Březen 2011


Ponden Hall na prodej...

29. března 2011 v 13:45 | Ellinka :o) |  CHARLOTTE BRONTË
Ponden Hall, starobyly anglický dům, který byl prý částečně ispirací Emily Brontëové při psaní jejího románu "Na Větrné Hůrce" je na prodej. Vyprázdněte kasičky, připravte si 950.000 liber a je klidně váš.. :o) Emily spolu s otcem a sestrami sem občas docházeli, protože tam byla velmi rozsáhlá knihovna - údajně nejlepší v celem západním Yorkshiru. Ponden Hall je částečně popsán v románu jako Lintonův dům, ale historici se domnívají, že velká část je vlastně přímo Větrnou Hůrkou...

Školní uniformy na českých školách...

24. března 2011 v 19:15 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Už asi tisíckrát omílané téma, ale jak vidno, v České republice se Ministerstvo k ničemu nemá - i když ve světě to funguje už spoustu let a bez problémů. Ano, rodiče musejí připlácet na školní oblečení svých ratolestí, ale to dělají tak jako tak. Já sama za sebe ROZHODNĚ ANO pro školní uniformy a to nejen kvůli "smazání třídních rozdílů" ale i kvůli praktičnosti a přehlednosti. Bylo by poznat, kdo je studentem např. Základní nebo Střední školy a jaké... Zajímal by mě vás názor... Myslím, že se opravdu nikdo nemůže vymlouvat na to, že by uniformy byly ošklivé a nebo díivkám a chlapcům neslušely... Posuďte sami, jestli nesluší - mě připadá, že dívkám sluší ohromně...
ANO či NE ??? KDYŽ SI OTEVŘETE CELÝ ČLÁNEK, JE TAM HLASOVACÍ TLAČÍTKO :O) DÍÍÍKY ZA VAŠE NÁZORY A HLASY...


...nádhernou kolekci školních uniforem má firma Marks & SpencerR.I.P. Elizabeth Taylor

23. března 2011 v 18:57 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)Trhliny (2009)

22. března 2011 v 8:50 | Ellinka :o) |  FILMY KTERÉ MÁM RÁDA
Trhliny... Trhliny v rodinách, trhliny ve výchově, v morálce, trhliny v pravdě... Francouzská herečka Eva Green jako okouzlující a děvčaty milovaná učitelka Miss G, která vnáší osvobozující nádech do idylické, ale usedlé britské internátní školy. Děvčata, které učí, se snaží získat a udržovat její pozornost. Di Radfieldová jako kapitánka týmu je učitelce nejblíže, ale její pozice oblíbenkyně je ohrožena příjezdem španělské dívky Fiammy. Di ve snaze prosadit a udržet svoji pozici vydá pravidla, ale Miss G je novou studentkou doslova okouzlena a Fiamma se tak brzy stává její oblíbenkyní, což samozřejmě ostatní dívky těžce nesou... Film byl natočený podle románu spisovatelky Sheily Kohler. Skvělé herecké obsazení - Eva Green, Juno Temple, Imogen Poots a María Valverde jako Fiamma...


Travels Quide "Jane Eyre (2011)"...

21. března 2011 v 11:17 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Přesně jak jsem předpokládala, cestovní kanceláře vyběhly s nabídkami cest za poznáním na téma "Jane Eyre (2011)", takže stará krásná Anglie bude zavalená hordou amerických návštěvníků, kteří jsou celí žhaví vidět místa, kde se natáčelo a místa, kde žily sestry Brontëovy a kde nacházely inspirace pro svá díla (Haworth, North Lees, Haddon Hall, Stanage Edge, Top Withens, Pennine Way a další)... Zatím jsem našla dva termíny - od 19. - 25. června a od 21. - 27. srpna. Cena je vskutku "lidová" - 3.595,-- US dolarů. Líbí se mi, že tento výlet je spojený hlavně s turistikou, takže plán, kterého se budou držet je 6 - 12 mil pěší chůze za den... Jela bych hned, jen kdyby nějaká česká cestovní kancelář pořádala podobný zájezd... Nevím proč, ale trpím nějakou zvláštní antipatií k američanům, nebo spíš k americkým turistům - připadají mi nafoukaní a hloupí (jasně že ne všichni, ale určité % z nich ano)... Ale jinak opravdu nejsem moc velký "negativista" :o) .o) Jen se sázím sama se sebou, kdy a jestli se na trhu objeví například panenka Jane Eyre a Edward Rochester :o)
Další ohlášené premiéry:
18. března - Estonsko
18. května - Turecko
21. května - Severní Korea
7. září - Francie
8. září - Německo
9. září - Velká Británie ("země" Jane Eyre a premiéra až za tak dlouho???)
14. října - Švédsko
... a samozřejmě Česká republika opět nikde :o(
Mám pocit, že najednou je "Jane Eyre" všude kolem :o)

17. března 2011 v 18:02 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
... teda ne u nás, ale na některých zahraničních stránkách si můžete objednat s designem "Jane Eyre" snad všechno - od kalhotek, přes hrnečky, až po obleček na psa :o) Ale ty kryty na mobily nebo iPhony se mi moooc líbí...

The Telegraph - "Ruth Wilson: a dame in waiting"

17. března 2011 v 11:09 | Ellinka :o)
Na krbové římse v bytě v jižním Lodnýně, kde Ruth Wilson žije, stojí prázdná láhev od šampaňského a černobílá fotografie jejího bratra v uniformě britské armády. Jsou tam i miniaturní postavičky, vypadají jako novináři, rozestavění tak, jako kdyby tvořili půlkruh kolem prázdného prostoru - jakoby předmět jejich pozornosti zmizel. Chtěla jsem se jí zeptat proč, ale ona sama zmizela. Ruth Wilson je známá svým inteligentním ztvárněním postav v divadelních představeních, ale je také tak trochu roztržitá, mluví rychle a sama sebe popisuje jako trochu chaotickou."Je to tak, že jsem si stanovila určité priority ve svém životě. A úklid není to, co by mě zajímalo... Jsem zmatená a občas dělám věci jen tak, z rozmaru."
29 letá divadelní i televizní hvězda se chystá vyrazit do Spojených států."Chystám se tam strávit několik měsíců, dobře, tak tedy měsíc určitě. Jedu do Minnesoty, trochu prozkoumat prostředí pro Annu Christie... Mám na to čtyři měsíce, než začneme v divadle zkoušet."
"Anna Christie" je málo známá hra o prostitutce, napsaná v roce 1921 Eugenem O´Neillem. Ruth Wilson bude hrát hlavní roli a jejím protihráčem bude Jude Law. "Anna byla z Minnesoty a pak se přestěhovala na východní pobřeží, takže se budu snažit vstřebávat přízvuk, takový, jaký je dnes a přemýšlet, jak docílit toho, aby byl stejný, jako ve dvacátých letech minulého století." Tuto roli chtěla ještě předtím, než jí zavolal režisér Rob Ashford, se kterým už pracovala a kde jí oznamoval, že v divadle Donmar se bude uvádět, ale nezmínil se, kdo bude hrát hlavní role."O týden později mě požádal, jestli bych nechtěla hrát Annu Christie, tak jsem zavolala Judovi a oba dva jsme souhlasili."
Ruth se vždy svědomitě připracuje na všechny své role - jak divadlení, tak televizní. Její první byli "Phillistines" v National Theatre v roce 2007 a kvůli této roli se naučila hrát na klavír. Kvůli hře Tennessee Williamse "Tramvaj do stanice Touha" si udělala výlet kolem Deep South. "Chtěla jsem vidět New Orleans, protože celá hra se odehrávala v tomto městě. Bylo to pro mě důležité, abych nasála atmosféru..."
Než budeme pokračovat dál, myslím, že se musím zeptat na její obočí - je tak dramatické a nádherné. Vypadá, jako kdyby si ho schválně takhle tvarovala, ale zřejmě ne. "Ne, roste mi takhle v pravém úhlu přirozeně a myslím, že to mám po babičce. Je to výrazný rys Wilsonovy rodiny :o) " Nemohu nezmínit také ústa - jsou široká a z některých úhlů je její horní ret vetší a vyčnívající. "...další výrazný rys..." souhlasí se mnou.
Netřeba dodávat, že na obrazovce působí velmi dramaticky, ale je fascinující. Její vlastní názor je, že její obličej je neobvyklý, podivný a zkreslený. V jednu chvíli je klidný a obyčejný a v další krásný a dramatický - podle toho, co potřebují režiséři.
Její první rolí poté, co opustila hereckou školu Lambda v roce 2005 ,byla situační komedie, která poté vedla k hlavní roli v adaptaci BBC "Jane Eyre", která jí vynesla nominaci na Zlatý Globus a BAFTA cenu. Její staří přátelé z herecké školy musí mít radost z jejích úspěchů. "Myslím, že jsou šťastní spolu se mnou. V herecké škole máte velkou naději a velké sny, ale ne každý pak dostane práci a ne každý najde správného agenta, protože není dostatek práce pro všechny."
"Jane Eyre" jí otevřela cestu k dalšímu dramatu Stephena Poliakoffa "Capturing Mary". Její spoluhráčka byla Maggie Smith.
"Z "damme Maggie" jsem měla opravdu respekt, byla jsem tak úžaslá, že jsem neměla odvahu se jí na cokoliv zeptat, ohledně herectví, ale je tak úžasná a profesionální." V této roli měla Ruth 45ti minutový monolog a kamera sotva kdy opouštěla její tvář. "Jééé, to byla jedna z nejděsivějších věcí, které jsem kdy dělala. Vlastně jsem v jednu chvíli během zkoušek zpanikařila a volala Stephenovi, jestli by mohl pozměnit moji roli, ale řekl." No tak, nikdy nemůžeš spisovatele žádat, aby zkrátil svoji práci."
"Divadlo je moje první láska a chci být neustále připravena na další role. Miluji divadlo a myslím, že jsem se jako herečka zlepšila, naučila jsem se být víc expresivní. Divadlo dává větší důvěru. Film je více povrchní v tom, že to často vypadá, že více závisí na vašem vzhledu, než na vašich schopnostech."
To musí býr pro herce docela deprimující, když si myslí, že by mohli dostávat role jen kvůli tomu, jak vypadají. "Ano, měla jsem štěstí, protože v "Jane Eyre" nebyl zjev rozhodující, spíše naopak." Poté, co byla minisérie promítána, byla zaplavena nabídkami práce, ale většinu z nich odmítla. Nechtěla "bezpečné role", ale přijala roli psychopatky a femme fatale v detektivním dramatu "Luther" vedle Idrise Elby.
Když je na divadelním jevišti, nachází sama sebe a hraje úpně a nebo se stává sebevědomější? "Jsou chvíle, když ztratíte koncentraci, nebo jste roztržití a můžete se cítit, jako když nemáte vůbec žádné zkušenosti a že si nic nepamatujete..." Měla jste někdy výpadek paměti? "Učím se fráze docela snadno, ale někdy, když víte, že přichází narážka na vaši scénu, nemůžete si vzpomenout. Můj úplně první výpadek byl v "Through A Glass Darkly". Byla to premiéra, ale po narážce od kolegy už bylo všechno v pořádku a pak se teprve dostáváte do okamžiku, kdy si to můžete vychutnat spolu s publikem, které vás napjatě sleduje. Většina herců jsou extroverti." Opravdu? "V některých ohledech ano. Jsem docela splečenská, neomalená a hlasitá, nejsem plachá. Líbí se mi trávit čas v práci s kolegy a všechno to legrační škádlení."
Přesto odjíždí cestovat sama a na vlastní pěst. "To je něco jiného, nebojím se jezdit sama. Nemám ani hypotéku, ani děti, takže teď je ten správný čas na poznávání." Ale proč sama? Zmínila se o příteli, není to tak dávno, ale je vidět, že teď nemá žádné citové vazby."Obvykle cestuji sama, protože většina mých přátel nepracuje stejným stylem jako já a nemohou si brát dovolenou po kouskách a kdykoliv mají možnost. Jsem tak trochu kočovník a když cestujete sama, prožíváte to mnohem více."
Ruth Wilson vyrostla v Middlesexu s matkou probační úřednicí a otcem manažerem jako mladší sestra tří bratrů. "Musela jsem být asi hodně otravná mladší sestřička, vždycky jsem se snažila je dohnat nebo překonat a byla jsem tak trochu divoška." Pociťuje vůbec někdy nejistotu? "Někdy, protože mi už dávno není dvacet a nevím, co mě v životě dál čeká, ale neplánuji, chci vidět, co se stane..." A její emocionální vyhlídky? "Moje emoce jsou celkem klidné, nejsem moc plačtivá. Myslím, že je to docela v normě. Někdo mi jednou v noci řekl: "Nemůžu s tebou pracovat, jsi moc obezřetná", ale já si nemyslím, že jsem..."
Ve Small Island musela hrát sexuální scény, ale trvala na tom, aby byly dělané podle smlouvy, což zahrnovalo, že nikde nebude vidět žádná bradavka v záběru. "Musíte být opatrní, protože ty obrázky jsou pak na internetu navždy. Když už se musejí točit sexuální scény, musíte se rozhodnout, jestli jsou nutné a jak je provedete."
Když už mluvíme o nahotě, věří, že v dnešní době se bohužel mladé dívky domnívají, že úspěch je spojen jen se slávou, bohatstvím a krásou a takhle by to přece nemělo být. "Průzkumy ukazují, že školačky, když jim dají na výběr, kým by chtěly být, vyberou si Jordan, ale to, co dělá, její kariéra - co má do činění s tvořivostí nebo s úspěchem? Je nicotná..."
A to možná vysvětluje uspořádání postaviček senzacechytivých reportérů na krbové římse...


Ruth Wilson - The Times

17. března 2011 v 9:34 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON

♥ Forever...

16. března 2011 v 18:01 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2006Ruth Wilson - jen tak...

16. března 2011 v 11:35 | Ellinka :o)

Romány nebo básně, které se inspirovaly "Jane Eyre" a nebo které nesou nějakou podobu s románem...

16. března 2011 v 10:57 | Ellinka :o) + Eyrebravequide |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Noo, tak mám určitě co dohánět - teda ani ne tak já, ale česká nakladatelství by se mohla polepšit - aby vydali alespoň některé knihy (třeba jen ta díla od roku 2000) :o)
& označené = chtěla bych si přečíst
zvýrazněný celý řádek = četla jsem
_______________
"Mr. Rochester" - Jane Barry (datum vydání neznámý)
"Olive" - Dinah Mulock Craik (1850)
"The Head of the Family" - Dinah Mulock Craik (1852)
"Agatha´s Husband" - Dinah Mulock Craik (1853)
"Daisy Burns" - Julia Kavanagh (1853)
"North and South" - Elizabeth Gaskell (1855)
"Grace Lee" - Julia Kavanagh (1855)
"Sonnet" - Paul Hamilton Payne (1857)
"Aurora Leigh" - Elizabeth Barret Browning (1857)
"Adele: A Tale" - Julia Kavanagh (1858)
"Lady Audley´s Secret" - Mary Elizabeth Braddon (1862)
"Thorneycroft Hall" - Emma Warboise (1865)
"Cometh Up as a Flower" - Rhonda Broughton (1867)
"The Copper Beeches" - Arthur Conan Doyle (1892)
"The Turn of the Screw" - Henry James (1898)
"The Secret of Kyriels" - E. Nesbit (1899)
"Regiment of Woman" - Clemence Dane (1917)
"Vera" - Elizabeth von Armin (1921)
"Harriet" - Elizabeth Jenkins (1934)
"South Riding in the Streets" - Rosamond Lehmann (1936)
"Rebecca" - Daphne du Maurier (1938)
"Wanted:someone innocent in Deadly Duo" - Margery Allingham (1945)
"At Mrs. Lippincote´s" - Elizabeth Taylor (1945)
"Palladian" - Elizabeth Taylor (1946)
"Cat and Mouse" - Christianna Brand (1950)
"Nine Coaches Waiting" - Mary Stewart (1958)
"The Unicorn" - Iris Murdoch (1963)
"Wide Sargasso Sea" - Jean Rhys (1966)
"The Game" - A.S. Byatt (1967)
"The Waterfall" - Margaret Drabble (1969)
"Not to Disturb" - Muriel Spark (1971)
"The Four-Gated City" - Doris Lessing (1972)
"Head and Dusty" - Ruth Prawer Jhabvala (1975)
"Guerillas" - V.S. Naipaul (1975)
"It All Began with Jane Eyre or The Secret Life of Franny Dillman" - Sheila Greenwald (1980)
"The Life and Loves of a She-Devil" - Fay Weldon (1983)
"Devil Within" - Catherine George (1984)
"The Junipet Tree" - Barbara Comyns (1984)
"Follow a Shadow" - Robert Swindells (1989)
"Mrs. Rochester: A Seques to Jane Eyre" - Hilary Bailey (1997)
& "Jane Rochester" - Kimberly A. Bennet (2000)
& "Adele: Jane Eyre´s Hidden Story" - Emma Tennant (2000)
"The Eyre Affair" - Jasper Fforde (2001)
"Jenna Starborn" - Sharon Shinn (2002)
& "Thornfield Hall: Jane Eyre´s Hidden Story" - Emma Tennant (2007)
& "Jane Eyre´s Daughter" - Elizabeth Newark (2008)
& "Adele, Grace and Celine: The Other Women of Jane Eyre" - Claire Moise (2009)
"Jane Airhead" - Kay Woodward (2009)
& "Reader, I married Him" - Janet Mullany (2010)
& "Rochester: A Novel Inspired by Jane Eyre" - J.L. Niemann (2010)
& "Jane Slayre" - Sherri Browning Erwin (2010)
& "Jane Eyre, The Untold Story" - Teena Rowland (2010)
& "Sloane Hall" - Libby Sternberg (2010)
& "Jane" - April Lindner (2010)
& "Jane Eyre´s Husband - The Life of Edward Rochester" - Tara Bradley (2011)
& "The Truth About Jane Eyre" - Beth Patallo (2011)
"The Hierophant" - Michael Shilling (2011)
& "A Breath of Eyre" - Eve Marie Mont (2012)
"Ironskin" - Tina Connolly (2012)


Rozhlasové adaptace "Jane Eyre"

16. března 2011 v 10:57 | Ellinka :o) + Eyreguide |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
1931, 1940 - BBC
Barbara Couper
Howard Rose
1946 - BBC
Belle Crystal
Reginald Tate
1938 - Lux Radio Theater
Helen Hayes
Robert Young
1938 - Mercury Theater
Alice Frost
Orson Welles
1940 - Campbell Playhouse
Madeleine Carroll
Orson Welles
1941 - Screen Quild Theater
Bette Davis
Brian Aherne
1944 - Radio Hall of Fame
Joan Fontaine
Frederic March
1944 - Lux Radio
Loretta Young
Orson Welles
1944 - Matinee Theater
Gertrudy Warner
Victor Jory
1946 - Mercury Theater
Orson Welles
1947 - Favorite Story
Peggy Webber
William Conrad
1948 - Lux Radio Theater
Ingrid Bergman
Robert Montgomery
1949 - NBC University Theater
Deborah Kerr
Whitfield Connor
1950 - Family Theater
Donna Reed
Vincent Price
1972 - BBC Radio 4 Serial
Meg Wynn Owen
patrick Allen
1972 - Dramatized audiobook
Claire Bloom
Anthony Quayle
1977 - CBS Radio Mystery
Patricia Elliot
Arnold Moss
1991 - BBC Radio 4 Serial
Sophie TAhompson
Ciaran Hinds
2003 - Osasis Family Listening
Samantha Eggar
Michael York


"Eyresses" - časopis pro "Bronte´s nadšence :o)

16. března 2011 v 7:48 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Tento týden vychází v New Yorku nový časopis, lépe řečeno magazín, pro nadšence viktoriánské doby, sester Brontëových a samozřejmě hlavně knihy Jane Eyre. Zatím sem v té fázi, že si s autorkou Mikki Halpin dopisuju přes e-mail a jasně že žebrám o jeden výtisk :o) Uvidíme, snad se zadaří (zatím řešíme poštovné, protože počítali s tím, že budou rozesílat jen po USA a Česká republika je přece jen "trošku z ruky" :o) )... Samozřejmě, že jestli se mi ten výtisk dostane do ruky, naskenuju a s velkou radostí sem vložím. V tomto magazínu má být fotografická esej na uvedené téma, příspěvky o všechn zfilmovaných verzích, viktoriánské recepty, díla čtenářů a hlavně čtenářek... Uvidíme...


"Great Gatsby" a nový remake...

15. března 2011 v 19:00 | Ellinka :o) |  JEN TAK ....:O)
Tak nás čeká další verze románu F.S. Fitzgeralda "Velký Gatsby". HBO Classic se pustí do natáčení snad během 3 měsíců a točit se bude na Long Islandu. V roli Jay Gatsbyho se tentokrát představí Leonardo DiCaprio, jeho přítel Nick Carraway bude mít tvář Tobyho MacGuireho a potvora Daisy bude mít nevinný kukuč Carrey Mulligan. "Velký Gatsby" byl zfilmovaý 5x, ale já jsem viděla pouze verze, kde Jay Gatsbyho hrál s Robert Redford (1974) a Toby Stephens (2000)...


Jane Eyre - chlípná feministka...? .o)

15. března 2011 v 10:56 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Našla jsem na google.com jednu skvělou úvahu - fakt zajímavé si přečíst... Snažila jsem se to "tak nějak" přeložit...
____________
"... v době, kdy tato kniha vyšla, byli někteří čtenáři doslova šokováni. Pro někoho byla Jane v podstatě radikální feministka - byla sirotek bez rodiny, bez peněz a ne moc hezká (pravděpodobně jedna z mála hrdinek, které byly v té době v knihách popisovány jako neatraktivní). Přesto, že neměla problém říct, co cítí, chovali se k ní nespravedlivě - šikanoval jí nejprve bratranec a poté krutý ředitel školy, kam byla odsunuta... a dokonce i muž, do kterého byla zamilovaná, pan Rochester. V té doby, kdy se vše odehrávalo, bylo jakékoliv vyjádření pocitů vnímáno za bezbožné - děti měly být vidět, ne slyšet... A zvláště pak ženy, chudé ženy a dívky, o kterých každý předpokládal, že pokorně přijmou svůj úděl... Ale Jane tohle všechno odmítala...
Nejvíce pohoršující prvek Jane Eyre byla pravděpodobně skutečnost, že toužila po svém mnohem starším zaměstnavateli. V té době se hrdinky knih zamilovávaly, ale byl to elegantní a praktický druh lásky, který vedl k manželství - opravdu se nevyskytovala bušící srdce, nebo nějaké chlípné myšlenky. Ačkoliv v knize přímo nenajdete něco jako: "...toužila jsem z pana Rochestera strhat košili..." můžete to cítit a zatraceně dobře víte, že by to chtěla udělat .o) Její touha je znatelná na každé stránce...
Později také odmítá mnohem vhodnějšího nápadníka - Johna Riverse, protože ji vůbec nepřitahuje. I když bylo Jane jen 18 let a byla přísně nábožensky vychována, když jí Rochester sdělil, že má nemanželské dítě a podrobnosti svého hříšného života, v podstatě jen pokrčila rameny - nijak ji to nepohoršilo. Jane Eyre byla vydána 26 let před Annou Kareninou a 9 let před Madam Bovaryovou - dalšími dvěma hrdinkami, které se v literatuře odvrhly od společenských konvencí ve prospěch vášně. Ale obě tyto ženy platily za své chování na konci knihy... ale ne tak Jane Eyre, která skončila vdaná, bohatá a šťastná (bylo to tím, že nedovolila, aby se jí pan Rochester "dostal pod sukni").
Když se ukázalo, že Rochester má nahoře v podkroví schovanou šílenou manželku a nemůže se legálně oženit s Jane, navrhuje jí (prosí ji), aby s ním žila jako jeho milenka, ale ona to odmítá. Zatímco na povrchu je jejím důvodem to, že je dobrá křesťanka, která by nikdy neporušila slušné mravy, v podstatě Jane ví, že kdyby přijala jeho nabídku, ztratila by nad ním veškerou svoji moc. Stala by se na něm závislou - navždy závislou na jeho rozmaru. Věděla, protože jí to řekl, jak se choval ke svým předešlým milenkám a měla strach, že pokud by o ni přestal mít zájem, neměla by kam jít, neměla by možnost jakékoliv obživy (kdo by asi tak zaměstnal jako guvernantku bývalou milenku svého zaměstnavatele?) a měla by zničené jakékoliv vyhlídky na následné manželství.
Od počátku Rochesterových intenzivních a poněkud sadomasochistických námluv, ona je ta, která má navrch. On přivádí do domu jinou ženu, krásnou a z vyšší společnosti, než je ona sama, flirtuje s ní, jen aby poznal, jestli Jane umí žárlit. Umí to, je tak nazlobená a zoufalá, že řekne tu známou větu: "... myslíte si, že když jsem chudá, ošklivá a neurozená, že nemám cit?" Konec knihy, kdy je Rochester zmrzačený a oslepený a Jane se o něj musí starat, jí vyhovuje - miluje ho, ale není na něm závislá..."


..další klady a zápory nové verze "Jane Eyre (2011)"

15. března 2011 v 8:02 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Podle "informátorky", jejíž příspěvky čtu na jednom fóru, pomalu získávám představu a celkovém novém zpracování "Jane Eyre"... Jak jsem psala v některém z předešlých příspěvků, do 118 minut se nedá vměstnat celá kniha, ale pořád si myslím, že některé důležité scény by měly být zachovány, protože následující události jsou pro někoho, kdo knihu nečetl, nepřesné nebo špatně pochopitelné...

Další chybějící scény:

- žádná "cikánská scéna" - i když to mi ani tak moc nevadí, protože v knížce mi připadalo trochu divné, že by Rochestera nikdo nepoznal, když by se převlékl za ženu a "oblboval" tolik lidí... Ale líbilo se mi jeho vyzvídání a zjišťování, jaké pocity vůči němu Jane má...
- žádné vysvětlení jeho prostopášné minulosti :o) o Adele ani o Celine. Stručné vysvětlení bude jen od paní Fairfaxové...
- chybí také scéna, nebo alespoň zmínka o tom, že bláznivá Rochesterova manželka se objevila v Janině pokoji, vystrašila jí a roztrhala svatební závoj...
- žádný Ferndean, Rochester po požáru dál žije v obyvatelné části Thornfieldu s paní Fairfaxovou (tohle už tady bylo už i v několika předchozích verzích)...
- také neexistují žádné jizvy po zranění - Rochester má také obě ruce i oči (stejně jako Toby Stephens), ale prostě chybí jakákoliv zranění, pořád je moc hezký, - nikde ani jizvička, nebo šrám, což mi fakt moc nesedí...
- závěřečná scéna byla prý moc rychlá a stručná - Jane se vrací do Thornfieldu, kde se setkává s překvapenou paní Fairfaxovou a dozvídá se, co se stalo. Pak odchází do zahrady, kde pod stromem sedí pan Rochester se svým psem po boku. Blíží se k němu, bere ho za ruku. Je to klidné setkání, jen pár slov, Michael Fassbender je sotva schopen mluvit, jak je dojatý...
- jo a neexistuje žádná Rosamond Oliverová, takže vlastně ani nepoznáme, že John Rivers může umět (svým způsobem) někoho milovat...

Ale jedno velké plus se dává scéně po nepovedeném manželství, kdy spolu Jane a Rochester vedou poslední rozhovor před jejím útěkem - je to prý velmi dojemná a dobře natočená scéna... Ach jo, pořád nikde nemůžu narazit na opravdu fungující link ke stažení... Že by se ještě nenašel nikdo, kdo by se k filmu nějakým způsobem dostal a vložil ho na net? :o) Vím, že se to nemá, ale tohle je asi tak jediný způsob, jak to vidět, protože v přehledu premiér v České republice se stále nenachází, takže mám pocit, že do našich kin se ani nedostane :o( :o( Není to škoda? Je...Herci, kteří hráli "Edwarda Rochestera" v nejznámějších verzích "Jane Eyre"

14. března 2011 v 11:48 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...


Colin Clive
bylo mu 24, když hrál ve verzi z roku 1934


Orson Welles
bylo mu 27, když hrál ve verzi z roku 1944Charlton Heston
bylo mu 26, když hrál ve verzi z roku 1949


Kevin McCarthy
bylo mu 28, když hrál ve verzi z roku 1952
Patrich MacNee
bylo mu 35, když hrál ve verzi z roku 1957


Zachary Scott
bylo mu 47, když hrál ve verzi z roku 1961


George C. Scott
bylo mu 43, když hrál ve verzi z roku 1970


Michael Jayston
bylo mu 37, když hrál ve verzi z roku 1973Timothy Dalton
bylo mu 39, když hrál ve verzi z roku 1983


William Hurt
bylo mu 46, když hrál ve verzi z roku 1996Ciaran Hinds
bylo mu 44, když hrál ve verzi z roku 1997


Toby Stephens
bylo mu 37, když hrál ve verzi z roku 2006

Michael Fassbender
bylo mu 33, když hrál ve verzi z roku 2011Oficiální foto na imdb.com

13. března 2011 v 16:02 | Ellinka :o) |  TOBY STEPHENS

Soutěž s "Jane Eyre (2011)"

13. března 2011 v 15:59 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Máte jedinečnou možnost zasoutěžit si a vyhrát zajímavé ceny :o) Soukromé promítání filmu, nebo knihu "Jane Eyre" podepsanou Cary Fukunagou, samozřejmě i nový film "Jane Eyre" a slevové poukázky v hodnotě 100 dolarů do obchodu One Kings Lane. V obchodě One Kings Lane bude také možnost zakoupit si některé dekorace, nábytek a oblečení, které bylo použito v nové verzi filmu... Například toto:

"Jane Eyre (2011)" a další recenze...

11. března 2011 v 22:03 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011

Tak jsem přelouskala dalších asi "milion" recenzí (bane, bylo jich tak 30) a jsou vcelku dobré - průměrné bodování filmu se pohybuje na 7 * z 10... Jak jsem psala už několikrát, jsem zvědavá...Je jasné, že do 118 minut vysílacího času se nedá shrnout celý příběh a něco bude chybět, ale podle těch recenzí, které jsem četla, chybí pár docela podstatných "maličkostí". Ten, kdo nečetl knihu a nezná ten příběh, tak v tom může mít trochu hokej. Údajně chybí tato vysvětllení:
- jak se vůbec Jane dostane do Thornfieldu ( asi žádná zmínka o inzerátu, podle kterého získala toto zaměstnání)
- vysvětlení Rochesterova vztahu k Adele ( jak k ní vůbec přišel?)
- proč Rochester flirtoval s Blanche a to, jak ten pseudo vztah ukončil ( docela důležité vědět )
- jak Mason ukončil pokus o uzavření bigamistického manželství Rochestera a Jane
- Berthina duševní nemoc
- okolnosti sňatku s Berthou Masonovou a důvod, proč se nemůže rozvést
- nikde se nezmiňuje to, že Jane a Riversovi sourozenci jsou vlastně její příbuzní
- nedozvíme se, že John Rivers chce odjet do Indie jako misionář a proto žádá Jane o ruku

Asi toho bude ještě víc, ale to se dozvíme až film uvidíme :o) Kdybyste někdo narazil na link ke stažení dřív než já, prosím, prosím o odkaz :o) Díky :o) .....


Herečky, které hrály "Jane Eyre" v nejznámějších verzích

10. března 2011 v 16:00 | Ellinka :o) + Eyrequide |  JANE EYRE 2011
Virginia Bruce - bylo jí 24 když hrála Jane ve verzi z roku 1934

Joan Fontaine - bylo jí 26 když hrála Jane ve verzi z roku 1944Mary Sinclair - bylo jí 27 když hrála Jane ve verzi z roku 1949

Katharine Bard - bylo jí 36 když hrála Jane ve verzi z roku 1965

Joan Elan - bylo jí 28 když hrála Jane ve verzi z roku 1955
Susanah York - bylo jí 31 když hrála Jane ve verzi z roku 1970Sorcha Cusack - bylo jí 23 když hrála Jane ve verzi z roku 1973Zelah Clarke - bylo jí 31 když hrála Jane ve verzi z roku 1983Charlotte Gainsbourg - bylo jí 25 když hrála Jane ve verzi z roku 1996
Samantha Morton - bylo jí 20 když hrála Jane ve verzi z roku 1996

Ruth Wilson - bylo jí 24 když hrála Jane ve verzi z roku 2006
Mia Wasikowska - bylo jí 21 když hrála Jane ve verzi z roku 2011
Všechna světová filmová a televizní zpracování "Jane Eyre"

10. března 2011 v 10:29 | Ellinka :o) + Eyreguide.awardspace |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Tak to je tedy kompletní přehled... Vůbec jsem netušila, že vzniklo tolik filmů na tohle téma. Klobouk dolů před Eyreguide, která dala tenhle seznam dohromady... našla jsem u ní i další náměty na články, které postupně budu vkládat... P.S. Verze, které mám jsou 1934, 1944, 1970, 1972, 1973,1983, 1996, 1997 a 2006 a jak tak koukám, tak mám hooodně co hledat, abych měla "filmotéku" kompletní .o) :o)
.....................................................................
Jane Eyre (1909)
italský film
Jane Eyre (1910)
italský film
režie: Mario Caseini
Jane Eyre (1910)
režie: Theodore Marston
Irma Taylor (Jane), Frank Crane (Rochester)
Jane Eyre (1914)
režie: George Loane Tucker
Ethel Grandin (Jane), Irving Cummings (Rochester)
Jane Eyre (1914)
režie: Martin J. Faust
Alberta Roy (Jane)
Jane Eyre (1914)
Lisbeth Blackstone (Jane), John Charles (Rochester)
The Castle of Thornfield (1915)
italský film
Jane Eyre (1915)
režie: Travers Vale
Louise Vale (Jane), Alan Hale (Rochester)
Jane Eyre (1915)
Richard Tucker
Jane Eyre (1915)
Conway Teale
The Master of Thornfield (1915)
Kate Bruce (Jane), Hector Barrington (Rochester)
Jane Eyre (1918)
italský film
Woman and Wife (1918)
režie: Edwin Jose
Alice Brady (Jane), Elliot Dexter (Rochester)
Die Waise von Lowood (1926)
režie: Kurt Bernhardt
Evelyn Holt (Jane), Olaf Fonss (Rochester)
Jane Eyre (1934)
režie: Christy Cabanne
Virginia Bruce (Jane), Colin Clive (Rochester)
Jane Eyre: A Drama of Passion (1936)
Curigwen Lewis (Jane)
Jane Eyre (1939)
Flora Campbell (Jane), Dennis Hoey (Rochester)
Jane Eyre (1944)
reřie: Robert Stevenson
Joan Fontaine (Jane), Orson Welles (Rochester)
Jane Eyre (1946)
Mary Mackenzi (Jane), Anthony Hawtrey (Rochester)
Jane Eyre (1948)
Barbara Mullen (Jane), Reginald Tate (Rochester)
Jane Eyre (1949)
Mary Sinclair (Jane), Charlton Heston (Rochester)
Jane Eyre (1951)
Kathleen Crowley (Jane), John Baragrey (Rochester)
Jane Eyre (1952)
Katharine Bard (Jane), Kevin McCarthy (Rochester)
Sangdil (1952)
režie: R.C. Talwar
Madhubala, Dilip Kumar
Jane Eyre (1955)
brazilský telefeizní seriál
Jane Eyre (1956)
režie: Campbell Logan
Daphne Slater (Jane), Stanley Baker (Rochester)
Jane Eyre (1957)
režie: Lamont Johnson
Joan Elam (Jane), Patrick MacNee (Rochester)
Jane Eyre (1958)
režie: Peter Hoen
Mia Goossen (Jane), Rob de Vries (Rochester)
Jane Eyre (1961)
režie: Marc Daniels
Sally Ann Howes (Jane), Zachary Scott (Rochester)
Jane Eyre (1963)
režie: Rex Tucker
Ann Bell (Jane), Richard Leech (Rochester)
Jane Eyre (1968)
režie: Yiorgos Lois
Hristina Sylva (Jane), Manos Katrakis (Rochester)
Jane Eyre (1970)
Suzanah York (Jane), George C. Scott (Rochester)
Jana Eyrová (1972)
režie: Věra Jordánová
Marta Vančurová (Jana), Jan Kačer (Rochester)
Jane Eyre (1973)
režie: Joan Craft
Sorcha Cusack (Jane), Michael Jayston (Rochester)
Ardiente Secreto (1978)
Daniela Romo (Mariana), Joaquin Cordero (Eduardo)
Jane Eyre (1983)
režie: Julian Amyes
Zelah Clarke (Jane), Timothy Dalton (Rochester)
Jane Eyre (1996)
režie: Franco Zeffirelli
Charlotte Gainsbourg (Jane), William Hurt (Rochester)
Jane Eyre (1997)
režie: Robert Young
Samantha Morton (Jane), Ciaran Hinds (Rochester)
Jane Eyre (2006)
režie: Susanna White
Ruth Wilson (Jane), Toby Stephens (Rochester)
Kula Kumariya (2007)
režie: Bermin Lylie Fernando
Ravindra Randeniya (Jane), Anarkalli Aakarsha (Rochester)
Jane Eyre (2011)
režie: Cary Fukunaga
Mia Wasikowska (Jane), Michael Fassbender (Rochester)


Jane Eyre Pocket Guide

9. března 2011 v 21:31 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011


"Jane Eyre (2011)" a první recenze a názory...

8. března 2011 v 8:56 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
Tak už jsem našla několik recenzí z prvního screeningu, který se konal 3.3. 2011 v USA - ano, oficiální premiéra je až 11.3. 2011, ale screeningy pro novináře a pro "vyvolenou veřejnost" proběhly už v uvedený termín. Nooo, recenze jsou vesměs kladné, chváli prostředí, scénář a režii a samozřejmě i herecké výkony, ale dost často se tam objevuje názor (hlavně od těch obyčejných lidí, kteří film viděli), že herecký výkon Mii Wasikowské to všechno tak trochu brzdí. Je sice hlavní hrdince Jane Eyre věkově nejblíř, ale postrádá to, co by měla ta knižní postava mít - vášeň a cit... Popravdě, mám radši názory od obyčejných diváků, než ty recenze z různých časopisů a od kritiků... Jsem opravdu strašně zvědavá a doufám, že tak do měsíce najdu film někde ke stažení (jako vždy se o to jistě někdo postará, aby se na netu objevil :o) ). Jen se občas musím tak trošku "usmívat pod fousy", protože mi připadá, jako kdyby si Američané teď mysleli, že "objevili Ameriku" tím, že zfilmovali "Jane Eyre" a docela mi vadí takové ty názory, že TOHLE bude ta nejlepší verze všech dob... Copak jen proto, že je americká a do hlavních rolí obsadili v současnosti dva dost známé herce, to musí automaticky znamenat, že je nejlepší ?!?!?! Těším se, jsem zvědavá (už jen proto, že mám doma skoro všechny zfilmované verze a proto, že tohle je moje oblíbená klasická literatura), ale jsem skeptik... Mia v "Alence v říši divů" nic moc výkon nepředvedla (ono ani ostatně nebylo pořádně CO hrát), ale líbila se mi ve filmu "Děti jsou v pořádku", takže vážně nevím, co čekat (ukázky z Jane Eyre mě střídavě navnadily a střídavě jsem byla zklamaná, ale spíš jsem čekala NĚCO víc). O Michaelu Fassbenderovi nemá cenu spekulovat - je svýborný herec (Centurion, Jonah Hex, Hlad, 300: bitva u Thermophyl ... a viděla jsem ho i v jednom z příběhů Sherlocka Holmese - "Případ hedvábné punčochy" ve dvojroli ujetého komorníka), ale pro mě nemá "to správné charisma" ... Toby Stephens je prostě Toby Stephens :o) :o)


♥ ...

7. března 2011 v 17:00 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2006


Část rozhovoru Michaela Fassbendera pro ComingSoon

5. března 2011 v 15:01 | Ellinka :o) |  JANE EYRE 2011
... ta zmínka, že Toby Stephens byl jeho favorit jako Edward Rochester.... :o) Další malé + pro verzi 2011
Ruth Wilson...

3. března 2011 v 9:15 | Ellinka :o) |  RUTH WILSON