JAMES HERRIOT

... ještě další fotografie "Jamese Herriota"

31. prosince 2009 v 18:03 | Ellinka :o)

NAVRCHOLU.cz

Thirsk (Darrowby)

30. prosince 2009 v 19:40 | Ellinka :o)
NAVRCHOLU.cz

Vlak ze Sunderlandu do Londýna ....

30. prosince 2009 v 19:37 | Ellinka :o)
29. června 2009 byl po Jamesi Herriotovi pojmenován vlak, jezdící na trase Sunderland - Londýn ...

NAVRCHOLU.cz

All Creatures Great and Small (1978 -1990)

30. prosince 2009 v 19:26 | Ellinka :o)

All Creatures Great and Small - Všechny velké a malé bytosti

Scénář - Bill Sellars
Podle předlohy - James Herriot
Režie - Peter Grimwade
Počet episod - 91
Země výroby - Velká Británie
Natáčeno - 1978 - 1990


Hrají
Christopher Timothy
Robert Hardy
Carol Drinkwater
Margarett Scott
Lynda Bellingham a další


NAVRCHOLU.cz

James Herriot - Alfred Waight

30. prosince 2009 v 19:08 | Ellinka :o)
... s Rosie a Jimem juniorem

NAVRCHOLU.cz

Nádherná fotografie "Jamese Herriota"

29. prosince 2009 v 19:34 | Ellinka :o)
NAVRCHOLU.cz

James Alfred Wight = James Herriot

21. prosince 2009 v 11:45 | Ellinka :o)

Nemá smysl tady popisovat knihy "Jamese Herriota" - kdo je četl, většinou si je zamiloval (stejně jako já) a kdo ještě ne, tak hurá do knihovny a začněte ... :o)
Pod pseudonymem "James Herriot" začal James A. Wight psát proto, že v té době podle britských zákonů nemohli veterináři sepisovat autentické knihy - proto jméno Herriot - po skotském brankáři Jimu Herriotovi. Přejmenované byly i ostatní postavy i místa, které ve svých knihách popisoval - i když mnozí lidé se samozřejmě poznali. Jména svých dětí - Jima a Rosie ponechal stejné.

NAVRCHOLU.cz

Donald Sinclair a Brian Sinclair alias Siegfried Farnon a Tristan Farnon

21. prosince 2009 v 8:53 | Ellinka :o)
Donald Sinclair (1910 - 28.6.1995) - Siegfried Farnon - byl britským veterinářem a stal se předlohou pro postavu Siegfrieda Farnona z knih "Jamese Herriota". V roce 1939 zakoupil veterinární praxi v městečku Thirsk v Yorkshiru a v roce 1940 k němu jako asistent nastoupil Alf Wight. Když Alf Wigh již pod pseudonymem James Herriot vydal svoji první knihu, Donald se urazil rčením, že vydání knihy je "Skutečnou zkouškou jejich přátelství" a už nikdy neříkal Wightovi "Alfe" .. Po letech se situace uklidnila a dvojice veterinářů spolu pracovala až do důchodu.
Doland byl uražen tím, jak ho Alf v knize vyobrazil - jako trochu výstředního, ale zdá se pravděpodobné, že takový doopravdy byl a i když byl jeho charakter trochu přehnaný, byl jedinečný.
Doland Sinclair zemřel na předávkování barbituráty 28.června 1995 - dva týdny po smrti své manželky Audrey, s níž byl ženatý po více než padesát let. Batr, Tristan, zemřel o několik let dříve a nejbližší přítel a pracovní partner o pouhé čtyři měsíce dříve.

Wallace Brian Vaughan Sinclair (27.9. 1915 - 13.12. 1988) - Tristan Farnon - byl další britský veterinář, který na malou chvíli pracoval se svým starším bratrem Dolandem a Alfem Wightem a to v době studií na Royal Dick Veterinaty College v Edinburghu. V roce 1943 vstoupil do Veterinárního sboru v Indii. po demobilizaci nastoupil na Ministerstvo zemědělství a stal se hlavním vyšetřovatelem střediska v Leedsu.
Na rozdíl od svého bratra, který nebyl nadšený tím, jako ho Alf v knize stvárnil, neměl Brian žádné námitky a ve skutečnosti mu to přineslo úspěch, který využíval při svých přednáškách na veterinárních školách po celé Anglii.

Donald Sinclair (Siegfried Farnon)Alf Wight (James Herriot) a Brian Sinclair (Tristan Farnon)
... a tohle je země, kterou James Herriot ve svých knihách tak krásně popisuje a kterou tolik miloval ...
NAVRCHOLU.cz

Životopis

19. ledna 2008 v 13:41
James Herriot
(3.10. 1916 - 23.2. 1995)
James, pravým jménem James Alfred Wight se narodil v Anglii, Durhamu, v Sunderlandu, ale jeho rodina se krátce poté odstěhovala do Skotska (Glasgowa). Tam se stal ve třiadvaceti letech zvěrolékařem, tato práce ho však tolik neproslavila, jako práce spisovatele. Napsal několik knih o svém působení mezi zvířaty a tak se pod tímto pseudomymem uchoval do srdcí několika tisíců čtenářů! První knihu ´Zvěrolékař na blatech´ napsal až v padesáti letech. Jeho díla byly natolik populární, že se prodávaly, včetně Anglie a Ameriky, v mnoha jiných zemích, Česká republika nebyla opomenuta. Dokonce se o něm natočily dva filmy a devadesátidílný seriál (All creatures great and small), v němž si hlavní roli zahrál Christopher Timothy. Jako zvěrolékař pracoval v městečku Thirsk (Yorkshire, Anglie) a byl velmi oblíbený. Svoji kariéru na chvíli přerušil, když během druhé světové války sloužil Britskému královskému letectvu. Mezi jeho koníčky patřila samozřejmě zvířata, a hudba. Svoje poslání rozdával i potomkům, jeho syn se stal zvěrolékařem a dcera lékařkou. James Herriot v roce 1995 bohužel zemřel.
Díla Jamese Herriota:
Zvěrolékař na blatech
To by se zvěrolékaři stát nemělo
Když se zvěrolékař ožení
Zvěrolékař mezi nebem a zemí - svazek dvou děl: Zvěrolékař jde do boje - Zvěrolékař v povětří
Zvěrolékař a jeho přátelé
Zvěrolékař a psí historky
Zvěrolékař a kočičí historky
Jak jsem psala ve svém profilu - knížky tohoto spisovatele miluju. Jsou nádherně napsané, skvěle se čtou a vždy - zdůrazňuju vždy - mi zlepší náladu.
Všechny historky - z veterinářské praxe, z venkovského života, příběhy přátel a lidí, které znal, ale hlavně o zvířatech - psal s láskou a porozuměním.Jeho knížky mě vždycky dokáží rozesmát :o)

Fotografie

19. ledna 2008 v 13:35 | Ellinka :o)
fotky z muzea Jamese Herriota
 
 

Reklama