Great Gatsby (2000)

10. října 2009 v 15:40 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Příběh vypráví Nick Caravay - který ve snaze odpoutat se od rodičů- odjíždí - stejně jako mnoho jeho vrstevníků, na Východ, aby tam obchodoval s cennými papíry. Usadí se v západní části a náhodou zjistí, že v nedaleké Východní, bydlí jeho sestřenka Daisy s manželem Tomem Buchananem. Nick se pomalu seznamuje s místními obyvateli - úspěšnou golfistkou Jordan Bakerovou, do které se víceméně zamiluje a svým sousedem Jayem Gatsbym. Je to velmi zámožný, a proto i oblíbený muž. O původu jeho peněz nikdo nic neví (šeptá se, že někoho zabil apod., ale protože pořádá okázalé večírky a je pohostinný, nikomu to nevadí), až později se dozvídáme, že nelegálně obchoduje s alkoholem.
Nick poznává, jak je společnost povrchní, snobská, jde jí jen o zábavu a peníze.
Nick zjistí, že Gatsby býval v mládí chudým důstojníkem a že nadevše miloval Daisy. Pomůže uspořádat Gatsbyho schůzku s Daisy a oba dva se do sebe po letech znovu zamilují. Daysin manžel Tom má v New Yorku také milenku, přesto ale nevěru své manželky nese velmi nelibě. Po jednom šíleném společném výletě do města vyjde pravda najevo a Tom to tak nehodlá nechat. Rozčilená Daisy odjede s Gatsbym v jeho autě domů a nešťastnou náhodou srazí a zabije Tomovu milenku. Gatsby ji kryje a vina padne na něj. Její opravdový manžel vystopuje Gatsbyho auto a zastřelí ho v bazénu.Nick shání co nejvíc lidí na Gatsbyho pohřeb, ale všichni odmítnou, přijde jen on a Gatsbyho otec. Nick je zklamán, jak jsou lidé bezcitní, bezohlední, neschopní citu, jak jim jde jen o peníze ... a odstěhuje se také.

Fitzgerald poukazuje na nestálost laciného pozlátka společenské smetánky. Ve světě vyšší společnosti není nic opravdové, všechny city, a to dokonce i láska, jsou jednou velkou přetvářkou. Ačkoliv Gatsby do lepších společenských vrstev patřil, nikdy se jim nepřizpůsobil. Udělal to koneckonců jen z lásky k Daisy, protože se jí snažil dokázat, že už dávno není tím chudým mladíčkem, co se jí dvořil, ale že se o ni dokáže postarat a zabezpečit ji.
I když se zdálo, že Gatsby měl přátele naprosto všude, opak byl pravdou. Gatsby velmi potřeboval skutečného a opravdovéhopřítele, kterému by se mohl svěřit s tajemstvím své nenaplněné lásky a ukázat mu, jaký skutečně je - a tímto zvláštním přítelem se dobrovolně-nedobrovolně stal právě
Nick.

NAVRCHOLU.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 evita evita | E-mail | 25. dubna 2011 v 2:11 | Reagovat

marně sháním titulky na tuhle verzi, všude nacházím jen na film z r. 1974... teda, nic proti Redfordovi, ale Toby je prostě Toby :D
ty náhodou o nějakých nevíš? :)

2 Princezna Princezna | 25. října 2011 v 18:26 | Reagovat

Ahoj, chci se zeptat, jestli nevíš, kde sehnat titulky na Gatsbyho 2000, též je nemůžu sehnat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama