Leden 2012

April Lindner - "Jane"

26. ledna 2012 v 10:26 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...

Oooo že by??? Našla jsem odkaz, že tato kniha vychází 1.2. 2012 na Slovensku ve vydavatelství IKAR, takže je docela možné, že se co nejdříve vydá i u nás a i kdyby ne, tak slovenština přece není žádný problém :-)) Nečekám, že to bude kdovíjaký čtenářský zážitek, ale zajímají mě knížky, které se inspirují "Jane Eyre" od Charlotte Brontë a když bude příběh zasazený do současnosti... Nooo, jsem opravdu zvědavá :-))

P.S. Tak mám potvrzeno e-mailem přímo z nakladatelství a vydavatelství IKAR, že během února vchází tato kniha i v češtině u nás...

Takže tady je odkaz na několik kapitol... http://www.bux.sk/knihy/nahlad/195865-jana.html?page=0
Recenze knihy J.L. Niemann - "Rochester - Consummation"

17. ledna 2012 v 14:11 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Tak jsem na netu narazila na první recenzi této knihy, která před několika dny vyšla (samozřejmě ne u nás)...
__________________________________

Rochester: Consummation začíná samozřejmě tam, kde končí první kniha s názvem Rochester. Pro ty, kteří už si nevzpomínají, první kniha končí v předvečer svatby Rochestera s Jane Eyre. Rochester přemýšlí a diskutuje o blížící se svatbě se svým dobrým přítelem Arthurem Eshtonem, a ráno pak spolu s Jane ruku v ruce odcházejí do kostela, aby se vzali... Podle mého názoru, se napětí zvyšovalo a druhý díl jsem očekávala s jistou dávkou strachu a zvědavosti, když se Niemann rozhodla přerušit svatbu a kniha Rochester skončila. Ale chvíle s pokračováním je tady… Netrvá to dlouho a čtenář si uvědomí, že se Niemann rozhodla odbočit pryč z vyšlapané cestičky. Ale nic mě nepřipravilo na to, jaké kroky Niemann podnikla… Jane a Edward se vezmou, obřad proběhne klidně bez protestů Richarda Masona či jeho právního zástupce, kteří se vlastně ani neobjevili, nevěsta má prsten nasazený na ruce, sliby jsou přečteny a stvrzeny a Edward líbá svoji nevěstu. Divné, že? Podivné, ale překvapivě osvěžující a kupodivu povzbuzující, protože je to originální. Někdy a někde při čtení Jane Eyre si skoro každý čtenář položí otázku "Co by se stalo, kdyby se Richard Mason a Briggs nedostavili k obřadu včas? Nebo co by se stalo, kdyby nedorazili vůbec?" I mě to samozřejmě napadlo, ale spisovatelka Niemann se odvážila to napsat. Zbytek příběhu je tak naplněn různými vtípky, zvraty a obraty, které vám ale ani v nejmenším neodhalí spiknutí. Niemann stvořila svůj vlastní příběh Jane a Rochestera - originální a zajímavý. Mě osobně se zdá být spíš zajímavý, ale několik námitek mám - některé výrazy, které Rochester používá mi připadají moc oplzlé a moderní, na rozdíl od původního charakteru a sexuální obsah románu je svým způsobem trochu podivný. Po technické stránce není nic v nepořádku, ale je to trochu znepokojující a vulgární, ale to je spíš můj osobní problém. Niemann klade důraz na sexuální aspekt vztahu mezi Rochesterem a Jane a fyzickou přitažlivost, kterou k sobě mají vlastně už od té doby, kde se jedem druhého dotkli při prvním setkání. Chybí mi tady stejný vtip, sarkasmus a inteligence ve vztahu, který mezi sebou mají, ale co se mi líbí, je svoboda projevu a emoce, které se střídají z extrému do extrému. Když jsem knihu dočetla, byla jsem trochu unavená (v dobrém slova smyslu) a cítila jsem, jako kdybych byla svědkem celého příběhu. Jen málo autorů má tu schopnost, že se čtenáří do jejich příběhů vcítí, ale J.L. Niemann toho tady dosáhla, stejně jako v předchozí knize Rochester. Vím, že moje hodnocení je chaotické a rozporuplné a doufám, že i vy budete mít možnost si knihu přečíst.

Ken Jones - "The Memoirs of Edward Rochester"

9. ledna 2012 v 14:49 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Noo, tak to je snad první kniha, inspirovaná Jane Eyre, o které vím, že ji napsal nějaký muž.... O to víc jsem zvědavá, o čem je, jaká je, jak se autor "popral" s touhle složitou literární postavou...
Edward Rochester není klasický ani obyčejný románový hrdina. Ve skutečnosti je to spíš antihrdina. Rochester je hrubý a nepříjemný na všechny, kterým zkříží cestu. Myšlenka, že by mohl usilovat o mladou a chudou dívku je docela směšná. Ale on je připravený odhodit společenskou morálku ve své honbě za vítěstvím. Je to dost těžké pochopit, zvláště pro dnešní moderní čtenáře, ale navzdory tomu všemu Charlotte Brontëová chytře stvořila pomocí silných postav tento skvělý a nesmrtelný příběh. Byla jedinečná a originální v psaní svých románů.
Příběh Jane Eyre je vyprávěn v první osobě, takže jej vlastně vypráví Jana sama, ale mnozí čtenáři dumali o myšlenkách a pocitech tajemného a podivínského Edwarda Rochestera. Dá se nějak ospravedlnit jeho chování? Některé dialogy z Jane Eyre je trochu těžší pochopit, protože si čtenáři nedovedou představit celou situaci z jeho pohledu. To, jak říká nebo dělá některé věci a přesto tvrdí, že Jane miluje. Tato monografie se pokouší odpovědět na všechny otázky tím, že je napsána také v první osobě, ale z jeho úhlu pohledu - můžeme nahlédnout do jeho mysli. Celé toto dílo je psáno převážně formou deníku a vysvětluje pozadí Rochesterova celého života. Existuje zde mnoho nových scén, které nám pomáhají pochopit to, jak myslí a jak se chová, ale mnoho původních scén je přepsáno s novým nábojem. Pro fanoušky původního románu tato kniha vyplní mnoho mezer, které Charlotte Brontë přešla a proto po přečtení budete věřit původnímu příběhu Jane Eyre ještě více a budete ho lépe chápat...


J. L Niemann - "Rochester: Consummation"

5. ledna 2012 v 8:42 | Ellinka :o) |  VŠE NA TÉMA "JANE EYRE" ...
Spisovatelka J.L. Niemann vydala před několika dny druhou knihu z "Rochesterovské trilogie". Taková škoda, že zatím ani první díl nevyšel v češtině… :-( Budu postupně hledat recenze čtenářů a určitě bud informovat dál.
Nadešel den, kdy se bohatý a světský Edward Fairfax Rochester oženil s mladou vychovatelkou Jane Eyre. Jejich manželství a společný život mu jistě přinese mír a štěstí, které tolik let marně hledal. Konec jeho tajného dlouholetého utrpení je jako požehnání, ale… Nejsou dost daleko, aby jejich budoucnost nebyla ohrožena na každém kroku - žárlivou Blanche Ingramovou, bezohledným Richardem Masonem, intrikánskou Grace Poolovou, skoupým St. Johnem Riversem a podezřelými právníky pana Johna Eyra. Edwardovo vlastní svědomí a většina hrozeb v něm probouzejí jistotu, že ho Jane opustí kvůli tomu, co celá léta tajil, ale učí se s tím bojovat. Bude konečně osvobozen při vyšetřování okolností svého prvního sňatku s Berthou Masonovou na Jamajce? Nebo se stane ošklivá pravda přesvědčivější překážkou, než vzájemná láska mezi Edwardem a Jane a navždy je vyžene z Thornfieldu?