Listopad 2010


Povedený videoklip - "Wide Sargasso Sea (2006)"

29. listopadu 2010 v 20:31 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Sestřih filmu "Širé Sargasové moře"... Kdo jste četl knížku, tak jistě víte, že je to takový "předpříběh" k "Jane Eyre" a tenhle film z roku 2006 se mi moc líbil...¨
Jane Eyre se objevuje už i v "The Sims"

28. listopadu 2010 v 16:27 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
d
Tahle podoba se povedla dost věrně, - celá Ruth Wilson,ale další verze The Sims, na kterou jsem narazila, zas tak dobrá nebyla. Nemyslím tím jen podoba, ale celý děj - snaha držet se knihy byla, ale... Během několika dnů vložím obrázky z té  ne moc povedené verze.
Pro znalce knihy jen upozorňuji, že chybí např. druhá sestra John Riverse a ten konec je tak děsně přeslazenej  :o) Jo a taky žádné zranění pana Rochestera nebo vypálenej Thornfield a reakce "lidiček" jsou občas šíleně afektované, až je to legrační. Jak se John Rivers hroutí zoufale k zemi, když ho Jane odmítne, to mě fakt rozesmálo...

l
lůListopad 2010 a zasněžený Haddon Hall...

28. listopadu 2010 v 0:01 | Ellinka :o) |  HADDON HALL - DERBYSHIRE
... uvnitř musí být neskutečná zima. Brrrrrr...¨
z
ř
žz


Ikony "Jane Eyre (2011)"

27. listopadu 2010 v 19:35 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Zatím byla uvedena jen upoutávka, ale už se začínají rojit ikony a wallpapery na toto téma. Jo, těším se na novou verzi, jsem zvědavá, jaká bude Mia jako Jane, ale jak jsem "říkala" asi už milionkrát  :o) - verze 2006 je pro mě ta nej nej... Herci, prostředí i samotný příběh se mi v tomto podání líbil opravdu nejvíc - takhle jsem si to při čtení vždycky představovala...
g
g
f


:o)

27. listopadu 2010 v 19:07 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
r
z

u
u
ik
j
jh

Musela jsem se smát... :o)

27. listopadu 2010 v 19:01 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
... i tohle může být Jane Eyre ... :o)
ik
Gilbert Keith Chesterton: Charlotte Brontë as a Romantic (1917)

25. listopadu 2010 v 9:05 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
Z
Charlotte Brontë - romantička
Génius Charlotte Brontë je jedinečný v jediném hodnotném smyslu, v němž lze toto slovo použít, v jediném smyslu, který odlišuje ojedinělost nějakého daru u básníka od nějakého bludu v blázinci. Ať už je nějaká umělecká dovednost sebevíc složitá nebo i groteskní, musí taková být, protože tyto vlastnosti existují v jakési tónině, která patří k nejsložitějším a nejgrotesknějším lidským cílům. Jejím cílem ale je otevírání dveří a vstup do širších věcí. Umění Charlotte Brontë bylo čímsi více či méně složitým, a nemělo by se označovat za groteskní, leda vzácně - a ne záměrně. Odvozovalo se ale od temperamentu a jako vše, co se na něm zakládá, bylo nevyvážné a bylo osobní až k zarytosti. Právě v souvislosti se silou tohoto druhu, jakkoliv je kreativní, musíme pochopit a definovat, čím se liší od netvořivé intensity šílenství. Nechápu, proč šosáci předchozí generace, považovali Jane Eyre za knihu morálně závadnou. Možná za to mohla její snad až přehnaná moralita. Kdyby ji považovali mentálně vadnou, dokázal bych jejich předsudek pochopit, i když bych současně chápal povahu jejich omylu.
Jane Eyre je, mimo jiné, jednou z nejkrásnějších detektivek na světě, a pro každého člověka umělecky naladěného na onu poněkud elektrickou atmosféru, je objev Rochesterovy šílené manželky právě oním typem sensace, která je současně šokující i příhodná. Netečnému čtenáři lze ale prominout, pokud dojde k závěru, že choť nebyla o mnoho šílenější, než její manžel, a že i sama guvernantka byla poněkud podivínská. Takový kritik by měl špatný úsudek, jak tomu často u lidí z pokojnějších škol bývá, protože ta nejmírnější škola je všechno jiné než morální. Odlišení mezi osvobozujícím násilím, které náleží ke ctnosti, a hlodavým a sebepohřbívajícím násilím, které patří k neřesti, je cosi, co může být popsáno jen pomocí metafor, jako je ta o klíči, kterou jsem použil já. Někteří mohou chtít tvrdit, že duch Brontë byl spíš beranidlem než klíčem. Ona skutečně s oběma nástroji dovedla do jisté míry zacházet a ten domáčtější dovedla občas užívat docela potichu, rozhodující ale je, že klíč otevíral dveře. Dalo by se také říct, že Jane Eyre a šílená žena žily v tomtéž temném a rozlehlém tajemném domě, ale šílené se všechny dveře otevíraly dovnitř, kdežto pro hrdinku se všechny dveře, jedny po druhých, otevíraly ven, ke slunci.
V případě Charlotte Brontë, je jednou z universálních hodnot světlo, které vrhá na velmi oblíbený estetický omyl, totiž přesmíru zdůrazňovaný kontrast mezi realismem a romancí. Mluví se o nich, jako by to byly dva alternativní druhy umění, a někdy i tak, jako by šlo o dva protikladné směry duchovního závazku. Ve skutečnosti to ale patří ke dvěma různým kategoriím a jako takové mohou existovat společně, nebo odděleně, nebo v jakékoliv stupni kombinaci obojího. Romance je duch a realismus, pokud jde o něj, je konvencí. Říct o nějakém uměleckém díle, že je realistické a ne romantické, je stejně k ničemu, jako když mi kdosi onehdy řekl "Irové jsou srdeční, ne logičtí." On v každém případě logický nebyl, jinak by věděl, že to bylo něco jako kdyby řekl, že je někdo spíš rusovlasý, než atletický.
hj
Není důvodu, aby člověk vybavený velkou schopností argumentovat nemohl mít silné city, a alespoň moje zkušenost říká, že když někdo dokáže jasně argumentovat, bývá obyčejně velkoryse obdařen, pokud jde o krev a instinkty. Nemusí to ale tak být, protože jde o různé kategorie. Tento příklad omylu o Irech lze do jisté míry aplikovat na konkrétní případ Charlotte Brontë, která byla pokrevní Irkou a svým způsobem byla o to větší Irkou, že byla vychována v Yorkshire. Jeden můj irský přítel, který snáší týž exil ve stejném prostředí, mi jednou zmínil podnětnou úvahu, že čnící a přesmíru mužní barbaři a šílenci ovládající novely Brontë, vyjadřují prostě dojmy, které u civilizovanější a citlivé irské povahy, vyvolávaly poněkud chlubné yorkshirské způsoby. Širší aplikace ale spočívá v tom, že romance je jakási atmosféra, zrovna tak odlišná, jako samostatná dimense, která koexistuje s celým dílem Charlotte Brontë a je stejnou měrou přítomná v jejich pozoruhodných triumfech realismu i v jejích ještě větších triumfech nereálnosti. Jak jsem už řekl, realismus je konvence, obecně jde o záležitost vnější umělecké formy, pokud nejde jen o pouhou módu či pohodlí v tom, nakolik jsou podrobnosti života pojednány nebo nakolik jsou to podrobnosti ze života, který známe nejlépe. Možná je poněkud těžší popsat okřídleného koně, než válečného oře, ovšem spočítat pera je stejně snadné jako spočítat žíně, je to stejně snadné jako nudné. Příběh o hrdinovi, jehož kůň bude mít všechny žíně spočítané, nebude vůbec žádným příběhem, zastavit se musíme dlouho před tím, než bychom dospěli k čemukoliv podobnému doslovné realitě, a otázka, zda koni dáme křídla nebo se vůbec budeme zmiňovat o tom, jakou má barvu, je toliko otázkou umělecké formy, kterou jsme zvolili. Je to otázka, zda koně odlijeme z bronzu nebo vytesáme z mramoru, ne otázka, zda koně popíšeme pro potřeby zoologa nebo pro potřeby dostihového sázkaře. Duch díla je ale něco docela jiného. Díla té nejfantastičtější formy mohou být naplněna racionalistickým, ba střídmým duchem tak, jak je tomu u některých děl Lucianových či Swiftových nebo Voltairových. Na druhé straně, popisy těch nejjednotvárnějších prostředí, vyprávěné s nanejvýš domáckou důvěrností, mohou být prodchnuta tou nejvyšší intensitou, a to nejen ducha sentimentu, ale i ducha dobrodružství.
f
Málokdo by se cítil nucen označit domácnost pana Rochestera za jednotvárné prostředí, je však nicméně pravda, že Charlotte Brontë dokázala i ty nejklidnější pokoje a kouty naplnit psychologickou romancí, která je spíše věcí teploty než místa či času. Chápavé pojetí pana Rochestera v Jane Eyre není koneckonců o nic víc vnitřně romantické nebo i přemrštěné, než je chápavé podání pana Paula Emanuela ve Villete, třebaže ten první se může povrchně jevit spíše jako démon, zatímco ten druhý má spíše povahu čertíka. Vůbec představit pana Emanuela nějak chápavě bylo jakési namáhavé a rytířské dobrodružství. A Charlotte Brontë byla rytířská v tomto naprosto vážně míněném smyslu, možná až v příliš vážně míněném smyslu, protože za planoucí realismus své romance platila jistým nedostatkem humoru. Byla dobrodružná, ale dobrodružná jistým silně individualistickým, a tedy silně ženském způsobem. To nejženštější na ní je, že si ji dokážeme představit jako potulného rytíře, ale jen stěží jako členku řádu nebo kulatého stolu potulných rytířů. Thackeray řekl, že mu připomínala Janu z Arku. To, že postavy, jako byla Jana z Arku, skutečně existují, patří k fascinujícím prvkům dlouhé romance křesťanstva. Tato vize dobrodružné a ve zbroj oděné osamělé panny je v evropské literatuře a mythologii velmi stará a její duch provázel malou guvernantku po cestách k temnému paláci šílenství jako ke hradu zlého obra. Stejné pravidlo se jako stříbrná niť vinulo šarlatovými tapiseriemi Arisostovými a my můžeme ochotně v naší velké venkovance, vůbec v prostředí největšího epického příběhu naší země, pozdravit cosi z oné ušlechtilosti, která je samotným jménem Britomart.

Gilbert Keith Chesterton: The Spice of Life (1964)Ruth Wilson a deviantart.com....

18. listopadu 2010 v 18:52 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON
Naprosto úžasnej obrázek... Klobouk dolů před tím, kdo to kreslil....
l

2.12. 2010 - ČT1 - "Miss Marple - Blue Geranium"

18. listopadu 2010 v 18:49 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS
No téééda, že by???? Na csfd.cz jsem se dočetla, že v uvedeném termínu půjde "Modrá pelargonie"... Je to jeden z nejnovějších dílů Miss Marple a že by to u nás dávala UŽ letos, když ve Velké Británii to mělo premiéru také letos???? Že by????
ui

Penhaligon´s, Bluebell a Jane Eyre...

18. listopadu 2010 v 11:56 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
z
Podle tvůrců vůně Bluebell od firmy Penhaligon´s je tento parfém jako Jane Eyre... Je to prý možná nejvíc britská milovaná kultovní klasika, stejně jako výše zmiňovaná kniha. Není to jednoduchá vůně - citrusy vnášejí hořkost a jemnost... hyacint, konvalinka, jasmín a růže zase vytrvalost... galban hřebíček a skořice vášeň. Bluebell je prý vytrvalá a jedinečná... stejně jako Jane Eyre...
u

Opáčko... :o)

17. listopadu 2010 v 20:04 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Už jsem sem jednou tenhle příspěvek dávala, ale jsou k těm fotkám fakt skvělé legrační komentáře...
t

Jude Morgan - "Chuť soužení"

13. listopadu 2010 v 19:06 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
u
Wooow, tak tohle je letos už několikátá kniha, kterou si chci přečíst... Ještě jí sice nemám, ale asi si udělám radost  :o) Sestry Brontëovy a jejich nesmrtelný příběh plný vášně... Kniha vypráví o výjimečné rodině osmnáctého století, pocházející z odlehlé, nenápadné farnosti. Navzdory životu v děsivých podmínkách napsaly sestry Brontëovy dva nejskvělejší, nejznepokojivější romány, jaké kdy byly napsány: Janu Eyrovou a Na větrné hůrce. Román Chuť soužení odhaluje počátky exploze génia v této rodině a představuje její jednotlivé členy v období jejich dětství a mládí: samotářskou Emily, která se odvrací od světa k většímu pokušení představivosti, nejmladší Anne, frustrovanou a zastrašenou, jediného bratra Branwella, který chce být králem, ale nedokáže být ani princem, a velmi talentovanou, nekompromisní a přímočarou Charlotte, toužící po lásce a nezávislosti, která proslaví jméno rodiny a pochopí jeho cenu.


Krááásný...

13. listopadu 2010 v 16:37 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
t
z
u
zu

"Emma" - Charlotte Brontëová

12. listopadu 2010 v 9:38 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
z
Charlotte Brontëová začala na románu Emma pracovat na podzim roku 1854. Bylo jí tehdy devětatřicet let a byla na vrcholu tvůrčích sil. Bohužel však stačila dokončit pouhých dvacet stránek, protože v březnu 1855 zemřela. Podle jejích poznámek román dopsala autorka, která se rozhodla zůstat v anonymitě, ale při hledání na google jsem našla, že román dokončila Clare Boylan.Rozvinula příběh do plnohodnotného, vzrušujícího čtení plného tajemství, v němž nechybí ani vpravdě detektivní zápletka. Myslím si, že se jí docela podařilo navázat na styl Charlotte Brontëové a kniha se povedla. Clare Boylan má stejné iniciály a stejné datum narození (kromě roku…) jako Charlotte Brontëová a prý cítila, že musí tento nedokončený rukopis dopsat. Výsledkem je  temný, tajemný a napínavý příběh… Mladou dívku, kterou všichni znají pod jménem Matilda Fitzgibbonová, přivezl její otec, Conway Fitzgibbon, do školy pro bohaté slečny s názven Fuchsia Lodge v anglické vesnici Clinton St.James. Slečny Wilcoxovy, které školu vedou, si dívku předcházejí, protože otec, než odjel, ji prezentoval jako bohatou dědičku jejich panství. Šatník malé dívky tomu napovídá, má spoustu nádherných a drahých šatů, ale to jí nezajišťuje přátelství ostatních dívek, spíše naopak - rozmazlování a falešná pozornost učitelek ji nechávají lhostejnou, straní se ostatních, neustále se tváří nešťastně a zdá se, jako kdyby skrývala nějaké tajemství… Když po několika měsících ředitelka školy napíše panu Conway Fitzgibbonovi dopis a ten se po několika dnech vrátí s tím, že "žádná taková adresa ani jméno nikdo nezná", začíná se rozvíjet zajímavý příběh…Kdo je Matilda Fitzgibbonová, odkud pochází a jaké je spojení mezi ní a krásnou, leč nespoutanou Emmou, jejíž jméno je vyryto na náramku ve tvaru hada, který představuje jedno z mála vodítek? Matildy se ujme Isabelle Chalfontová, která je také vypravěčkou celého příběhu - vdova, ani mladá, ale ještě ne stará... tipuju tak kolem 35 let a tomu oní říkají "ani mladá ani ne stará"  :o) ? Vezme dívku k sobě, nabídne jí domov i lásku a spolu s panem Williamem Ellinem, tajemným místním "starým" mládencem a gentlemanem, se snaží zjistit, co dívka skrývá a čeho se stále tak bojí. I když jim nechce vypovědět svůj příběh a zarytě mlčí o všem, co bylo, občas jí omylem "uklouzne" nějaká zmínka o minulosti a z těchto několika záchytných bodů se podaří rozplést celý tajemný příběh… Nebudu prozrazovat další děj, pak by vás to pak už nebavilo číst ...  :o)


"Nebezpečné poslání" - "Sharpe´s Challenge" (2006)

12. listopadu 2010 v 8:31 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS
f
Pro obdivovatelky herce Tobyho Stephense připomínám, že 11.11. 2010 vyšlo v novinových stáncích DVD "Nebezpečné poslání" (originál se jmenuje Sharpe´s Challenge). Je to klasická "sharpeovka" - Richard Sharpe je něco mezi Indiana Jonesem a Jamesem Bondem  :o) Hmmm, další krásná záporácká role Tobyho Stephense - jako William Dodd je opravdu nesnesitelný a to, jak dopadl, jsem mu opravdu přála... Ale jako ve většině případů, knížka he mnohem lepší, než film...
Indie - rok 1803. Seržant Sharpe vede anglickou vojenskou hlídku k předsunutému stanovišti Východoindické společnosti. Dorazí chvíli před druhou hlídkou, kterou vede major Dodd. Netuší, že tato skupina nepřichází s přátelskými úmysly. Zákeřně totiž zaútočí na Sharpeův oddíl a pobijí celou posádku, aby nezůstal žádný svědek. Dodd odjíždí s lupem v domnění, že jsou všichni mrtví, ale Sharpe svá vážná zranění přežije. gO 14 let později, dva roky po Wellingtonově porážce Napoleona u Waterloo, má ostrovní království opět problémy. Britské zájmy v Indii jsou ohroženy maharadžou Khandem Rao, proto je vyslán Richard Sharpe, aby na místě zjistil, co přesně se děje. Jeho poslání však brzy nabere jiný směr. Když je unesena krásná generálova dcera, napětí narůstá a Sharpe se musí pustit do akce, aby vše urovnal. Je tím jediným, kdo může zažehnat hrozící vážný konflikt. Podaří se mu vyrovnat staré účty s majorem Doddem?


Toby Stephens při natáčení komedie "Vexed (2010)"

11. listopadu 2010 v 17:21 | Ellinka :o) + Toby Stephens Fan |  TOBY STEPHENS
z
ř
Aaaaa, už se připravuje panenka "Jane Eyre" ...

11. listopadu 2010 v 10:54 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
.... zase budu sledovat, jak práce postupuje a samozřejmě si to nenechám pro sebe...
f
s
df
d
f
f

Toby Stephens - photoshoot (2010)

11. listopadu 2010 v 8:07 | Ellinka :o) + Toby Stephens Fan |  TOBY STEPHENS
g
s
s
dTrailer - "Jane Eyre (2011)"

11. listopadu 2010 v 7:10 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Na  TĚCHTO stránkách je ke shlédnutí trailer k nové verzi "Jane Eyre" ... Vypadá to zajímavě, ráda se na film podívám, ale zatím mě ta ukázka nechává v klidu ohledně porovnání s "Jane Eyre (2006)"  :o)  Pro mě je a myslím, že i zůstane verze z roku 2006 nepřekonatelná... Už jen to, že se filmovala ve stejném přostředí je zvláštní a strašně to láká ke srovnávání - na zámku Haddon Hall se Jane Eyre natáčela dokonce 3x - verze z roku 1996. z roku 2006 a ta letošní... Těšme se...
s
s
s
s
s
r
d
d

"Brontë Café" a "Brontë cake"

4. listopadu 2010 v 19:29 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
t
fg
r

"Sestry Brontëovy"

4. listopadu 2010 v 19:25 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
s
fr
e

PG Rating "Jane Eyre" (2011)

4. listopadu 2010 v 13:34 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Podle nového článku, na který jsem dnes narazila, dostala nejnovější adaptace románu Charlotte Brontëové, natočená režisérem Carym Fucunagou MPAA rating s číslem 13 (nevím, podle čeho se hodnotí a co je nejlepší a co nejhorší...) a to kvůli: "...některým tématickým prvkům, včetně nahého záběru a stručnému násilnému obsahu..." . Hmmm, tak to jsem tedy zvědavá, kdo se v této verzi objeví nahý  :o) Musíme si počkat do března 2011, to bude mít film premiéru a budu se snažit hned najít nějakou informaci (nebo nejlépe odkaz ke stažení :o) )...
s

Haddon Hall

2. listopadu 2010 v 20:05 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
g


:o) ... No toto ???

2. listopadu 2010 v 19:55 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Tak tohle na mě "vyskočilo" při googlování  :o)  Někdo si hrál  :o) Sice jsem vždycky tipovala, že ten román se odehrává asi tak v letech 1840...

z

Inspirace...

2. listopadu 2010 v 19:43 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Jo, tak tyhle bytečky, to je přesně to, co se mi strašně líbí... Před Vánoci budeme malovat, tak už mám "v hlavě" naplánováno, jak to doma v obýváku přestavím a zěním a určitě si nějakou inspiraci vyberu i tady... :o)
g
d


h
ds