na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel fiktivního městečka Cranford , pro něž se stal předlohou Knutsford, ve kterém autorka strávila své dětství. Půvab románu spočívá v jeho milé starosvětskosti, která se odráží ve vztazích obyvatel. Autorka nenechala zahálet ani svůj smysl pro humor, který ale nezraňuje, ale je naopak velmi láskyplný. Lidé žijící v Cranfordu nejsou nikdy bez chyb, někdy se vyznačují výstředním chováním, ale vždy je spojuje lidskost a ochota pomoci příteli v nouzi.
Společný je pro obyvatele Cranfordu i strach ze vzestupu průmyslové revoluce a pokroku a možného ohrožení starosvětského poklidu, který v Cranfordu panuje. Cranford je vykreslen jako poslední relikt staré doby, jako místo, kde čas se zastavil a kde jeho obyvatelé dělají vše pro to, aby to tak zůstalo. Systém společenských pravidel je v Cranfordu důkladně propracovaný: od pravidel slušného chování až po "Kodex noblesního chování". Příslušná společenská situace si žádá příslušné chování.
Ve středu tohoto starosvětského společenství stojí dvě ženy: postarší a důstojná dáma, slečna Matilda Jenkynsová - nádherně zahraná mojí oblíbenou herečkou Judi Dench - a do Cranfordu nově příchozí mladá Mary Smithová. Jejich přátelství symbolizuje možnou symbiózu viktoriánské Anglie a jejich tradičních hodnot s nastupujícím novým věkem. Se slečnou Matildou žije ve společné domácnosti i její starší sestra, která ovlivňuje cranfordské dění. Její názor je rozhodující a vliv na jednání její mladší sestry Matty zásadní. Mary o slečně Deboře říká: "Slečna Jenkynsová má vzhled ženy rozhodné a pevné v názorech, i když zvysoka opovrhuje moderními názory hlásajícími rovnoprávnost mužů a žen. Rovnoprávnost! Kdepak, slečna Debora ví, že ženy jsou mužům nadřazeny." Právě Mary je v románu tou, jejímaž očima obyvatele Cranfordu vidíme. Mary si drží určitý odstup a může nám tak nezávisle zprostředkovávat vlastní nezaujaté postřehy o někdy podivínských manýrech cranfordských občanů.
Prostě krásně natočený seriál pro nevlídná podzimní odpoledne - kdo má rád tenhle styl, určitě se mu bude líbit ... a musím se přiznat, že i ukápla i slzička :o)

P.S. A taky se jsem tu objevila nejméně 3 herce z mého oblíbeného seriálu Jane Eyre. Prvním z nich je Andrew Buchan - v JE hrál pro mě dost nepříjemnou a studenou postavu Johna Riverse, ale tady si u mě reputaci vylepši, dalším je Aidan McArdle - v JE to byl John Eshton a tady se jen mihnul a nakonec Francesca Annis jako Lady Ludlow - v JE to byla nepříjemná Madam Ingramová ....

... a několik fotek z natáčení ....
NAVRCHOLU.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lena Lena | 29. prosince 2009 v 21:31 | Reagovat

Jé, taky se ti líbil Cranford? Já jím byla úplně unešená. Každý týden jsemse těšila na nové DVD a dost by mě potěšilo, kdyby se tu dal sehnat i ten vánoční speciál, který se letos natáčel. Nevíš o něm náhodou něco bližšího?

2 Ellinka Ellinka | 30. prosince 2009 v 7:22 | Reagovat

Taky jsem se vždycky těšila na pondělky - to byl snad jedinej důvod  :o)  jinak pondělí nenávidím ... Četla jsem o tom pokračování, ale zatím byl ve vysílání jen v zahraničí .. tady u nás si musíme ještě počkat ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama