Spectator - The ‘seriously handsome’ Toby Stephens

15. července 2010 v 17:27 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS

"Vážně hezký" Toby Stephens v rozhovoru s Mary Wakefield o kouzlu herectví...

g
Někteří lidé mi nedovolí poznat jejich slabé nebo naopak silné stránky. Mluví a mluví, tváří se jako dospělí, ale v jejich úsměvech a gestech poznáváte dětinské nadšení. Toby Stephens, sedící naproti mně ve vysoké místnosti v posledním patře National Theatre, je toho názorným příkladem. Je mu 41 a je vážně moc hezký, s tmavě rusými vlasy a jemnými lícními kostmi. Poprvé jsem ho viděla hrát zlého padoucha Gustava Gravese v Die Another Day (a myslím, že docela zastínil Pierce Brosnana), ale je tu něco, něco v něm, co mě nutí chtít ho obejmout, i když jsem si jistá, že by to nepomohlo.
"Hrál jste už jako dítě?" Zeptala jsem se Tobyho, syna Maggie Smith a Roberta Stephense. I když Tobyho otec opustil rodinu, když byl ještě malý, jeho nevlastní otec Beverly Cross mu ho plně nahradil.
"Ne, opravdu ne, nebyl jsem extrovert." říká Toby. "Můj bratr Chris (Larkin) byl takový, ale já jsem nebyl rád středem pozornosti. Bratr si hrál na režiséra a snažil se mě donutit k nějakým výkonům, ale vždycky jsem byl paralyzovaný trémou a odmítal jsem pokračovat…"
"Tak proč jste se, proboha, rozhodl být hercem? Byl tam nějaký určitý moment?"
"Ano, byl…" jeho tvář se rozjasní, při té vzpomínce."Bylo to, když jsem poprvé pochopil, že bych mohl mít něco, čím bych vyjádřil sám sebe a bylo to ve školní soutěži poezie… Všechny ostatní děti jen četly ty nejdelší a nejsložitější básně a já jsem si vybral "Dulce et Decorum Est" a spíš než že bych recitoval, jsem instinktivně mluvil. Nechápal jsem, co to bylo, ale cítil jsem to… Učitel byl téměř šokovaný a já jsem tu soutěž vyhrál." Po "Dulce et Decorum Est" se Toby rozhodl, že jeho touha být na jevišti je silnější, než touha být neviditelný, takže nejdřív LAMBDA, pak Royal Shakespeare Company, kde měl téměř okamžitý úspěch. Bylo to v polovině devadesátých let a jemu bylo něco málo přes dvacet a i přesto, stal se oslnivým Coriolanem a dostal cenu za nejlepšího herce do 30ti let. Možná to bylo nevyhnutelné, ale Toby si odbyl i fázi na hollywoodské televizní obrazovce, ale jeho pokus dobýt LA nebyl zcela snadný. "Pokus prorazit v Holywoodu mě skoro zabil." říká."Je to takový podivný svět, plný falešných lidí a vy musíte předstírat, že jste doopravdy žhaví pro nějakou roli. Všude kolem vás je vidět jen úspěch - exkluzivní auta, obrovské bilboardy, velkorozpočtové filmy, ale vy na to nemůžete dosáhnout a kocháte se jen falešnou nadějí…"
"Co to znamená?"
"To znamená, že když lidé řeknou:"Jsi přesně ten typ…" tak se to vlastně dá přeložit jako: "Nemáš žádnou šanci…" Tobyho neúspěch vedl k několikaletému alkoholismu, ale nezdá se, že by byl zahořklý."Nejzvláštnější na Holywoodu je, že jsem tam skutečně lhal - když se mě někdo zeptal, co jsem dělal, prostě jsem mu nemohl říct "Noo,  jsem nezaměstnaný skoro půl roku...", ale musíš říkat: "Mám rozdělaný jeden opravdu zajímavý malý film..." Celé město je plné producentů, kteří baží jen po penězích a dělají špatné filmy, protože nechtějí nic riskovat. Nechtějí riskovat ztrátu peněz a tak nakonec vytvoří nudné filmy... Celé to město je prostě jen fikce a mělo by být postavené někde na poušti!"
"Ale Toby, a co Bond? Hrál jsi v jednom z největších hollywoodských filmů známého  padoucha…"
"To je něco trochu jiného, to je taková "touha každého kluka". Nemohl jsem odmítnout hrát v Bondovce. Rád hraju zloduchy, jsou více… zajímaví a vypadají tak trochu nebezpečně."
Ale byla by škoda, kdyby Toby Stephens jen plýtval časem na obrazovce, protože doopravdy nejvíce miluje divadlo a to je dobře. Začátkem letošního roku hrál Henryho ve hře Toma Stopparda "The Real Thing" ale musíme se zmínit i o jeho rozhlasové a televizní tvorbě - například Rochester v Jane Eyre nebo Tom Philby v Cambridge Spies a mnoho dalších rolí. Ale když Toby mluví o herectví na divadelním jevišti, o kouzlu dokonalého představení, jeho základní stydlivost zmizí a mluví naléhavě.
"Důvod, proč to dělám, je v srdci, je to okamžik, kdy ztratíte úplně sám sebe. Je to úžasné a ty momenty na jevišti jsou tak vznešené, nedovedu to správně vysvětlit, ale mám dojem, že je to moje poslání a je to to, co miluji a co teď dělám…" Oba dva mlčíme, sedíme naproti sobě, oba máme nohu přes nohu a pak se to Toby snaží vysvětlit znovu: "My všichni chceme nějak zastavit hlasy v našich hlavách, a když stojím na jevišti, tak ty hlasy ztichnou a to je to, co opravdu chci a potřebuji."
Kývla jsem a souhlasila s ním, ale hlasy v mojí hlavě zticha nebyly, jeden z nich, patolízal, si vedl monolog o tom, jak obdivně Toby artikuluje a jak je atraktivní, další hlas mumlá něco o znechucení a třetí dělá to, co považuje za zajímavý postřeh: v předchozím rozhovoru se Toby zmiňuje dost ležérně o herectví, a říká, že neodmítá, ale že je to pro něj jen jako každá jiná práce. Projevuje se tak stejně jako jeho matka, Maggie Smith a já si říkám, jestli se záměrně snaží být méně úspěšný, než jeho brilantní rodiče. Zajímá mě, jestli si myslí, že jeho matka "zaprodala duši", když hrála v Harry Potterovi, ale jasně cítím, že rodina je pro něj hodně důležitá, proto se neptám. Ale je pravda, že zatímco Maggie Smith mává kouzelnou hůlkou při natáčení posledního dílů Harryho Pottera, její syn sepřipravuje na roli Dantona, Robespierrova přítele a spiklence ve hře "Danton´s Death".
"Danton byl skvělý člověk, měl své ideály, a když pak Robespierre začal likvidovat své přátele, Danton se bouřil. Je to velice zajímavý charakter, ale zabil spoustu lidí. Ano,…" říká s ďábelským úsměvem."… ale účel světí prostředky."
Než máme čas probrat královraždu, revoluci, objeví se ve dveřích režisér a hlásí, že začíná zkouška. Toby se se mnou loučí, říká "Sbohem." a vrací se do boje…
________________________

Můj názor - on je ' vážně hezký ' , talentovaný , pokorný , inteligentní a především upřímný...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 embee embee | 16. července 2010 v 8:38 | Reagovat

Úžasný rozhovor, Toby musí být úžasný člověk. V Hollywoodu se snaží prorazit plno britských herců a některým se to i podaří, ale stejně mám vždycky raději jejich britské filmy, takže žádná škoda. A opravdu ráda bych někdy viděla Tobyho v divadle, musí to být zážitek.

2 EllinkaD EllinkaD | 16. července 2010 v 10:55 | Reagovat

... ano, některým se to podaří, ale podle mě záleží na povaze - ne každý má tu "náturu" a ne každý je schopen pro roli nebo pro súpěch udělat nebo obětovat cokoliv... Hollywood je jen pozlátko a stačí si přečíst nějaký bulvární časopis a tam je vidět, co ta sláva, peníze a bohatství s těmi lidmi dělají... Jsem ráda, že Mr. Stephens zůstává takový, jaký je (i když ho samozřejmě neznám ale nepíše se o žádných jeho excesech nebo skandálech...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama