William Makepeace Thackeray

18. listopadu 2009 v 11:56 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË

Když Charlotte Brontë vydala svůj nejslavnější román Jane Eyre, veřejnost hned spekulovala, čí příběh mohla kniha popisovat … Román byl vydán pod pseudonymen Currer Bell a lidé si vydedukovali, že Jane Eyre je opravdovou milenkou a opravdovou vychovatelkou dětí Williama Thackeraye - romanopisce, který v tisku vyjádřil poctu neznámého spisovateli Currer Bellovi a že Rochester je ve skutečnosti on - vždyť legitimní paní Thackerayeová také přišla o rozum … Charlotte se zhrozila, když se dozvěděla, co si lidé myslí. Ale co dělat ? Má protestovat a prohlašovat, že se s Thackerayem nikdy nesetkala ? Stejně by jí nikdo nevěřil … proto mlčela. S Thackerayem se setkala až mnohem později - při své cestě do Londýna, kam byla pozvána na večeři. Obávala se tohoto setkání - nezapomněla na klepy, které se nesly (že ona sama je jeho milenkou), když mu věnovala své druhé vydání knihy Jane Eyre - které vyšlo už pod jejím opravdovým jménem.
William Makepeace Thackeray (1811 - 1863) - povídalo se o něm tolik "legend" - jeho pohádkově promrhané jmění, jeho milostná dobrodružství, jeho život v Paříži, jeho kousavá ironie a skepticismus a především jeho bolestný osobní život. Thackeray se 20. srpna 1836 oženil s Isabellou Gethin Shawe (1813 - 1893). Měli spolu tři dcery - Ann Isabell (1837 - 1919), Jane (1837 - zemřela v osmi měsících) a Harriet Marian (1840 - 1875). Právě po narození jejich třetího dítětě se u jeho ženy objevily poporodní deprese. Vzal ji na výlet do Irska, ale při plavbě lodí se Isabell vrhla přes palubu a chtěla se utopit. Podařilo se jí zachránit, ale její psychický stav se prudce zhoršoval - byla úplně odpoutána od reality, nevnímala dění a svět kolem sebe. Thackeray hledal léky, které by jí pomohly, ale nic nefungovalo a její stav se zhoršoval a tak roku 1842 skončila v ústavu poblíž Paříže. Isabella Thackerayeová zemřela v roce 1839 - přežila svého muže o 30 let.
Když jeho žena onemocněla, stal se s Thackerayho de facto "vdovec", ale měl poměr s dalšími ženami - zejména s Jane Brookfieldovou a Sally Baxterovou - ale samozřejmě že se už neoženil…První setkání Charlotte a Thackeraye proběhlo ve velké společnosti, před kterou se Charlotte velmi styděla - bylo to poprvé, kde měla veřejnost poznat autorku slavného románu ( kromě nakladatele nikdo nevěděl, jak vypadá) - ta spousta neznámých lidí, kteří jí pozorovali jí dělala nervózní - byla velmi plachá, měla pocit, že si jí všichni prohlížejí a zkoumají jako nějakou atrakci …. Chtěla odejít, ale on jí nabídl rámě a aby jí prokázal čest, obrátil se k ní se slovy Rochestera, převzatými z knihy Jane Eyre, ale ona byla tak nervózní a rozpačitá, že ta slova nepoznala a odpověděla nějakou banální frází.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama